Vyberte možnost Stránka

Zkuste do roku 2018 vstoupit jinak!

Rate this post

Pokud máte finanční problémy, nebo se vám jen nedaří mít v rovnováze příjmy a výdaje, zkuste se zamyslet, zda neděláte něco špatně, případně, zda byste nemohli svá finanční rozhodnutí začít dělat lépe a tím svou situaci změnit.

Analyzujte s chladnou hlavou

Než si dáte novoroční finanční předsevzetí, měli byste si svou situaci zanalyzovat. Najděte si na to čas a klid a důkladně si promyslete, jaké máte náklady, zda nejdou nějaké omezit, případně zda si nemůžete zvýšit příjmy brigádou.

Často se ale u takových analýz hodně lidí dopouští velké chyby. Nepříznivou situaci vždy svádí na ty druhé – nespravedlivého šéfa, nezodpovědnou manželku, rozmazlené děti, ošklivé firmy, co všechno zdražují atd. Ale má-li být podobné zkoumání k něčemu, je třeba být upřímný a hledat příčiny negativního stavu hlavně sám u sebe.

Rodinný rozpočet

Pokud jste dosud své finance neplánovali a neměli jste žádný rodinný rozpočet, určitě to změňte jako úplně první krok. Bez toho, abyste věděli, co všechno musíte uhradit a z jakých zdrojů, se dál nepohnete. Ať už si uděláte přehled na papír nebo v počítači, případně použijete některou z aplikací, vždy pamatujte i na náklady, které se nehradí každý měsíc. Může to být třeba daň z nemovitosti, pojištění, nebo náklady na dovolenou.

Vždycky je co změnit

Častou výmluvou je, že není co změnit. Několik drobností může dohromady znamenat výraznou změnu. A jak můžete ušetřit?

 1. Neplaťte to, co nepoužíváte

Pokud máte doma kabelovou televizi, ale stejně se naprostou většinu času díváte jen na volně přístupné české kanály, platíte zbytečně i několik set za měsíc. To samé se může týkat třeba pevné telefonní linky, i když mají všichni mobily, nebo předplatného novin, které nikdo nečte.

 1. Využijte výhodné nabídky
  Od nového dodavatele plynu, elektřiny, internetového připojení či mobilních služeb, můžete dostat daleko výhodnější nabídku, než je ta stávající. Vyjednávejte a zkuste ušetřit přechodem jinam
 2. Nekupujte jídlo, které vyhodíte

Uvědomte si, kolik potravin každý týden vyhodíte a zda není čas to změnit. Dobré je dát si v lednu trochu půst a vyjíst zásoby ze spíže. Aspoň vám u uskladněných potravin neskončí lhůty spotřeby. U běžných nákupů jako je třeba pečivo, mléčné výrobky, ovoce a zelenina, začněte kupovat menší množství a další nakupte až ve chvíli, kdy se spotřebuje.

 1. Nekupujte zbytečnosti

Vyhýbejte se obchodům, kde nakoupíte zbytečnosti, a také nákupům bez rozmyslu. Má-li žena doma 20 načatých lahviček s vůněmi, další skutečně nepotřebuje. Stejně tak se vám mohou doma „přemnožit“ třeba prostředky na úklid, ale také oblečení, obutí, nebo kuchyňské spotřebiče atd.

 1. Neřesti jsou drahé

Máte-li finanční problémy, zbavte se neřestí. Když vykouříte 3 krabičky týdně, tak je to při ceně 90 korun za krabičku za rok více než 14 tisíc. Stejně finančně náročný koníček je alkohol nebo nezřízené nakupování.

 1. Refinancujte

Máte-li nějaké půjčky a kreditní karty, zkuste si zjistit, zda byste nemohl stávající smlouvy refinancovat. Dlužit třeba 30 000 na kreditní kartě s úrokem 25 % nebo mít půjčku na stejnou částku s úrokem 7 % je dost rozdíl. To se týká i lidí, kteří momentálně nemohou doložit příjem. I mezi půjčkami bez doložení příjmu může být nabídka, která je výhodnější, než vaše stávající půjčka. Navíc, sloučíte-li více půjček do jedné, obvykle dostanete menší měsíční splátku a ušetřené peníze si můžete spořit.

 1. Spořte!
  Zařiďte si spořicí účet a posílejte na něj alespoň pár set měsíčně. A pokud ani těch pár set nemáte, pořiďte si domů kasičku a házejte do ní drobné. I tak se dají za rok ušetřit tisíce.

Půjčujte si s rozvahou

Přes všechna předsevzetí a velkou snahu vám mohou scházet peníze. Pokud si budete muset půjčit, pečlivě si vybírejte. Když budete potřebovat překlenout jen několik dnů, řešením může být třeba půjčka před výplatou, nebo podobná krátkodobá půjčka na pár dní. Takové půjčky můžete často získat úplně zdarma. Většinou se jedná o nabídku pro zákazníky, kteří so u dané společnosti půjčují poprvé. Jindy vás může zachránit rychlá půjčka, kterou budete mít na účtu za pár minut, třeba když se vám rozbije pračka v ten nejnevhodnější okamžik. Ale vždycky si porovnejte více nabídek a srovnávejte stejné parametry, nejlépe sazbu RPSN, která zahrnuje všechny náklady na daný úvěrový produkt za jeden rok (úrok, vedení a všechny poplatky). A nikdy si nepůjčujte víc, než můžete splácet.

Tak i finančně vše dobré v roce 2018.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.