Vyberte možnost Stránka

Finanční rezerva, finanční rezerva! Taky už vám to leze krkem?

Rate this post

Kamkoliv se podíváte, všude na vás vyskakuje pojem „finanční rezerva“. Všichni po vás chtějí, abyste ji tvořili, použili však jen v krajních případech, ale hlavně abyste si na ní dali pořádně záležet.

Co všechny k takovým pokynům vede? A je finanční rezerva opravdu tolik důležitá, když půjčka je dnes jedna z nedostupnějších služeb?

Obsah článku

Finanční rezerva má své výhody i nevýhody

Ale která věc na světě je nemá, že? I v případě finanční rezervy jde vždy o dvě strany jedné mince. Pokud se necháte přesvědčit a začnete si tvořit finanční rezervu, bude to na vás mí několik nepříjemných, ale i příjemných dopadů. V textech ohledně finančního zdraví jednotlivce či domácnosti se o negativních (nepříjemných) dopadech příliš nepíše, tak si je pojďme představit alespoň my.

Nepříjemná stránka finanční rezervy

Jakmile se rozhodneme, že si budeme tvořit finanční rezervu, protože nám to všude všichni radí, dojde minimálně ke dvěma nepříjemným věcem: najednou nám totiž ubyde množství peněz, které si každý měsíc můžeme prožít, tedy utratit, užít si je, něco si za ně prostě koupit. Část jsme se přece rozhodli odkládat do rezervy.

A co ta druhá nepříjemná věc? Tou je stres – nutnost si pamatovat, že chceme i tento měsíc odložit něco do rezervy. Nutnost myslet na to, splnit to a stres z toho, že se prostě omezujeme. Docela nepříjemné. Zvlášť když víme, že když náhodou budeme potřebovat, je na trhu třeba půjčka přes SMS, díky které máme  peníze ihned na účtu nebo v ruce.

Pojďme k těm příjemnostem

A teď se zaměřme na to příjemné, co nás čeká, když se rozhodneme, že si finanční rezervu budeme tvořit a udržovat. Že zkrátka podstoupíme ony nepříjemnosti, které jsou s jakýmkoliv šetřením spojené.

První z příjemných stránek je klid na duši při pomyšlení, že by se někde mohlo něco „vysypat“. Pokud se nám doma pokazí pračka, lednice, když si utopíme smartphone, rozklíží se nám boty, které jsou těsně po záruce, můžeme zůstat v klidu. Máme přece onu finanční rezervu, se kterou to zvládneme ufinancovat, bez ztráty kytičky.

Další příjemnou stránkou na tvorbě finančních rezerv je naše jistota, že i když si vezmeme půjčku na větší věc, budeme schopní ji splácet. Umíme přece tvořit finanční rezervu, proto šetřit na splátky hravě zvládneme.

finance

Finanční rezerva není nedotknutelná

Pokud se zdráháte odkládat si peníze do finanční rezervy jen proto, že si myslíte, že tyto peníze už neuvidíte – protože jsou to přece peníze pouze na horší časy – tak jste vedle jak ta jedle. Finanční rezervu stačí mít v určité výši, řekněme trojnásobek vašeho platu. A když se vám později sejde peněz víc, můžete si koupit, co chcete nebo potřebujete. A může se jednat i o nákup větší.

No řekněte, není tahle vyhlídka lepší než probendit každý měsíc peníze za drobnosti a zbytečnosti?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.