Vyberte možnost Stránka

Jak si usnadnit úklid za barem?

Jak si usnadnit úklid za barem?
5/5 - (1 vote)

Každý gastronomický provoz musí dbát na perfektní čistotu. Udržovat prostor v pořádku během obzvláště rušných dní sice není jednoduché, ale jde o nutnost. Když host vstoupí do dveří, případných nedostatků si hned všimne. A první dojem ovlivní jeho následný zážitek. Čistota je tedy jedním ze základních aspektů úspěšného provozu. Jak přitom dosáhnout toho, že bude váš podnik neustále jako ze škatulky? 

Obsah článku

Jak udržet za barem perfektní čistotu?

Odpověď je vlastně celkem jednoduchá. Vytvořte si sanitační postupy a ty si zautomatizujte. Každé zařízení, které podává jídlo a pití, musí splňovat řadu zdravotních předpisů a hygienických nařízení. Pro jejich dosažení a udržení slouží kontrolní úklidový seznam. Ten si nejlépe rozdělte do jednotlivých kategorií, kdy se daný úklid má provést: každodenní (před směnou, během a po), detailnější týdenní a hloubkový měsíční.

Ke každé kategorii pak přidejte seznam činností. Tím zajistíte, že žádný prostor v podniku nezůstane opomenut. Pravidelné každodenní úkony jako péče o pracovní plochu či vynášení košů by se rychle měly stát vaší pracovní přirozeností.

Jak si usnadnit práci?

Práci vám taktéž ulehčí, když každá věc v podniku bude mít své pevně dané místo. Od sklenic za barem přes zásoby až po samotné čisticí potřeby. Budete tak mít o všem dokonalý přehled a nebudete muset nic hledat, což vám urychlí řadu činností.

Dalším zjednodušením je úklid za provozu. Může to znít banálně a samozřejmě, ale přesto se vyplatí to zmínit. Průběžné čištění pracovní plochy, pravidelné odmývání nádobí a vracení použitých věcí zpět na své místo snižuje riziko chaosu při náročné směně a ve výsledku šetří čas i energii.

Nezbytný barový pomocník

Pokud bychom chtěli vzpomenout nejdůležitější barové nástroje, nejspíš nikoho na prvním místě nenapadne barová podložka. Přitom je neocenitelným pomocníkem, který zkracuje dobu úklidu pracovní plochy. Gumové protiskluzové podložky udržují vlhké sklenice na místě, zabraňují rozlití připravovaných nápojů a zároveň chrání povrch baru před poničením. Stejně tak jsou šetrné i ke sklu, jelikož tlumí nárazy při pokládání na barový pult. Když už přeci jen dojde k rozlití tekutiny, ta se díky struktuře barové podložky zachytí uvnitř.

Barové podložky pod sklo

Jiný typ barové podložky lze použít pod sklo. Jsou prodyšné, takže umožňují cirkulaci vzduchu kolem celé sklenice. Ty tím pádem lépe a rychleji vysychají. Další funkce je bezpečnostní – protiskluzový materiál zabrání, aby se sklenice smekly a roztříštily o sebe.

Čistotu pomáhají udržovat také podlahové rohože z měkké a pružné pryže. Svými vlastnostmi zároveň zvyšují bezpečnost práce za barem. Jsou protiskluzové a řada otvorů odvede tekutinu a případné nečistoty pod povrch, takže plocha zůstává suchá a čistá. Moderní rohože jsou již navrženy tak, aby poskytovaly oporu tělu při dlouhodobém stání.

Samozřejmě i barové podložky a rohože a plochy pod nimi je třeba udržovat čisté a pravidelně je uklízet. Rozhodně to však bude méně náročné než bez nich.

 

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.