Vyberte možnost Stránka

Americký dolar – historie světové měny

Americký dolar – historie světové měny
Rate this post

Nazelenalé papírky s vyobrazenými americkými státníky držel v ruce alespoň jednou asi každý člověk. Co ale stojí za světoznámým platidlem, které ovlivnilo kurzovní lístek všech ostatních měn a co má americký dolar společného s Českou republikou? Zjistěte více o ikonických bankovkách a proslulých čtvrťácích v článku.

Obsah článku

Nejpoužívanější mezinárodní platidlo

Oficiální měna Spojených států amerických (a dalších zemí, jako jsou Marshallovy ostrovy, Panama, Ekvádor, Salvador, Východní Timor, Mikronésie, Zimbabwe a několika dalších území) je tou vůbec nejpoužívanější v mezinárodních transakcích. V mnoha zemích je využívána také dolarová bankovní rezerva.

Symbol dolaru je dvěma čarami přeškrtnuté S ($) a značí se kódem USD. Viděli jste někdy označení dolaru USS nebo USN? USS určuje, že cena se odvíjí od dnešní podoby kurzu dolaru (U.S. dollar same day), USN (U.S. dollar next day) znamená dolar zaplacený až příští den. Od roku 1993 je průměrný kurz dolaru k české koruně 1 USD/25,59 CZK, nejnižší hodnota byla ve stejném období 14,45 Kč a nejvyšší 43,74 Kč za 1 americký dolar.

Historie nikláků a papírových peněz s prezidenty

V domovských Spojených státech se dolar začal používat 6. 7. 1785 a jeho hodnota byla vázaná na množství zlata. Stříbrné dolary a zlaté eagly vážily přesně určenou váhu vzácného kovu podle jeho ryzosti. Stříbrné mince kromě nápisů zdobila personifikace svobody (Liberty), na zlatých byste nalezli orla (Eagle). Další známé peníze jsou dvoudolar (double dollar), půldolar (half, fiftycent), čtvrtdolar (quarter), desetník (dime), pěticent (nickel) a cent (penny). Bankovky se vyrábí od roku 1861 a dnes je potkáte v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.

Světová měna na vzestupu

Zlaté mince byly z oběhu staženy až v roce 1933, po Velké hospodářské krizi. Opětovnou vážnost americkému dolaru dodal Brettonwoodský měnový systém z roku 1945, díky kterému mohly ostatní státy směňovat dolary za zlato. Podle kurzu dolaru k ostatním oběživům udávala nová světová měna hodnotu zahraničních peněz. Svázání amerického platidla se zlatým kovem bylo rozpuštěno až v roce 1971. Od roku 1975 byl dolar k dostání výměnou za jiné měny v poměru podle plovoucího kurzovního lístku.

Za ropu se platí v petrodolarech

V sedmdesátých letech byl americký dolar ustanoven jako jediné platidlo, ze které lze nakupovat ropu, zemní plyn a další fosilní paliva, tzv. petrodolar. Došlo k tomu po dohodě společenství OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), USA a Saúdské Arábie. Ekonomické důsledky však způsobily nevyrovnané obchodní vztahy USA vůči importujícím zemím. Od devadesátých let se ropný trh otevírá i jiným měnám a petrodolar tak ztrácí své výsadní postavení.

České kořeny

Slovo dolar pochází z českého tolaru, který se razil v Jáchymově. Z německého názvu města Joachimsthal vzniklo i označení tamějších mincí, thalers. Zkomolením pak vzniknul český tolar a dalším ústním předáváním se zrodil dolar.

Budoucnost dolaru ve světě

Americká měna má za sebou proslulou historii a její budoucnost je trochu nejistá. Výsadní postavení dolaru se snaží omezit Čína, která by ráda jako světové platidlo viděla jiné peníze. Jestli se jí to podaří a za jak dlouho, uvidíme v budoucnu. Do té doby při výměně korun za dolar pečlivě sledujte kurzovní lístek, abyste neprodělali.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.