Vyberte možnost Stránka

Na co si dát pozor při nákupu starožitných mincí?

Na co si dát pozor při nákupu starožitných mincí?
Rate this post

Máte-li pro numizmatiku a drahé kovy slabost, zkuste začít se sběratelstvím mincí. Kromě obdivování krásných ražeb a zajímavého koníčku můžete v numizmatice získat i investici do budoucna. Podle čeho však sběratelské mince vybírat?

Katalogizovaná sbírka se více cení

Pokud se sbíráním mincí teprve začínáte, nezapomeňte, že katalogizovaná sbírka má mnohem vyšší hodnotu. Platí to i u numismatiky – ke každé minci ve sbírce by měl existovat samostatný list s fotografií, historií i popisem vad. Takový katalog se hodí nejen při případné prodeji sbírky, ale také při možné ztrátě nebo ukradení. Policii nebo pojišťovně tak snadno doložíte svůj majetek a podle popisu se navíc mohou mince i dodatečně objevit.

Zakládáme numizmatickou sbírku

Základ sbírky byste měli vytvořit kolem určitého období, tématiky ražby nebo územní platnosti mincí. Ucelená a katalogizovaná sbírka vám zpřehlední sběratelství a případně přinese i více peněz při prodeji. Navíc se můžete věnovat jen období nebo oblasti, které vás opravdu baví. Později můžete svou sbírku neustále rozšiřovat. Dnes se nákupy a výměna historických sbírkových předmětů odehrává zejména na internetových aukcích nebo na klasických burzách.

Při pořizování nového exempláře do sbírky si pečlivě prohlédněte jeho jakost. Mince by měla být v co nejlepším stavu, ideálně jako by právě byla vyražena. Určitě by na ní neměly být škrábance či otupené hrany.

Mince není medaile

Možná jste se již setkali s nabídkou prodeje zlatých pamětních medailí nebo nově ražených sběratelských mincí. Česká národní banka vydává speciální kolekce nových sběratelských mincí, o které je obecně mezi sběrateli velký zájem. Jiné, soukromé, společnosti pak nabízejí pamětní medaile ze zlata – ty však nemohou nosit název „mince“, jelikož ty smí obecně vydávat jen banka, ministerstvo financí či oficiální mincovna. Novodobé pamětní medaile se tak spíše hodí pro investici do drahého kovu nebo uměleckého díla než přímo pro sběratelské účely.

I sběratelství má svá pravidla

Při zakládání numizmatické sbírky si nejprve ujasněte, jakému období, tématice či lokalitě se budete věnovat. Následně nezapomeňte každou minci detailně popsat ve sbírkovém katalogu. Postupně rozšiřujte svou sbírku a s rostoucí úrovní znalostí se z vás jistě brzy stane vášnivý numizmatik, který na své „drobné“ nedá dopustit.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš pohodlně poslouchat hudbu doma i na cestách? Stylová sluchátka Apple AirPods jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.