Vyberte možnost Stránka

Závislost na alkoholu může potkat každého. Jak poznáte, že se týká vás nebo vašich blízkých?

Závislost na alkoholu může potkat každého. Jak poznáte, že se týká vás nebo vašich blízkých?
5/5 - (2 votes)

Závislosti bývají záludné. Na první pohled mnohdy nejsou vidět. A snad až příliš často se stává, že v blízkém okolí zaznamenáme, že to někdo z okruhu přátel či rodiny přehání s konzumací alkoholu – ale protože v Česku „pije téměř každý“, neznepokojuje nás to. Přitom se může jednat o začátek konce.

Co se zpočátku jeví jako nevinná záliba a forma relaxace, se může rychlostí blesku změnit ve vážný problém. Jak ale poznat, že se pravidelné vysedávání na baru s oblíbenou sklenkou whisky již přerostlo v regulérní závislost na alkoholu?

Obsah článku

Abstinenční příznaky

Prvním znakem závislosti na alkoholu jsou abstinenční příznaky, které se objevují po 12 až 48 hodinách od posledního pití. Obvykle zahrnují třes, slabost a nadměrné pocení. V závažnějších případech se objevuje i těžší forma abstinenčního syndromu nazvaná delirium tremens, kterou charakterizují tachykardie (zrychlený srdeční rytmus) a zrakové halucinace.

Nekontrolovatelná touha po alkoholu

Dalším typickým projevem závislosti je neovladatelná touha po alkoholu. Závislý jedinec cítí ohromnou potřebu konzumovat alkohol, a to i ve chvílích, kdy to není vhodné – nebo dokonce nebezpečné. Typická je například situace, kdy se závislý člověk vydá na nákupy, v obchodě spatří láhev svého oblíbeného nápoje – a i když si ji neměl v plánu koupit, neodolá.

U alkoholiků je také obvyklé, že zanedbávají i běžné povinnosti a závazky. Placením nájmu počínaje, vyřizováním administrativních záležitostí nebo péčí o dítě konče.

Zvyšující se tolerance a pití u snídaně

Lidé závislí na alkoholu vůči němu časem vykazují zvýšenou toleranci. To znamená, že aby dosáhli požadovaného efektu, potřebují stále větší množství. Často navíc začínají často již ráno, aby ukojili svou touhu po alkoholu bezprostředně poté, co vstanou z postele. U těchto jedinců dochází k postupnému zhoršování zdravotního a sociálního stavu.

Skrytá konzumace

Dalším typickým znakem závislosti je pití „natajno“. Alkoholici svou závislost skrývají a láhve si schovávají na různých místech, čímž se snaží vyhnout odhalení svého problému. Takové chování může být pro blízké velmi frustrující, protože ztrácí přehled o tom, jak často daný jedinec pije.

Jak závislé osobě pomoct?

Pokud jste došli k závěru, že někdo z vašeho okolí trpí závislostí na alkoholu, nestrkejte před jeho problémem hlavu do písku a jednejte. Nejdříve si domnělým alkoholikem promluvte a buďte k němu upřímní a dostatečně tvrdí. Vystihněte chvíli, kdy nebude v podroušeném stavu (u alkoholiků hrozí agresivní sklony) a snažte se jej přesvědčit, aby vyhledal odbornou pomoc. Nasměrujte jej například na Adicare – psychoterapie Praha, kde mají s léčbou závislostí bohaté zkušenosti a nabízí individuální i skupinové programy.

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.