Vyberte možnost Stránka

Rakovina prostaty: Prevence ve formě urologického vyšetření je stěžejní

Rakovina prostaty: Prevence ve formě urologického vyšetření je stěžejní
Rate this post

Zejména v rodinách s výskytem rakoviny prostaty a varlat by se mělo absolvovat první preventivní urologické vyšetření pro muže již ve 40 letech. Ani ti ostatní by jej příliš odkládat neměli, protože rakovina prostaty se projevuje již u mužů středního věku, převažují pak ti mezi 69 a 79 lety. Karcinom prostaty je přitom nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Pokud se však podchytí včas, jde o dobře léčitelný typ rakoviny. Bez prevence jej však kvůli jeho bezpříznakovosti neobjevíte.

Včas zachycená rakovina prostaty má velkou šanci na úspěšné vyléčení. Jenomže preventivní urologické vyšetření pro muže pořád není běžné. Zejména muži středního věku na něj nemyslí, a pokud jim tragicky v rodinně neodešel někdo z blízkých mužů právě na tuto nemoc, na preventivní prohlídku nezavítají. Někdy i právě proto, že se bojí stejné diagnózy, jakou měl jim blízký člen rodiny či známý. Mužské pohlavní a močové ústrojí je však ohroženo i dalším typem rakoviny. Stejně důležitou je pro muže prevence rakoviny varlat.

Rakovina prostaty je dlouho skrytou

Projevuje se bezpříznakově a rakovinové buňky mohou v těle bujet i několik let bez toho, abychom si vůbec něčeho všimli, či nás rozvíjející se nemoc jakkoliv omezovala. Mnohdy je toto závažné onemocnění objeveno náhodně, při stanovování zcela jiné diagnózy. Nádor je přitom v pokročilém stádiu agresivní. Postihuje též močový měchýř, metastázemi se šíří do kyčlí a pacient pociťuje bolesti zad. Rakovina prostaty totiž metastázuje především do kostí.

Rakovina prostaty se může projevovat jako zvětšení prostaty. Není však dáno, že každé zvětšení prosty je rakovinou. Příznaky jsou však často podobné. U karcinomu prostaty, zejména v pokročilejších stádiích, mohou muži pociťovat nucení na močení, časté močení a buzení se ze spánku z důvodu pocitu plného močového měchýře. Typickým bývá močení v malých dávkách, slabý proud moči a pocit nevyprázněného měchýře. Připojí se často již zmíněné bolesti kyčlí a zad.

Kdy na preventivní prohlídku?

Nejpozději v padesáti letech by měl každý muž absolvovat preventivní urologické vyšetření pro muže. Zajděte si na něj do SKIN CARE Liberec. Jde o centrum laserové a estetické medicíny, které provozuje rovněž profesionální urologickou poradnu pro muže. Urologická ambulance se zaměřuje mimo jiné na diagnostiku nádorových onemocnění a jejich odhalení v časném stádiu. Díky tomu je možné problém podchytit v době, kdy je ještě úspěšně léčitelným.

Půl hodina, která zachraňuje životy

Postačí vám půl hodinka jednou ročně, abyste udělali obrovskou věc pro svoje zdraví, ale i štěstí rodiny. Preventivní urologická prohlídka ve SKIN CARE se zaměřuje hned na tři závažná onemocnění urologického a pohlavního systému u mužů: na odhalení karcinomu prostaty, karcinomu varlat a na zjištění benigní (tedy nezhoubné) hyperplazie prostaty, která způsobuje problémy s močením u mužů, včetně nepříjemné inkontinence.

Urologická prevence není českými zdravotními pojišťovnami hrazena, pouze lze na ni získat u některých příspěvek od 300 do 500 Kč. Cena preventivní prohlídky ve SKIN CARE Liberec je 2500 Kč a doporučuje se její absolvování jednou ročně. Prohlídka je kompletní a zahrnuje posouzení rodinné anamnézy, vyšetření z moči, možná je též konzultace krevních výsledků, které si s sebou zájemce o vyšetření přinese. Vyšetřuje se rovněž pohmatem břicho a prostata přes konečník. Pohmatem se vyšetřují i varlata. Vyšetření není bolestivé, i když pro mnohé muže nepříjemné. Určitě je však důležité překonat tento krátký diskomfort – udělat to pro své zdraví se rozhodně vyplatí.

Součástí preventivní prohlídky je taktéž sonografické vyšetření prostaty, varlat, močového měchýře a ledvin. V případě zájmu je možné odběr PSA markerů, který je další prevencí nádorových onemocnění. PSA, prostatický specifický antigen, je serinová proteáza, kterou produkuje prostata. Z hodnot markeru lze vyčíst potenciální nebezpečí vzniku karcinomu prostaty už po čtyřicítce. U mužů nad padesát pomáhá PSA s včasnou diagnostikou karcinomu prostaty.
Zdroj informací: https://www.skincareliberec.cz/

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.