Vyberte možnost Stránka

Co je to sociální fobie a jak se jí zbavit?

Co je to sociální fobie a jak se jí zbavit?
5/5 - (3 votes)

Děsí vás představa, že budete muset vystoupit před lidmi, kteří vás budou bedlivě sledovat a zcela jistě na vás nenechají jednu nitku suchou? Máte obavy z toho, že se na ostatní působíte trapně? Začínáte se stranit kolektivu, protože se pravděpodobně červenáte vždy, když o vás někdo zavadí pohledem? Špatná zpráva je, že pravděpodobně trpíte sociální fobií. Stejně jako cca 15 % obyvatel. A ta dobrá? Nejde o neměnný stav.

Sociální fobie je úzkostná porucha, která se projevuje strachem ze situací, při nichž dochází ke kontaktu s dalšími lidmi. Sociofobik trpí představou (obvykle mylnou), že ostatní o jeho potížích ví a hodnotí ho podle nich. Nedokáže se zbavit pocitu, že se čeká na jeho chybu, což mu v praxi způsobuje nemalé komplikace v osobním i pracovním životě. Lidi trpící touto fobií často trápí doprovodné jevy, jako jsou červenání, třes rukou a nadměrné pocení.

Projevy sociální fobie mohou být velmi specifické. Zatímco někomu dělá problém pouze telefonování, jiný si nedokáže představit, že se nají v restauraci na očích dalších lidí. U většiny osob jsou však problémy difúzní (týkají se většiny sociálních situací mimo ty v rámci nejbližší rodiny) – pak je léčba sociální fobie o něco komplikovanější.

Přiznat si problém

Zásadním krokem ke zlepšení situace je uvědomění. Pokud si sociofobik přizná problém a přestane svůj stav zlehčovat, má velkou šanci, že se nakonec vyléčí a projevy sociální fobie zcela potlačí.

Hlavně na nic nečekat

Sociální fobie je zrádná. Když se neřeší okamžitě, zhoršuje se. Živí ji obavy, strach, stres a opakované selhání.

Léčba pod dohledem odborníka

Odborníci z řad psychologů, psychiatrů, psychoterapeutů a koučů mají s léčbou psychiatrických poruch bohaté zkušenosti. Klienti trpící sociální fobií jsou pro ně na denním pořádku podobně jako třeba léčba syndromu vyhoření a dalších poruch. Jestli vás strach z kontaktu s cizími lidmi „požírá zaživa“, odhoďte stud a sjednejte si schůzku co nejdříve. Stoprocentně vám pomohou s návratem k normálnímu životu.

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.