Vyberte možnost Stránka

Trénujte jako vrcholoví sportovci a objevte sílu plavání

Trénujte jako vrcholoví sportovci a objevte sílu plavání
Rate this post

Voda je mocná a uzdravuje. A neplatí to pouze pro pití léčivých pramenů. Také pobyt ve vodě a plavání tělu neskutečně prospívají. Voda nadnáší a kostře i svalům uleví od neustálého souboje s gravitací, který na souši svádějí vestoje, vsedě i vleže. Zároveň je plavání a cvičení ve vodě funkčním způsobem tréninku, při kterém se posilují svaly a zlepšuje vnitřní prostředí těla a funkce orgánů.

Obsah článku

Voda tělo léčí i trénuje

Plavání je často přehlíženou sportovní aktivitou a jen málokdo jej považuje za způsob tréninku. To je ale velká chyba, jde totiž o jednu z biologicky nejúčinnějších forem pohybu, která podporuje všestranný rozvoj svalstva celého těla, a to včetně svalových skupin, které jsou běžně zanedbávány. Při plavání trénujete také dechovou činnost a zátěž oběhové soustavy vede k rozvoji „sportovního srdce. Tím je myšleno fyziologické zvětšení srdce s nižší klidovou tepovou frekvencí, kdy dochází také k poklesu klidových hodnot krevního tlaku.

Věděli jste, že ve vodě se dá natrénovat i na atletické závody?

Ačkoliv to na první pohled nemusí být očividné, plavání má s během a ostatními sporty na souši mnoho společného. I proto se na běžecké závody i na jiné sporty, kde je běh základem úspěchu, trénuje ve velkém měřítku v bazéně. Při sportu je zapotřebí tzv. fyzička, tou je myšlen stav jak tělesné schránky v podobě svalstva, tak vnitřního prostředí i jednotlivých orgánů. Plavání ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a zvyšuje rychlost látkové přeměny (metabolismu), nároky na dýchání a přísun energeticky bohatých látek do svalů.

Hlavní výhody plavání a jejich vliv na výkon:

 • Plaváním trénujete plíce a zvětšujete jejich kapacitu. Voda ztěžuje vdech, jelikož dýchací orgány musejí překonávat tlak vody a na nádech mají jen málo času. Naopak usnadňuje výdech, opět tlakem vody na dýchací svalstvo. Dochází tak k prohloubení dýchání, ke zvýšení objemu plic a tím k obecnému rozvoji dýchacích funkcí.
 • Vlivem vody a zapojení břišního svalstva se dýchání mění z bráničního na plicní, a tím je rozvíjeno hrudní svalstvo, které sílí a roste. Proto mají plavci vypracované hrudníky a útlý
 • Při plavání se snižuje maximální srdeční frekvence, a to jak při vrcholovém výkonu, tak i u rekreačních plavců. To má opět velký vliv na výkony i mimo vodu a tělo je mnohem odolnější vůči zátěž
 • Plaváním na krátké tratě se vyplavuje velké množství kyseliny mléčné neboli laktátu, která představuje palivo pro svaly.
 • Plavání (a obzvlášť kraul) skvěle posiluje paže a ramena. Díky střídavému pohybu pravé a levé ruky jsou rovnoměrně zapojovány svaly obou končetin, které se perou stlakem vody a pohybují celou vahou těla.
 • Pohyby spodních končetin vycházejí při plavání z kyčelních kloubů, což je proces, který lze jen těžko nahradit jiným cvičením. Sílí svaly nohou, spodních zad i hýždí, aniž by byly zatěžovány klouby.
 • Ve vodě dochází k nadměrnému spalování, proto se plavání doporučuje také v rámci hubnutí.

Příklad tréninku v bazénu

Teorie stranou, je čas na praxi. Jakým způsobem vám plavání v rámci sportovní přípravy prospěje, už víte, teď přichází na řadu konkrétní příklad tréninku v bazénu. Nejlépe se vám bude plavat v drahách plaveckého bazénu o délce 25 nebo 50 metrů, trénovat ale můžete i v menším bazéně na zahradě. Ukázka tréninku počítá s 25metrovou dráhou:

 • 5 pomalých bazénů na rozplavání, střídání plaveckých stylů
 • 3 bazény s plaveckou destičkou v natažených rukách a jen kopat nohama
 • 2 bazény pozadu s destičkou na hrudníku, prsové nohy
 • 10 bazénů, každý do minuty (co nejrychleji uplavat 25 m a do konce minuty odpočívat), z toho alespoň 3 bazény pod vodou
 • 10 bazénů na vyplavání, střídání plaveckých stylů

Proplavte se ke zdravému tělu

Zařaďte plavání do svého tréninku a budete překvapeni, jak rychle se bude jeho efekt projevovat jak na vaší figuře, tak na sportovním výkonu. Zlepšíte také funkci srdce, plic a metabolismus, ulevíte svým kloubům a přetěžované páteři, docílíte správného držení těla, a navíc pod vodou hodíte všechny myšlenky stranou a zrehabilitujete tak mysl. 

Zdroj foto: hxdbzxy / Shutterstock.com

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.