Trénujte jako vrcholoví sportovci a objevte sílu plavání
Voda je mocná a uzdravuje. A neplatí to pouze pro pití léčivých pramenů. Také pobyt ve vodě a plavání tělu neskutečně prospívají. Voda nadnáší a kostře i svalům uleví od neustálého souboje s gravitací, který na souši svádějí vestoje, vsedě i vleže. Zároveň je plavání a cvičení ve vodě funkčním způsobem tréninku, při kterém se posilují svaly a zlepšuje vnitřní prostředí těla a funkce orgánů.
Obsah článku
Voda tělo léčí i trénuje
Plavání je často přehlíženou sportovní aktivitou a jen málokdo jej považuje za způsob tréninku. To je ale velká chyba, jde totiž o jednu z biologicky nejúčinnějších forem pohybu, která podporuje všestranný rozvoj svalstva celého těla, a to včetně svalových skupin, které jsou běžně zanedbávány. Při plavání trénujete také dechovou činnost a zátěž oběhové soustavy vede k rozvoji „sportovního srdce“. Tím je myšleno fyziologické zvětšení srdce s nižší klidovou tepovou frekvencí, kdy dochází také k poklesu klidových hodnot krevního tlaku.
Věděli jste, že ve vodě se dá natrénovat i na atletické závody?
Ačkoliv to na první pohled nemusí být očividné, plavání má s během a ostatními sporty na souši mnoho společného. I proto se na běžecké závody i na jiné sporty, kde je běh základem úspěchu, trénuje ve velkém měřítku v bazéně. Při sportu je zapotřebí tzv. fyzička, tou je myšlen stav jak tělesné schránky v podobě svalstva, tak vnitřního prostředí i jednotlivých orgánů. Plavání ovlivňuje činnost vnitřních orgánů a zvyšuje rychlost látkové přeměny (metabolismu), nároky na dýchání a přísun energeticky bohatých látek do svalů.
Hlavní výhody plavání a jejich vliv na výkon:
- Plaváním trénujete plíce a zvětšujete jejich kapacitu. Voda ztěžuje vdech, jelikož dýchací orgány musejí překonávat tlak vody a na nádech mají jen málo času. Naopak usnadňuje výdech, opět tlakem vody na dýchací svalstvo. Dochází tak k prohloubení dýchání, ke zvýšení objemu plic a tím k obecnému rozvoji dýchacích funkcí.
- Vlivem vody a zapojení břišního svalstva se dýchání mění z bráničního na plicní, a tím je rozvíjeno hrudní svalstvo, které sílí a roste. Proto mají plavci vypracované hrudníky a útlý
- Při plavání se snižuje maximální srdeční frekvence, a to jak při vrcholovém výkonu, tak i u rekreačních plavců. To má opět velký vliv na výkony i mimo vodu a tělo je mnohem odolnější vůči zátěž
- Plaváním na krátké tratě se vyplavuje velké množství kyseliny mléčné neboli laktátu, která představuje palivo pro svaly.
- Plavání (a obzvlášť kraul) skvěle posiluje paže a ramena. Díky střídavému pohybu pravé a levé ruky jsou rovnoměrně zapojovány svaly obou končetin, které se perou stlakem vody a pohybují celou vahou těla.
- Pohyby spodních končetin vycházejí při plavání z kyčelních kloubů, což je proces, který lze jen těžko nahradit jiným cvičením. Sílí svaly nohou, spodních zad i hýždí, aniž by byly zatěžovány klouby.
- Ve vodě dochází k nadměrnému spalování, proto se plavání doporučuje také v rámci hubnutí.
Příklad tréninku v bazénu
Teorie stranou, je čas na praxi. Jakým způsobem vám plavání v rámci sportovní přípravy prospěje, už víte, teď přichází na řadu konkrétní příklad tréninku v bazénu. Nejlépe se vám bude plavat v drahách plaveckého bazénu o délce 25 nebo 50 metrů, trénovat ale můžete i v menším bazéně na zahradě. Ukázka tréninku počítá s 25metrovou dráhou:
- 5 pomalých bazénů na rozplavání, střídání plaveckých stylů
- 3 bazény s plaveckou destičkou v natažených rukách a jen kopat nohama
- 2 bazény pozadu s destičkou na hrudníku, prsové nohy
- 10 bazénů, každý do minuty (co nejrychleji uplavat 25 m a do konce minuty odpočívat), z toho alespoň 3 bazény pod vodou
- 10 bazénů na vyplavání, střídání plaveckých stylů
Proplavte se ke zdravému tělu
Zařaďte plavání do svého tréninku a budete překvapeni, jak rychle se bude jeho efekt projevovat jak na vaší figuře, tak na sportovním výkonu. Zlepšíte také funkci srdce, plic a metabolismus, ulevíte svým kloubům a přetěžované páteři, docílíte správného držení těla, a navíc pod vodou hodíte všechny myšlenky stranou a zrehabilitujete tak mysl.
Zdroj foto: hxdbzxy / Shutterstock.com