Vyberte možnost Stránka

Akné trápí i dospělé muže. Jak se ho zbavit?

Akné trápí i dospělé muže. Jak se ho zbavit?
5/5 - (1 vote)

Akné nemusí být pouhou vzpomínkou na období puberty, naopak trápí i mnoho dospělých mužů, a to dokonce i těch, jejichž pleť byla v mládí jako z porcelánu. Proč k tomu dochází a jak proti nepříjemnému kožnímu onemocnění efektivně bojovat?

Obsah článku

Prim hrají hormony

Hlavním viníkem vzniku akné u dospělých mužů bývají hormony. Hladina testosteronu se sice s věkem snižuje, ale i tak může u některých jedinců stále docházet k nadměrné produkci kožního mazu. Ten pak ucpává póry a zapříčiňuje vznik komedonů, ze kterých následně vznikají zánětlivé pupínky.

Pokud netušíte, co jsou komedony, seznamte se se všemi typy akné.

Genetika se nezapře

Důležitou roli hraje i genetika. Pokud měli s akné potíže rodiče či prarodiče, je pravděpodobnější, že se s ním bude potýkat i jejich následovník.

Další významné faktory

Za tvorbou akné nemusí být pouze hormony a genetika. Na vině mohou být i léky, jako kortikosteroidy a lithium, které mohou zhoršovat akné.

Pozor si dejte také na některé kosmetické přípravky. Těžké a mastné krémy a make-upy ucpávají póry a zhoršují průběh akné.

Některé studie naznačují, že strava bohatá na rafinované cukry, mléčné výrobky a zpracované potraviny taktéž zvyšuje riziko výskytu akné. To samé platí o chronickém stresu – může narušovat hormonální rovnováhu a zhoršovat akné.

A konečně životní prostředí. Nečistoty v ovzduší a další faktory mohou dráždit pleť a podepsat se na jejím celkovém zdraví.

Jak se akné zbavit?

A teď to nejdůležitější. Jak by měla probíhat léčba akné u dospělého muže? Logicky se liší v závislosti na závažnosti onemocnění a dalších faktorech.

U lehkého až středně závažného akné obvykle stačí lokální léčba vhodně zvolenými přípravky. Mezi ty nejúčinnější volně dostupné produkty patří séra, krémy a čisticí gely z řady Sébium od Biodermy.

V závažnějších případech akné může lékař předepsat systémové léky, jako jsou antibiotika, isotretinoin nebo hormonální terapie.

Další možností je ošetření pleti formou mikrodermabraze nebo chemického peelingu. Tyto metody mohou odstranit či zmírnit jizvy po akné.

Několik důležitých rad na závěr

Pokud máte pocit, že se akné z vaší pleti nevytrácí, neházejte flintu do žita. Naopak se obrňte trpělivostí, protože léčba akné vyžaduje čas a trpělivost. Nečekejte zázraky přes noc – pravidelně pokožku čistěte jemným čisticím prostředkem a používejte nekomedogenní hydratační krém.

Prospět by vám mohla změna jídelníčku. Zařaďte do něj více ovoce a zeleniny a omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin.

Zároveň se zdržte častého dotýkání obličeje – dotykem se na pleť dostávají další bakterie, které mohou průběh nemoci zhoršit a zpomalit léčbu.

Pokud se vám přeci jen nepodaří akné zbavit svépomocí sami, domluvte si schůzku s odborníkem. Dermatolog diagnostikuje typ akné a doporučí vhodnou léčbu.

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.