Vyberte možnost Stránka

Proč je výhodné vložit auto do podnikání?

Rate this post
!AdSense – before contentPokud jste podnikatel a rozhodujete se o koupi nového auta, bylo by dobré si ujasnit, jestli ho dávat do podnikání či nikoliv. Má to svá pro i proti.

Objasníme si několik základních činností, spojených s vložením auta do podnikání:

1) můžete si odepisovat náklady na pořízení (formou odpisů, formou nájemného o finančního leasingu, formou peněžní náhrady za jízdu u auta, které nezahrnete do obchodního majetku)

2) můžete uplatit náklady na pohonné hmoty, opravy, dálniční známky (nafta, benzín)

3) vedení deníku jízd

– většina podnikatelů používá osobní automobil i k soukromým jízdám. Je proto nutné toto zohlednit při odepisování výdajů. Kniha jízd a výdaje musí vždy sedět. Kontrola z finančního úřadu se zaměří na knihu jízd a musí být v souladu s odpisy. Pokud máte auto v podnikání, tak si můžete do nákladů dát všechny výdaje.

4) odpočet DPH při pořízení automobilu

– pokud jste plátce DPH ušetříte při pořízení náklady na DPH

5) platba silniční daně

– daňové přiznání k silniční dani podává poplatník nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období, kdy zdaňovacím obdobím je kalendářní rok.

auto

Při koupi automobilu musíte peníze na auto zaplatit jednorázově, ale není možné ho jednorázově odepsat.  Automobil patří do majetkové kategorie, která se odpisuje a kterou určuje Zákon o daních z příjmů. Podnikatel si může zvolit rychlé nebo rovnoměrné odpisování, ale doba pro obě varianty zůstává stejná a je to pět let. Provoz automobilu není ukončen dobou 5 let a může být i nadále používán, ale už nesmí být odepisován. Auto je po 5 letech daňově odepsané. Do nákladů si ale dále můžete dávat všechny náklady, které souvisí s provozem, tedy opravy, pojištění, pohonné hmoty, atd.

 

Vložil jste si auto do podnikání?

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.