Vyberte možnost Stránka

Je lepší podnikat, nebo se nechat zaměstnat?

Je lepší podnikat, nebo se nechat zaměstnat?
5/5 - (2 votes)

Oba profesní modely nabízí pro i proti. Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na spuštění vlastního byznysu, ale stále vám není jasné, na co se připravit – a v čem se podnikání diametrálně liší od zaměstnaneckého poměru, přečtěte si tento článek. Zaměřili jsme se na základní aspekty, které nesmíte při rozhodování ignorovat.

Výhody a nevýhody podnikání

Jak OSVČ, tak majitelé firem mají šanci na mnohem zajímavější finanční ohodnocení. Podnikatelé mohou pracovat efektivněji a vydělat za kratší čas (mnohonásobně) více peněz, než kolik by za stejnou práci viděli na výplatní pásce.

Další výhodou je možnost podnikat v oboru, který vás naplňuje. Můžete se angažovat v něčem, co vás baví – samozřejmě musíte objektivně posoudit, jestli se v dané oblasti skutečně vyznáte. Prioritou by měl být výdělek, nikoliv zábava.

A konečně časová i pracovní pružnost. Podnikání vás může zlákat značnou flexibilitou. Začátky bývají náročnější, ale časem se dostanete do stádia, kdy si nastavíte vlastní rozvrh. Nikdo vám nebude nařizovat, co a jak máte dělat, a navíc si zvolíte pracovní prostředí, ve kterém se cítíte dobře. Takovou míru individuality v zaměstnaneckém poměru nenajdete.

Ovšem počítejte s tím, že vám přibude starostí. Zakázky, projekty, nečekané problémy – budete se muset obrnit pořádnou trpělivostí a naučit se zvládat stres.

Nevyhnete se ani určitým investicím. Prakticky každá středně velká a větší firma dnes potřebuje především kvalitní informační systém, díky kterému může efektivně ukládat, shromažďovat, zpracovávat a poskytovat informace. Menším společnostem a OSVČ může v začátcích stačit kvalitní účetní systém. Vhodně zvolené softwarové vybavení však dokáže automatizovat a výrazně usnadnit množství rutinních úkonů, jedná se proto o investici s rychlou návratností.

Za hlavní nevýhodu podnikání lze považovat nejistotu. Musíte si zajistit dostatek zakázek, jinak vám na účtu nepřistane ani koruna. A když onemocníte, dostanete podporu od státu pouze v případě, že si dobrovolně platíte nemocenské pojištění.

A ještě něco. Podnikatelé nesou na bedrech mnohem více zodpovědnosti. Kromě ručení vlastním majetkem (resp. majetkem firmy v případě s.r.o.) je zde i morální aspekt – zodpovědnost za zaměstnance.

Výhody a nevýhody zaměstnání

Z výše uvedených charakteristik podnikání můžete snadno odvodit výhody a nevýhody zaměstnaneckého poměru. Na jedné straně jsou to jistoty – zejména stabilní plat, pravidelná pracovní doba, ale také jistota nemocenské. Nezanedbatelným benefitem je jistě i placená dovolená, v rámci které jdou všechny pracovní záležitosti stranou.

Mezi největší negativa zaměstnání pak patří pevná pracovní doba, nižší příjem bez možnosti výrazného zvýšení a stereotyp. Mimo to vám nemusí vyhovovat kolektiv, jehož složení jen těžko ovlivníte.

V praxi přirozeně záleží i na specifikách konkrétního zaměstnání či podnikatelské činnosti. Obecně však výše uvedené platí. Už víte, kterou stranu barikády nakonec zvolíte?

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!






Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.