Vyberte možnost Stránka

Jak si nastavit osobní finance? Poradíme, jak na to!

Jak si nastavit osobní finance? Poradíme, jak na to!
Rate this post

Přemýšlíte, jak dát své finance dokupy? Ať už šetříte na bydlení, chcete vytvořit rezervu pro případ nouze nebo se jen naučit se svými penězi pracovat – vědět, jak se o své finance starat, není nikdy na škodu. Připravili jsme pár tipů, jak vytvořit jednoduchý osobní finanční plán. Pojďme na to!

Obsah článku

Vytvořte si přehled o příjmech a výdajích

Víte, kolik peněz vám měsíčně přistane na účtu a kolik naopak utratíte? Možná byste se divili, kolik lidí to neví! Vezměte do ruky papír a tužku a vypište si všechny své příjmy a výdaje. Zjistíte tak, kolik peněz vynaložíte na nezbytné pravidelné výdaje a také na ty, které tak důležité nejsou a jen vám “létají oknem”. Uděláte si tak do startu skvělý základní přehled. Můžete tak ušetřit nebo investovat do budoucna.

Tip! Je pro vás papír a tužka out? V dnešní můžete vybírat z velké nabídky mnoha aplikací na sledování příjmů a výdajů s funkcemi navíc.

Nezapomeňte na úspory

Součástí vašich dlouhodobých finančních plánů by měla bezpochyby být finanční rezerva. Ta se může hodit v okamžiku, kdy dlouhodobě onemocníte, rozbije se vám důležitý spotřebič v domácnosti nebo přijde doplatek za energie. Ideální rezerva by vám měla vystačit alespoň na 3 až 6 měsíců vašeho měsíčního příjmu.

Nevíte, kde začít? Spořit můžete například dle známého pravidla 50:30:20. Toto jednoduché pravidlo úspor udává, kolik procent z vašeho čistého příjmu byste měli vynaložit na konkrétní typ výdajů. Toto pravidlo obsahuje:

50 % – výdaje za bydlení, účty, dopravu a potraviny.

30 % – zábava, oblečení apod.

20 % – spoření, investice, úspory.

Porazte inflaci investicemi

Peníze, které necháváte ležet na účtu ladem, postupně ztrácí hodnotu. V dnešní době již naštěstí neplatí, že investování je jen pro velké investory s vysokým kapitálem. Začít můžete v podobě ETF nebo investičních fondů. Pokud si nejste jistí, který typ investice je právě pro vás, kalkulačka investic a spoření vám může pomoct.

Důležitý je krátkodobý a dlouhodobý finanční plán

Zajištění na důchod, nákup nemovitosti nebo cestování? Osobní finanční plán každého z nás se může lišit. Své cíle si zapište a promyslete, jaké cílové částky chcete dosáhnout, kolik měsíčně chcete (a můžete) odkládat a do kdy dané cíle chcete splnit.

Položky můžete seřadit od nejdůležitější po nejméně důležitou, peníze ukládat pro všechny cíle postupně, nebo plnit postupně jeden cíl za druhým.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.