Vyberte možnost Stránka

Nadměrné pocení – jak mu zabránit?

Nadměrné pocení – jak mu zabránit?
Rate this post
!AdSense – before contentZažili jste někdy ten pocit, když přijdete do posilovny a zvedne se Vám žaludek od pachu, který tam cítíte? Nebo Váš obchodní partner smrdí jako tchoř? Nebo se v práci zpotíte po tom, co dostanete pojeb od šéfa? Čtěte dál…

V tomto článku se budeme zabývat převážně pocením, které vzniká v nejrůznějších stresových situacích. Jinak klasické pocení je proces ochlazování těla, kdy při vyšší fyzické činnosti, vysoké teplotě, při horečce tělo vylučuje vodu + minerály na povrch těla a tak je ochlazuje. Toto je přirozené a neomezuje většinu lidí v běžném životě.

Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhydróza a postihuje cca 3% obyvatel. Přirozené je vypotit 0,5-1 litr potu za den. V extrémních případech můžete vypotit i 10 litrů potu, to už je ale životu nebezpečné a je nutné doplňovat pravidelně tekutiny.

Obsah článku

Jaké jsou příčiny nadměrného pocení?

 1. stres, deprese, strach – pocení řídí hormony a nervový systém, který reaguje na nejrůznější změny nálad (leknutí, strach, euforie, deprese)
 2. obezita – tuk zahřívá nadměrně tělo a dochází k většímu zahřívání a pocení – dá se odstranit hubnutím a zbavením se špeků
 3. špatný životní styl – jíte mnoho ostrých a smažených jídel? Pijete hodně alkoholu? To může mít za následek pocení
 4. menopauza – v období velkých hormonálních změn( i při těhotenství nebo pubertě) dochází k pocení
 5. abstinenční příznaky – dochází k vyloučení tzv. „studeného potu“ při vysazení návykových látek (kouření, alkohol, drogy)

Jak se nadměrné pocení projevuje?

Postižený jedinec se často dostává do trapného stavu, kdy se mu na oblečení dělají nepříjemné fleky nebo bílé skvrny. Pot obsahuje kromě vody také soli, močovinu a jedovaté látky, kterých se tělo potřebuje zbavit. Tento pot může způsobit také podráždění na kůži a vyvolat vyrážku. Ve stresových situacích, kdy se není možné umýt, tak pot se začíná rozkládat a začínají ho zpracovávat viry a bakterie, což způsobuje nepříjemný zápach. Nejčastěji k tomu dochází v podpaždí, na nohou, rukou, pod prsy. Při nadměrném pocení v podpaždí je potom nutné měnit často oblečení a zároveň dochází k poškození oblečení – vznikají bílé skvrny, které se špatně myjí a časem vedou ke zničení trička nebo košile.

Jak se předcházet potu a pachu v podpaží?

 1. lepší hygiena – pravidelně zastřihovat a holit podpaží – čím méně chlupů, tím méně budete zapáchat
 2. oblékat se do oblečení z přírodních materiálů – bavlna, bambus, ponožky se stříbrem
 3. vyvarovat se stresovým situacím
 4. konzumovat lehčí stravu, hodně pít
 5. lokálně použít antiperspirant, který tlumí pocení
 6. použití přírodních deodorantů – které obsahují přírodní soli

Co dělat v případě, že jsem se zpotil?

 1. nejúčinnější je mýdlo a voda – pokud jste v práci a máte přístup ke koupelně s umyvadlem, naberte si dostatečné množství mýdla a umyjte si podpaží, které je nepříjemných zdrojem zápachu – odstraníte nejenom zápach, ale vodou stáhnete i nepříjemné energie, které jste vyprodukovali
 2. po umytí si vyměňte tričko nebo košili, ve které je pot obsažen
 3. použijte vlhčené kapesníky a utřete si s nimi podpaží, pokud nemáte přístup k vodě a nemůžete se umýt
 4. použijte deodorant, který přerazí zápach potu – toto někdy může být kontraproduktivní, protože zápach podpaží a deodorantu vytvoří vůni, která může být velice nepříjemná

Jak odstranit skvrny z košile či trička po nadměrném pocení?

Pokud už došlo ke zpocení, tak se budete muset zbavit „koláčů“ z trička nebo košile. Proces odstranění započněte co nejdříve, aby pot dlouho na látku nemohl působit. Oblečení můžete namočit do vlažné vody s mýdlem nebo trochou tekutého pracího prášku – nestačí nechat zaschnout a vyvětrat. Pokud už skvrny na oblečení máte, můžete využít některý z následujících prostředků:

 1. prací prášek – na bílé prádlo nebo na barevné. Prášek naneste na místo, které to potřebuje a nechte několik hodin působit.
 2. jádrové nebo žlučové mýdlo – mydlíte v místě postižení
 3. sůl – často používali naše babičky – hrst soli do 1 litru vody a prádlo v tomto roztoku nechte namočené před vypráním
 4. citronová šťáva – udělejte lázeň z citronové šťávy a namočte na minimálně 1 hodinu před praním
 5. octový roztok – nechte působit na oblečení a poté vyperte

Jak se trvale zbavit pocení?

 1. injekční aplikace botulotoxinu (botoxu) – které dokáže znecitlivět nervy a nedochází k předávání informací potním žlázám. Tato metoda je ale krátkodobá, vydrží 7-12 měsíců a musí se opakovat. Aplikuje se tenkými jehlami. Je finančně velice náročná 10-18 tisíc.
 2. léčba pocení pomocí intoferózy – k tomu budete potřebovat přístroj, který stojí okolo 10 tisíc. Procedura se musí pravidelně opakovat.
 3. odstranění potních žláz chirurgickým zákrokem – toto je trvalá metoda, která je ale docela náročná a hodí se pro opravdu extrémní případy.

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Mnoho lidí tyto dva názvy bere jako synonyma a nevidí v nich rozdíl, ten je ale zásadní! Deodorant tvoří alkohol a parfém a snaží se již vzniklý zápach přerazit, aby nebyl cítit. Alkohol působí jako antibakteriální látka, ale může být dráždivý na citlivou pokožku. Parfém maskuje zápach potu, ale nedochází k jeho redukci. Antiperspirant má jiné složení – které tvoří především soli hliníku a zirkonu a tím snižuje množství potravy (potu) pro bakterie a tím pádem redukuje množství zápachu.

Antiperspiranty rozdělujeme na tuhé a kuličkové. Novinkou jsou antiperspiranty ve spreji, které se lépe aplikují.

Je pocení také něčemu prospěšné?

 1. podle výzkumů – působí na hormony žen a zvyšuje sexuální vzrušení, zlepšuje náladu
 2. odvádí z těla spoustu škodlivin a negativních energií

A jak jste na tom s pocením Vy?

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.