9 potravin, které určitě jíte tak, jak se jíst nemají – napravte to!
Zdravé potraviny patří do vyváženého jídelníčku, který je podstatou zdravého životního stylu. Je to ale k ničemu, pokud si i ty nejlepší potraviny dáte tak, že je připravíte o všechny důležité látky.
Že vy žádné chyby neděláte? O opaku se přesvědčíte v následujících řádcích.
V čem se chybuje nejčastěji? Máme pro vás seznam největších jídelních prohřešků, na něž byste si měli dát pozor i vy.
Třeba už dnes při snídani, obědu i večeři.
Obsah článku
Snídaně prospěšná pro tělo
Černý čaj – Pitím černého čaje začínáte každé ráno? Pokud si jej dochucujete mlékem, možná vás zaujme fakt, že toto ochucení vás ochudí o všechny pozitivní účinky čaje na kardiovaskulární systém.
Proteiny, jenž jsou obsažené v mléku na sebe vážou katechiny, což vytvoří sloučeninu, kterou naše tělo hůř zpracovává.
Jogurt – Je k vidění na nejednom snídaňovém meníčku. Pakliže po jeho otevření vyléváte tekutinu z vrchu jogurtu do dřezu, přijdete o syrovátka bohatá na proteiny, vápník, fosfor, vitamín B12 – zkrátka jde o velkou škodu. Vodu do jogurtu raději zamíchejte.
Probiotické účinky jogurtu se vytrácí i při tepelném zpracování.
Lněné semínko – Přesvědčila vás partnerka k tomu, abyste si do jogurtu nebo na chleba sypali lněná semínka, která jsou bohatá na vlákninu, omega 3-s mastné kyseliny a lignany, které pomáhají ničit rakovinotvorné buňky. Fajn, ale lépe, když je rozmixujete smoothie.
Lněné semínka vcelku neumí naše tělo zpracovat vcelku, lépe je tedy mixovat a teprve až konzumovat.
Ovocná svačina tak, jak má být!
Jahody – Oblíbená pochoutka, která je zvláště v létě doma stále. Abyste ze šťavnaté jahody získali všechny antioxidanty, vitamíny a vlákninu, ovoce nekrájejte. Porušíte tak buňky a snížíte tak účinnost těchto tělu prospěšných látek.
Zakousnout se do celé jahody je lepší než do krájené. Krájené jahody jsou lepší než žádné. Zmražené sezónní jahody jsou lepší než ty mimosezónní.
K obědu zelenina
Brokolice – Je zdravou přílohou k masu, obvykle se uvaří nebo usmaží. Chcete-li z této často nenáviděné zeleniny dostat co nejvíce, zkuste jí jíst zcela syrovou nebo jen uvařenou v páře. Zachováte tím obsah vitamínů, antioxidantů a antikarcinogenů.
Syrová zeleniny vám časem zachutná, je to o zvyku.
Rajčata – Zatímco jiné zdravé potraviny vyžadují minimální tepelnou úpravu, rajčata jsou pravým opakem. Aby vaše tělo lépe zpracovalo lykopen, který je antikarcinogenem a podporuje funkci srdce, je lepší rajčata uvařit.
Ideálně až při 90 stupních Celsia.
Večeře na grilu
Česnek – Je oblíbeným dochucovadlem pokrmů. Aby jídlo mělo tu správnou chuť a všechny v česneku důležité látky zůstali, je třeba jej (na rozdíl od jahod) nakrájet a nejlépe před použitím nechat takto odležet.
Grilované maso – Kdo by nemiloval jednoduchost a skvělou chuť grilované kuchyně. Spálené a ohořelé maso je pro někoho chutné, ale výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Vyhněte se tedy rychlého zpracování na přímém či vysokém ohni.