Vyberte možnost Stránka

Jak si zařídit ekologickou domácí pracovnu

Jak si zařídit ekologickou domácí pracovnu
Rate this post


Šetrný přístup k životnímu prostředí hýbe světem. Čím dál více z nás si uvědomuje, že planetu máme jen jednu – a že pokud budeme pokračovat v současném kurzu, brzy o ni přijdeme. Pojďme se společně podívat na to, jak pracovat z domova a zatěžovat při tom přírodu co nejméně.

Obsah článku

Minimalizujte množství odpadu

Tisknete do práce často? A věděli jste, že asi 50 % vytisknutých dokumentů nikdo nikdy nepoužije a nakonec se vyhodí? Typický Čech ročně spotřebuje okolo 130 kg papíru. Toto množství papíru se dá snížit několika způsoby.

Především se zamyslete, zda je dokument, který se chystáte vytisknout, opravdu potřebný. Lze s ním pohodlně pracovat v digitální podobě? Spotřeba elektřiny na jeho zobrazení je výrazně nižší než náklady na výrobu papíru.

Pokud už tisknout musíte (a nejde o oficiální dokumentaci třeba pro komunikaci s úřady či prezentaci pro obchodní partnery), zkuste na jeden list A4 vytisknout dvě stránky. Uvidíte, že čitelnost textu se nijak nezhorší. Ideální je, pokud potisknete obě strany papíru.

Ekologicky lze pojmout i samotný tisk. Sáhněte po repasovaných náplních; vyrábí se doplněním barvy do vypotřebovaných originálních tonerů. Nejen, že šetří životní prostředí, ale jsou i výrazně levnější a na výsledné kvalitě tisku se jejich nižší cena neprojeví.

Recyklujte

Prokažte dobrou službu svému okolí a vyhazujte vysloužilé dokumenty do modré nádoby na tříděný odpad. Kancelářský papír je pro recyklaci jako stvořený. Vyhraďte si na něj v domácí kanceláři speciální koš – odkládat do něj můžete i skartovanou dokumentaci.

Samozřejmostí by měla recyklace i dalších typů odpadu: plastu, skla či plechovek. Recyklovat lze dokonce i tonery, které ostatně do popelnice na směsný odpad ani nepatří. Musí jít ale o originální náplně, které některé firmy vykupují a po naplnění je prodávají jako tzv. repasované tonery (viz výše).

Zkuste elektroniku nejdříve opravit

Šetrnost k přírodě také znamená, že se před vyhozením pokažené tiskárny a dalších zařízení pokusíte poškozený přístroj opravit. 

Např. u tiskáren se lze řady defektů poměrně snadno zbavit: zanesenou tiskovou hlavu a prošlý optický válec vyměníte, znečištěný podavač papíru vyčistíte. Jednou z výjimek je zapékací jednotka, kterou najdete v laserových tiskárnách. Jde o poměrně drahý díl a někdy se vyplatí pořídit raději nové tiskové zařízení.

A pozor – pokud pracujete z domova kvůli nařízení svého zaměstnavatele, měly by veškeré náklady na opravy (stejně jako výdaje za novou elektroniku a spotřební materiál) jít za ním.

Další tipy na ekologickou kancelář

Životnímu prostředí pomůžete např. také:

  • odpojením nepoužívaných přístrojů ze zásuvek (zejména během víkendů, svátků a dovolené),
  • nákupem papírů a tonerů ve velkém objemu (nižší ekologická zátěž při dopravě),
  • využíváním termostatu,
  • používáním šetrných zářivek.

 

Zdroj fotografií: istockphoto.com

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.