Vyberte možnost Stránka

Napájecí zdroje pro vestavby lze zakoupit i na internetu

Napájecí zdroje pro vestavby lze zakoupit i na internetu
Rate this post

Každý, kdo se někdy zabýval elektrotechnikou nebo alespoň sestavoval z komponentů osobní počítač, dobře ví, že jednou z nejdůležitějších součástí různých zařízení je napájecí zdroj. Právě elektrický zdroj totiž zajišťuje přeměnu elektrické energie na požadované elektrické napětí, proud a frekvenci o hodnotě, kterou potřebuje ke svému provozu konkrétní spotřebič.

Jakou funkci plní zdroj proudu a zdroj napětí?

V elektrotechnice se používají dva rozdílné typy zdrojů. První z nich udržuje na výstupních svorkách konstantní elektrický proud bez ohledu na to, jaká zátěž je k němu připojena. Slouží například k napájení LED diod. Druhý typ zdroje zase zajišťuje stále stejnou hodnotu elektrického napětí nezávisle na odebíraném proudu. Mezi takové patří třeba nabíječky mobilních telefonů, tabletů a dalších přenosných zařízení.

Jaké typy napájecích zdrojů pro vestavbu se používají?

Spínaný napájecí zdroj

U spínaného napájecího zdroje se nezřídka používá i označení pulzní zdroj. Tento typ napájecího zdroje využívá výkonné spínací tranzistory a je výrazně účinnější než transformátorový napájecí zdroj. Jeho další velkou výhodou je i poměrně malá velikost a nízká hmotnost. Nejvýraznějším záporem je fakt, že při spínání tranzistorů dochází k vzniku rušení. Ve spínaných zdrojích navíc dochází k výraznému namáhání elektrolytických kondenzátorů, což se odráží na jejich životnosti. Rozhodně nejsou vhodné k nepřetržitému provozu. Optimální zatížení spínaného zdroje je mezi 25 % a 75 %, při nižším a vyšším se znatelně snižuje jejich účinnost. Spínané napájecí zdroje se používají v nabíječkách mobilů i dalších přístrojů, které se dobíjejí přes USB konektor. Navíc slouží jako zdroje osobních počítačů a notebooků.

Systém nouzového napájení

Účelem nouzového napájecího zdroje je zajištění dodávky elektrické energie v případě, kdy dojde k výpadku sítě. Nemocnice, strategické objekty i mnohé firmy jsou pro takové případy vybaveny záložními generátory. A nejedna menší firma i domácnost má dnes k dispozici záložní napájecí zdroj, který zajistí při výpadku provoz počítače a dalších spotřebičů.

Dalšími typy napájecích zdrojů pro vestavbu jsou transformátorový napájecí zdroj, průmyslový napájecí zdroj a vyrovnávací napájecí zdroj.

Jaké příslušenství pro napájecí zdroje je dostupné?

Pořídit samotný napajeci zdroj obvykle nestačí. Firmy specializující se na opravy a konstrukce elektronických zařízení i ti, kteří se této aktivitě věnují ve svém volném čase, tak kromě napájecího zdroje potřebují i další komponenty. Mezi ty nejběžnější patří chladiče, upevňovací držáky, konektory AC a DC, krytky svorek i samotného zdroje, montážní držáky a racky, propojovací kabely i kontrolní a monitorovací technika.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.