Vyberte možnost Stránka

Chcete se naučit programovat v PHP? Zúčastněte se kurzu

Chcete se naučit programovat v PHP? Zúčastněte se kurzu
Rate this post

Věděli jste, že PHP používá více než 80 % všech webových stránek? V současné době se jedná o celosvětově rozšířený programovací jazyk, který se stabilně drží právě mezi těmi nejpoužívanějšími.

Existuje tolik programovacích jazyků, tak proč si vybrat právě PHP? V následujících řádcích vám prozradíme, proč se přihlásit na kurz PHP. Důvodů je hned několik.

Obsah článku

Jaký je rozdíl mezi front-end a back-end?

Front-end: Když používáte počítač, tablet nebo smartphone, front-end je zkrátka vše, co vidíte a čeho se dotýkáte. Pro účely front-endu se používají jazyky HTML, CSS a JavaScript.

Back-end: Za scénou vždy běží nějaký software, o němž uživatelé nevědí. Jedná se právě o back-end, jehož úkolem je reagovat na všechny požadavky uživatelů. Back-end software se vyvíjí za pomoci jazyků na straně serveru, jako jsou PHP, Node.js, Python, Ruby a podobně.

Co je to PHP?

PHP je otevřený programovací jazyk na straně serveru. V roce 1994 jej vytvořil Rasmus Lerdorf. Původně bylo PHP jednoduchou sadou skriptů, přičemž Lerdorf zmíněné skripty používal ke sledování návštěv svého online životopisu a pojmenoval je „Personal Home Page“. Postupem času PHP přepsal a přidal další funkce.

V červnu 1995 Lerdorf uvolnil zdrojový kód PHP pro veřejnost, čímž umožnil vývojářům jeho použití a vyzval je, aby PHP vylepšovali podle svých potřeb. V roce 1997 použil se svými kolegy slovo PHP jako rekurzivní zkratku, která znamená „PHP: Hypertext Preprocessor“. O rok později mělo PHP již několik tisíc uživatelů po celém světě. Od té doby se PHP stalo legendou.

Proč byste se měli učit a používat PHP?

Existuje spousta důvodů, proč vyvíjet software v IT na straně serveru pomocí PHP, a mezi ty nejdůležitější patří:

1. PHP je open-source a zdarma

PHP je programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem, což znamená, že je zdarma. Neexistují žádné otevřené ani skryté licenční poplatky, takže se používá hlavně u systémů pro správu obsahu (CMS), jako je WordPress.

Jelikož je open-source, je k dispozici všem vývojářům, zejména novým, kteří budou PHP rozvíjet dál. Pro vývojáře je také levnější a jednodušší vytvořit webové stránky pomocí PHP.

2. Jazyk PHP se snadno naučíte

Jazyk PHP nabízí spoustu pokročilých funkcí pro profesionálního programátora, ale zároveň je pro nováčka nesmírně jednoduchý, takže se absolvování kurzu PHP rozhodně neobávejte. Jelikož je určen pro začátečníky, získáte si dovednosti v oblasti programování webových aplikací a brzy se uplatníte na trhu práce.

Během krátké doby začnete psát jednoduché skripty. Hlavním cílem jazyka PHP bylo, aby byl přívětivý a umožňoval začátečníkům snadno vytvářet osobní stránky.

3. PHP je rychlé

Internet používají miliony uživatelů a každou sekundu něco vyžadují od webových serverů. Zejména pro kritické webové aplikace, jako jsou bankovní, bezpečnostní a vládní aplikace, je rychlost klíčová. Servery a programovací jazyk na serverech tedy musí být vskutku rychlé.

4. Jazyk PHP je dobře zdokumentován

Programovací jazyk by měl mít dobrou dokumentaci, aby se vývojáři mohli naučit a pochopit jeho používání. Jazyk PHP má velice dobrou online dokumentaci s dobrým rámcem funkcí. Existuje spousta fór a desítky výukových webových stránek o PHP. Nicméně velice účinné jsou i kurzy, které jsou v 5 městech v celé ČR od společnosti RekvalifikacniKurzy.cz. V případě potřeby není problém získat pomoc.

5. PHP má obrovskou knihovnu

Softwarová knihovna je online místo, kde jsou uložena data a programový kód připravený k vývoji programů a aplikací. Pomáhá programátorovi při vytváření a spouštění softwaru.

Jazyk PHP má obrovskou knihovnu, jež výrazně usnadňuje vývoj. Úložiště balíčků PHP, které se nazývá Packagist, je silnou páteří držící jazyk PHP. Příjemnou zprávou je, že jsou tisíce knihoven PHP připravených k použití, které jsou mezi sebou neustále kompatibilní.

6. PHP má dobře navržené frameworky

Pokud chcete vyvinout aplikaci, která je opravdu rychlá, velmi bezpečná a má pevné základy, strávíte na ní měsíce. Jestliže však použijete některé již napsané a otestované skripty, zabere vám vývoj jednoduché aplikace několik minut a těmto sadám skriptů se říká frameworky. Představují ve své podstatě „lešení“ aplikace, takže je nezbytné potom jen vyplnit prázdná místa.

Pro vývoj schopných aplikací je obecně lepší použít dobře navržený framework. Jazyk PHP nabízí snadno použitelné, rychlé a bezpečné frameworky.

7. Ladění je v PHP jednoduché

Téměř všichni vývojáři dělají ve fázi vývoje aplikace drobné chyby. Existují však dva způsoby, jak chyby najít a opravit. Prvním způsobem je přečíst si celý kód od začátku do konce. Kód může mít stovky, tisíce, ba dokonce miliony řádků v závislosti na typu aplikace nebo služby, takže tento způsob je časově velmi náročný a neefektivní. Druhým způsobem, a pro vývojáře oblíbeným, je použití debuggeru.

Debugger je seznam nástrojů, jež vám pomohou najít chybu. Očekává se tedy, že pro každý jazyk by měly existovat účinné ladicí nástroje. PHP poskytuje rozšíření XDebug pomáhající při ladění a vývoji.

8. PHP podporuje většinu webových serverů

Webhosting je služba umožňující komukoli umístit webové stránky na internet. Webový hostitel poskytuje službu hostování a vytváří webové stránky tak, aby je bylo možné prohlížet na internetu. Webové stránky jsou hostovány nebo uloženy na speciálních počítačích, kterým se říká servery.

Pokud tedy chcete uložit svou webovou aplikaci na webový server, musíte si být jisti, že webový server má podporu pro váš programovací jazyk. Jazyk PHP dnes podporují téměř všechny webové servery.

Začněte se vzdělávat v oblasti, která má obrovský potenciál a budoucnost.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.