Google Glass – revoluční vynález?

Od dne 26.8.2013

Google glass?

Už jste viděli revoluční vynález od Googlu.

 

 

Společnost nyní brýle testuje ve skupině Explorer, kde jsou různí lidé z celého světa. Brýle od Googlu si ale museli koupit a cena je to celkem vysoká – na naše poměry 30 000 Kč je opravdu dost a neznám moc lidí, kteří by si je mohli momentálně dovolit. Podle společnosti Google bude ale konečná prodejní cena o dost nižší, v Americe někde kolem 300 dolarů (6000 Kč), takže u nás můžeme potom počítat s cenou kolem 10000 Kč.

Google Glass (stylizováno jako „GLΛSS“) jsou brýle, které budou on-line připojeny na internet a budou poskytovat spousty informací, které si budete moct ovládat pomocí hlasových příkazů v přirozeném jazyce, což znamená, že můžete na brýle normálně mluvit stylem: “Google brýle udělej mi fotku.. začni nahrávat video..”).

Google Glass tvoří operační paměť 1GB RAM a hranolový projektor (640*360 pixelů), operační systém Android, popř. externí flash paměť 16 GB. Google zatím to brýlí nepoužil čočky, ale zvažuje spolupráci s nějakým velkým prodejcem slunečních brýlí – např. Ray-Ban.

google glass

Google Glass: velikost a provedení

– nosit tyto brýle je zvláštní zážitek. Jsou opravdu lehké, mají pouze 42 gramů a působí lehce na nose. Kvalita a provedení brýlí je excelentní. Baterka je schována za uchem a je výborně vyvážená. Brýle můžete používat celý den, pokud nebude příliš nahrávat video.

Google Glass: Display

– do vašeho oka promítá se promítá obraz přes malý hranol a zpočátku to může působit velice rušivě a zvláštně. Tento pocit ale po několika hodinách přestane, až na to, že na vás lidé okolo koukají dost divně. Pokud jsou brýle vypnuté, můžete se dívat skrz hranol a vidíte naprosto normálně.

Google Glass: Ovládací prvky

Brýle se ovládají dotykovým rámem, který je na pravé straně brýlí. Ovládání je velice jednoduché na používání a velmi citlivé. Dotýkáním zleva doprava si prohlížíte menu odshora dolů. Menu je řazeno jako několik karet, které procházíte. Některé karty mají složené hrany, což znamená, že mají v sobě více informací a dají se rozkliknout, například kliknete na email a zobrazí se Vám minulá konverzace.

google glass

Google Glass: Vlastnosti

Tou neužitečnější vlastností je určitě foťák. Ten má 5 Mpix, což je dobré, ale mohlo by to být určitě více. Dále jsou schopny nahrávat video v rozlišení 720p. Brýle mají kostní vedení zvuku, i když občas z toho máte podivný bzučivý pocit. Dále na brýlích najdete mikrofon, který zaznamenává zvukové povely. Dále obsahují micro USB Connector – který je tam na nabíjení. Celková doba nabíjení je něco kolem 1 hodiny. Obsahuje také Wi-Fi (802.11b / g) a Bluetooth a spolu s 12 GB využitelné paměti, synchronizované s Google Cloud Storage.

Google Glass: Aplikace

Současné aplikace jsou velmi omezené a je jich málo, což se ale může velice rychle změnit, až dojde k masovému rozšíření těchto brýlí. Samozřejmostí je vyhledávání, Twitter, Google+, Tumblr. Hodně se debatuje o tom, jestli bude možné využívat brýle při řízení aut – umí totiž ukazovat směr jízdy, stejně tak pro cyklisty i pěší. Brýle umí vyhledávat restaurace, zpoždění, jízdní řády. Textové zprávy na Vás vyskočí a je to trošku nezvyk. Dobrým pomocníkem může být rozpoznávání řeči. Můžete vyhledávat cokoliv a pracovat s výsledky.

Google Glass: Ochrana osobních údajů

Existují úskalí a obavy týkající se soukromí při nošení těchto brýlí. Je to dost podobné se srovnáním s novými smart telefony, které už takto hodně zasahují do soukromí. Je otázka, jestli chcete, aby se emaily, zprávy z Twitteru a další věci objevovaly přímo ve vašem oku v reálném čase. Brýle můžete sundat a uložit je do brašničky, kterou k nim dostanete.

Prodej? Začít s prodejem se mělo letos ke konci roku, ale došlo ke zpoždění, což nahrálo konkurenci. Tyto brýle budou k dispozici až příští rok, nyní je mají k dispozici vývojáři v tzv. Explorer edici. Google také neustále brýle dále vyvíjí a aktualizuje také software.

Závěr – vyhodnocení:

Google Glass je zatím první verze takového technologie vůbec, takže má stále hodně much a problémů k řešení, ale jeho základní funkce, jako jsou hlasové pokyny, rozpoznávání řeči a fotoaparát fungují velice dobře. Jakmile se tyto brýle dostanou mezi lidi, přibude určitě velké množství dalších aplikací.

Video, kde se můžete podívat, jak budou nové brýle fungovat v praxi:

http://youtu.be/v1uyQZNg2vE

 

Předpokládaný datum vydání: rok 2014.

 

Sledujte nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup