Vyberte možnost Stránka

Vůz neodhlášen, ale povinné ručení nesjednáno. Zaplatíte pokutu?

Vůz neodhlášen, ale povinné ručení nesjednáno. Zaplatíte pokutu?
Rate this post

Co bude následovat po té, co vám vypršelo povinné ručení na auto, kterým už nejezdíte – ale z registru vozidel jste ho neodhlásili? Běžnou praxí je „pokuta“ v podobě pevně stanovené denní částky za počet dní, kdy povinné ručení autu chybělo. Zaplatit musíte i tehdy, když jste odstaveným autem ani jednou nevyjeli na silnici. Nedávný rozsudek Ústavního soudu však ukazuje novou cestu, jak se z poplatku vyvléknout.

Obsah článku

Povinné ručení je povinné za téměř všech okolností

Jakmile je v registru přihlášen váš vůz a vy máte jeho registrační značky (na vozidle nebo u sebe doma), je vaší povinností mít na tento vůz sjednáno povinné ručení a platit ho. Zákon nechává jen a jen na vás, abyste se rozhodli, zda si povinné ručení sjednáte pouze jednou a budete jej pak jen prodlužovat – anebo jestli si ho budete sjednávat každý rok znova, abyste využili vždy tu nejlepší nabídku nebo akční cenu.

Srovnání cen a podmínek povinného ručení naleznete zde, kde uvidíte, jak velké rozdíly dnes na trhu vládnou a o kolik méně můžete na povinném ručení příště platit.

Zákonné „příspěvky nepojištěných“ do garančního fondu ČKP

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) spravuje tzv. garanční fond ČKP, a to v souladu se zákonem č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Na stránkách ČKP najdeme stručnou definici určení fondu: „Garanční fond ČKP slouží k úhradě specifických škod, které nemůže platit žádná pojišťovna. Jde zejména o újmy způsobené nepojištěnými vozidly, případně o újmy na zdraví způsobené nezjištěným pachatelem nezjištěným vozidlem“.

Zmíněný zákon stanovuje v §4 povinnost každému soukromému majiteli vozu zaplatit poplatek (příspěvek) do garančního fondu ČKP v případě, že nemá sjednáno povinné ručení – a to za každý den chybějícího pojištění. Nutnost mít „povinko“ se vztahuje na každý vůz, na který byla vydána registrační značka, a doposud nebyla buď vrácena, anebo uložena do depozitu.

Výše denní sazby se pak odvozuje od druhu vozidla, stanovena je vyhláškou Ministerstva financí č. 205/1999 Sb. U osobních automobilů se denní sazby pohybují od 30 do 93 Kč – v závislosti na zdvihovém objemu válců motoru. Majitel nepojištěného vozu musí však uhradit ještě i náklady ČKP na vymáhání tohoto poplatku.

Registrační značky auta, které vám bylo odcizeno, se vrátit nedají

Zákon pamatuje i na motoristy, jejichž vozidlo bylo ukradeno, a o krádeži je informována Policie ČR. Na odcizené vozy (z nichž logicky není možné registrační značky vrátit) se nevztahuje povinnost pojištění nebo plateb do garančního fondu ČKP.

Jen odstavit auto a už jím nejezdit? Donedávna to nestačilo

Jakmile se motorista rozhodne, že už auto nadále používat nebude, pak pokud jej neprodá, musí vrátit registrační značky a auto odhlásit z registru vozidel (prokázat zákonem schválený způsob likvidace). Pouhé odstavení vozu a jeho nepoužívání nestačí. A to ani v momentě, kdy je po havárii dočasně nepojízdné – a motorista do jeho opravy zatím nechce investovat.

Ústavní soud ale změnil pravidla hry

Často se stane, že řidiči po havárii zapomenou v  emočním vypětí po této události (i v souvislosti se zdravotními problémy), že jejich bourané auto stále ještě má registrační značky a nebylo odhlášeno, byť je nepojízdné. ČKP tak často vymáhala poplatek i za auta, která evidentně jezdit nemohla – ale byly na nich zapomenuty SPZ.

Spravedlivější podmínky zajistilo řidičům nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, v němž stojí, že jakmile motorista prokáže, že je jeho vůz (po nehodě) nepojízdný, je automaticky zbaven povinnosti mít na tento vůz sjednáno povinné ručení nebo platit poplatek do fondu ČKP – i v situaci, kdy své auto z registru zapomněl odhlásit. Průkazní povinnost však leží na majiteli vozu.

Co dělat, pokud chcete provoz auta přerušit jen na pár měsíců?

I tahle situace má schůdné řešení. Jakmile se rozhodnete přerušit provozování vašeho vozu (například z důvodu úrazu), stačí uschovat jeho registrační značky v depozitu a vozidlo odstranit z pozemní komunikace. V takové situace se pojištění a ani příspěvek do garančního fondu platit nemusejí. Registrační značky lze z depozitu vyzvednout, jakmile chcete auto znova vrátit do provozu na pozemních komunikacích. Ihned po vyzvednutí značek se opět vrací povinnost mít auto pojištěno.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.