Select Page

Víno, nápoj bohů

Víno, nápoj bohů
Víno, nápoj bohů
Hodnocení

Milujete víno? Pak jistě víte, že optimální skladování má víc než zásadní význam pro jeho chuť i požitek z něj. Zapřisáhlí pivaři nyní prominou. S pivem je to snadné. Stačí jej postavit na sedmý schod a máte po starostech. S vínem je to ale jiné. Vyžaduje speciální zacházení. Jedině tak totiž dostojí jeho pověsti coby nápoje bohů.

Vinný sklep by dilema vyřešil, ale…

Předpokládejme, že nevlastníte vinný sklípek. Pokud ano, gratulujeme vám k němu a jste osvobozeni od dalšího čtení. Vy ostatní vězte, že i bez vlhkých, tmavých prostor máte šanci vychutnat si víno stejně dobře jako obyvatelé Pálavy. Domácí vinotéka je to, co potřebujete.

Pro krátkodobější skladování, v řádech týdnů až měsíců, potřebujete místo se stálou teplotou. Víte, že jinou teplotu vyžaduje víno červené, bílé i růžové. A to je třeba brát v potaz. Obecně lze říci, že ideální teplota se pohybuje kolem 10 °C. Nikdy by neměla klesnout pod 5 °C a přesáhnout hodnotu 20 °C. Chladnička na víno s tím počítá. Některé disponují i více samostatně regulovatelnými zónami, takže uskladnění červeného vína spolu s bílým není problém.Co je pro všechna vína společná, je jejich poloha uskladnění. Lahve vždy položte. Jedině ponořený k
orek logicky nevysychá a nepropouští tak kyslík. Nechat víno zoxidovat je hřích. Snad i smrtelný. Na druhou stranu, jde-li vám o uskladnění vína v řádech pár dnů, i „na stojáka“ přežije bez úhony. Vestavná vinotéka umožňuje uskladnit víno tak, aby se korek ve víně „koupal“ pořád.

Vínu bez rozdílu barvy a chuti svědčí tmavé prostředí a vlhkost. Ale pozor, zase jen tak akorát. 65 % je to magické číslo. Výrazně vyšší procento vlhkosti znamená plíseň, naopak menší zase přináší riziko odpařování vína.

A kde zázrak v podobě domácí vinotéky pořídíte?

Chladnička na VÍNO, to je specializovaný e-shop. Najdete na něm nejen obdivuhodně široký sortiment, ale i rady, jak si vybrat domácí vinotéku. Díky tomu zjistíte, jestli je pro vás lepší vinotéka kompresorová, nebo termočlánková. Budete vědět, co vlastně znamená jednozónová, případně vícezónová vinotéka a další informace, které z vás udělají v mžiku znalce.

 

 

About The Author

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!