Vyberte možnost Stránka

S příchodem reality show přišel nový způsob zábav

S příchodem reality show přišel nový způsob zábav
Rate this post

Taky jste někdy přemýšleli nad tím, proč mají reality show tak obrovský úspěch? Proč si je lidé tak oblíbili? Jak je možné, že se staly tak populárními?

Pojem reality show je nesmírně široký, dají se sem zařadit seznamovací pořady, soutěže, extrémní výzvy, sportovní seriály, programy zobrazující životy a soukromí neznámých nebo naopak velmi známých lidí. Díky takovému záběru je možná i logické, že si takový druh programu našel neskutečně velké publikum, a protože žijeme ve velmi propojeném online světě, lidé se začali bavit poměrně odlišným druhem zábavy.

Mnozí z nás si myslí, že jsou tak zvané reality show televizním produktem posledních dvaceti let. Asi vás překvapí, že první se situační pořady bez stanoveného scénáře datují do poválečných let. Asi prvním příkladem by byla show Queen for a Day. Tento program se vysílal skoro deset let a nastartoval úplně nový způsob televizní zábavy.

Formát reality show se dočkal takové popularity nejspíš proto, že se lidé mají možnost s někým jiným, kromě svých rodinných příslušníků a přátel, ztotožnit. Lidé nahlédnou k nim domů, do osobního života, zvyklostí a vytvoří si k nim kladný či záporný vztah, který je založený na jejich osobnostech oproti charakteru televizního seriálu nebo filmu. Když se nejedná o celebrity, jsou to nové neboli neokoukané obličeje, které často sleduje velká část celého národa. Ano, některé reality show patří mezi stálice televizního vysílání a drží se na výslunní dlouhou řadu let.

Mnozí zúčastnění doufají, že se díky účasti v reality show stanou přes noc hvězdami a bude z nich další z klanu Kardashian. Někomu se to dokonce podaří a úspěšně odstartuje svoji kariéru, někomu zas ne. Jiní si to zas jenom vyzkouší, ale pustí se do úplně jiné profese, jako profesionální hráč pokeru Arlie Shaban, který se objevil v kanadské verzi Velký bratr. Podívejme se na pár různorodých reality show, které si našly v posledních letech cestu i k českým divákům.

Začneme zmíněným pořadem Velký bratr –  ten pochází z nizozemského formátu Big Brother a čeští diváci si ho už při jeho uvedení v roce 2005 extrémně oblíbili. Principem soutěže je, že zúčastnění bydlí společně v izolovaném domě. Navzájem se neznají a jsou vystaveni mnoha zkouškám pod neustálým dohledem kamer. A diváky je u toho baví špehovat. I přesto, že jsou úkoly pro soutěžící velmi obtížné až šílené, hlavní cena je tak hodnotná, že se často jeden diví, co jsou lidé pro peníze schopni udělat. No, deset milionů korun se hodí asi každému, co?

Tvoje tvář má známý hlas – je česká show, která se nechala inspirovat španělským pořadem Tu cara me suena. Jedná se o hudební soutěž, kdy se známé osobnosti přestrojí za pěvecké ikony a odehrají co nejvěrnější přestavení písně. Kromě zpívání se klade velký důraz na choreografii a styling, aby byl výstup co nejvěrohodnější. Show hodnotí porota, která po celé sérii vyhodnotí vítěze.

Prostřeno vychází z konceptu britské show Come Dine with Me a do svého uvedení v roce 2010 si udržuje svoji mimořádnou oblíbenost. Každý týden se sejde pět soutěžících, kteří se navzájem neznají. Občas se utkají i známé osobnosti. Navzájem se ve svých domovech pohostí, uvaří jídlo o třech chodech a anonymně se ohodnotí od 1 do 10. Kdo jednoduše získá nejvyšší počet bodů, vyhrává finanční odměnu. Show je natolik oblíbená, že si získala pravidelné diváky po celé Evropě, v Indii, Jihoafrické republice nebo Austrálii.

Další britský formát, který převzal i český televizní trh, je Wife Swap čili Výměna manželek. Princip pořadu je založený, jak už samotný název napovídá, na tom, že si dvě rodiny, často sociálně odlišné, prohodí manželky. Ty se přestěhují do nové rodiny na zhruba dva týdnu, jenž jsou pečlivě dokumentované televizními štáby. První týden musí „nová“ manželka následovat rutinu a životní styl svojí předchůdkyně. Během druhého týdne však nastolí svoje vlastní pravidla a zvyklosti. Na konci pořadu se všichni čtyři zúčastnění setkají a proberou svoji zkušenost. Jedná se o emotivní setkání plné dohadování, hádek a projevů vzájemného respektu i opačně. Kamery se do domovů rodin po několika týdnech vrátí, aby natočily změny, ke kterým případně po absolvování téhle reality show došlo.

Reality show jsou tedy poměrně specifickým druhem zábavy, jenž si získává čím dál tím více fanoušků díky svojí rozmanitosti. Máte svoji oblíbenou taky vy?

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.