Vyberte možnost Stránka

Rakovina varlat

Rakovina varlat
Rate this post
!AdSense – before contentVarlata jsou mužské pohlavní žlázy, které jsou umístěné za penisem ve váčku, nesoucí název šourek. Vytvářejí a uchovávají mužské pohlavní buňky (sperma). Rovněž produkují pohlavní hormony, které určují charakteristiku jedince.

Například určují míru ochlupení, typ postavy, růst vousů a hlas. Mají na starost rozvoj reprodukčních orgánů a sexuální chování jedince. V České republice se za posledních 15 let zdvojnásobil výskyt rakoviny varlat, a proto by se tato skutečnost neměla opomíjet! Jedná se o nejrozšířenější formu rakoviny a smutnou skutečností je, že už u mužů ve věku 15 až 40 let. Téměř 90% nádorů varlat je zhoubných. Čím dříve se započne léčba, tím lepší jsou vyhlídky na uzdravení. Pravidelné samovyšetření a okamžitá reakce, by měla být samozřejmostí. Doporučuje se pravidelná kontrola pohmatem varlat, zda nejsou bolestivé, zduřelé, nebo se nenachází nějaký výrůstek. Rakovině prsu je věnována celosvětová pozornost a pořádají se různé kampaně, naproti tomu rakovina varlat je méně medializována a podceňována. Většina mužů, kterých se riziková skupina týká, nemá žádné tušení ani informace, o této zákeřné nemoci. Většina zhoubných nádorů varlete, se již v dnešní době dá s úspěchem léčit, pokud nezanedbáte prvotní projevy a navštívíte lékaře co nejdříve. Naopak podceňování tohoto problému vede k metastázi, a nádor se může rozšířit do plic, kde může vést k dušnosti, až dávivému kašli. Dojde ke zvětšení mízních uzlin, které se dají nahmatat i přes břišní stěnu. Věnujte prosím pozornost, pravidelnému vyšetření varlat!

Jakým příznakům věnovat pozornost

 • Útvary, které nahmatáte na varleti, nebo okolních tkáních

 • Zvětšené varle, citlivost, bolestivost a útvary v oblasti šourku

 • Zvětšené prsní žlázy

 • Zvětšení blízkých uzlin

 • Nebolestivé zduření varlat

 • Pocit těžkých varlat, vedoucí až k bolesti v podbřišku

 • Doprovodné příznaky: otoky, zarudnutí, potíže s močením a horečka, bolesti v bederní oblasti, noční pocení, nechutenství a jiné nezvyklé potíže

Léčba

 • Chirurgické odstranění varlat

 • Ozařování

 • Chemoterapie

Příčiny onemocnění

 • Vrozené dispozice (rakovina v rodině)

 • Genetické dispozice

 • Nesestoupnuté varle

 • Nadměrná tvorba nebo příjem estrogenů

 

Zajímáte se o zdraví svého těla?

Zdroj obrázku: Flickr.com/

Napsala: Gabriela Kortová

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.