Vyberte možnost Stránka

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty
Rate this post
!AdSense – before contentProstata je žláza, která se nachází u mužů v okolí pánve, pod močovým měchýřem v blízkosti ke stěně konečníku. Skrze prostatu prochází močová trubice z močového měchýře směrem do penisu.

V době ejakulace, se uvolňuje z drobných žlázek prostatický sekret, který tvoří 1/3 objemu ejakulátu. Látky obsažené v prostatické tekutině, mají důležitou roli pro přežívání spermií v pohlavním ústrojí ženy, rovněž pro pohyb spermií a mnoho jiných důležitých funkcí. Funkce prostaty je spjatá s rozmnožováním a pohlavním ústrojím muže. Rakovina prostaty tvoří zhruba 4% všech nádorových onemocnění.

Karcinom se vyvíjí pozvolna. Na jeho vzniku se podílí testosteron, androgen produkovaný Leydigovými buňkami varlete. Ačkoliv se testosteron nepodílí přímo na vzniku nádoru, může sehrát roli na rozvoji klinické manifestace. Testosteron způsobuje zrychlení růstu, již vzniklého nádoru. Rakovina prostaty může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních orgánů. Riziko rakoviny prostaty stoupá u mužů s věkem, kde svou roli dále hrají i genetické faktory.

Bylo zjištěno, že jídelníček s vysokým podílem tuku a kadmium (obsažené v cigaretovém kouři) mají velký vliv na spuštění tohoto typu rakoviny. Jako prevence se proto doporučují potraviny, které mají antioxidační efekt, vitamín C, E, dostatek zeleniny, ovoce, správná úprava masa a pohybová aktivit.

 

Projevy rakoviny prostaty

Bohužel se stává, že příznaky na sebe nechávají dlouho čekat

– Častější močení v noci

– Bolestivé močení

– Krev v moči

– Porucha odtoku moči

– Opakované infekce močového měchýře a močových cest

– Bolest při ejakulaci

– Úbytek váhy

– Pocení se hlavně v noci

– Zvýšená teplota

 

Možnosti léčby rakoviny prostaty

O postupu léčby vždy rozhodne ošetřující lékař (onkolog)

– Chirurgické řešení

Chemoterapie

– Hormonální terapie

 

Kdy jste se nechali naposledy vyšetřit?

Zdroj obrázku: Flickr.com/Michael Billota

Napsala: Gabriela Kortová

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.