Vyberte možnost Stránka

Neodymové magnety: Jaké jsou možnosti využití nejsilnějších magnetů na světě?

Neodymové magnety: Jaké jsou možnosti využití nejsilnějších magnetů na světě?
Rate this post

Magnetická síla je pro mnohé z vás jistě už od malička přitažlivou záležitostí. Pokud jste si jako malé děti rádi hráli s malými magnety, pak vězte, že jejich síla nebyla nic proti tomu, co vás čeká v případě, že se setkáte s takzvanými neodymovými magnety.

Co jsou neodymy?

Neodymové magnety jsou nejsilnějším typem magnetů, jež se v současnosti používají. Tvoří je směsice železa, boru a neodymu. Zajímavé je, že se do určité míry vyskytují volně v přírodě, a to v určitých druzích kamenů. Pro průmyslové a další využití by však získávání magnetů z hornin nebylo zrovna efektivní, takže se magnety z neodymu rovněž uměle vyrábějí. Konkrétně při procesu výroby dochází k zapékání kovového prachu.

Historie neodymových magnetů je relativně krátká, vždyť k jejich vyvinutí v umělých podmínkách došlo teprve v osmdesátých letech minulého století.

A proč jsou neodymové magnety tak účinné? Dokážou totiž udržet až tisícinásobek své hmotnosti, právě proto se v současné době jedná se vůbec nejsilnější magnety na světě. Předností je rovněž jejich minimální hmotnost, v porovnání s běžnými magnety jsou o poznání lehčí.

Využití v praxi

Neodymy se začínají zcela běžně používat v průmyslovém odvětví. Kupříkladu při výrobě nejrůznějších elektronických zařízení, jež se následně vyskytují i v domácnostech. Jde namátkou o reproduktory, sluchátka apod.

Ve strojírenském průmyslu se neodymové magnety začaly používat v případě, kdy je zapotřebí oddělit nevhodné součástky od dalších předmětů. Pomocí magnetů dojde k jejich rychlému odstranění.

V domácnosti pak neodymové magnetky skvěle poslouží namísto starších druhů magnetů. Díky jejich zmíněné velké síle a lehkosti udrží i v malém provedení těžké předměty. Hodit se vám budou do dílny, ale i přímo v bytě či rodiném domě.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.