Vyberte stránku

Pamatujete si oblíbená véčka nebo nerozbitnou Nokii 3310? Nahlédněte do historie mobilů

Pamatujete si oblíbená véčka nebo nerozbitnou Nokii 3310? Nahlédněte do historie mobilů

Mobilní telefon je naše prodloužená ruka při každodenních činnostech. Voláme s ním, vyřizujeme e-maily, odepisujeme přátelům na chatu, fotíme (skoro) jako profesionálové a pravidelně zásobujeme sociální sítě svými příspěvky. Kdy to začalo, a které telefony formovaly trh? Podívejme se na ty nejrevolučnější.

Nokia 1011 jako jedna z prvních odesílala a přijímala textovky

A to už v roce 1992. Mobilní telefony sice existovaly již před touto Nokií, většinou šlo ale o drahé a těžko dostupné prototypy. Nokia 1011 se rozšířila masově a jako první fungovala v každém koutu světa díky globální technologii GSM. Patřila navíc k prvním telefonům, které si poradily se zpracováním textových zpráv.

Motorola StarTAC se jako první otevírala do véčka

V 90. letech se už běžně výrobci předháněli v tom, který vytvoří co možná nejskladnější telefon. Trh ovládala Nokia, v roce 1996 ji ale překvapila Motorola StarTAC, když jako první přišla s modelem, který byl vyklápěcí. Telefon se objevil i v řadě hollywoodských trháků jakožto průkopník nových technologií.

Ve stejném roce Nokia vydala svoji sérii Communicator, která vypadala velmi nadčasově. Některé prameny tomuto telefonu přisuzují přívlastek “chytrý”. Telefon měl QWERTY klávesnici a kromě volání a textovek si poradil i s e-maily, faxy a měl zabudovaný internetový prohlížeč.

Nokia 3310? Odolný veterán, na kterého vzpomínáme dodnes

Nokia 3310 patří mezi nejznámější telefony vůbec. V roce 2000 všem vyrazila dech svojí neochvějnou odolností. Kromě hovorů a SMS zpráv jste si na ní zahráli i hry. Kdo by neznal legendární hru Had?!

Motorola RAZR V3 byla jedničkou ve vyklápěcích telefonech

Ve své době patřil tento model k nejprodávanějším od Motoroly. Telefon v sobě snoubil to nejlepší, co jste v roce 2004 mohli u véčkových mobilů najít. Také ale předznamenal konec jedné éry, která dala pomalu sbohem tlačítkovým telefonům.

Apple přišel s dotykovým iPhonem a zatloukl Nokii poslední hřebíček do rakve

V roce 2007 se začal lámat chleba. Nokia ztrácela na atraktivnosti, ale zvládla ještě nabízet model N95, který fotil, přehrával hudbu, video a nabízel funkci Wi-Fi, Bluetooth, GPS nebo FM rádio. Na svou dobu uměl snad všechno, co mobilní telefony mohly nabídnout.

Pak ale přišel iPhone. Z hlediska parametrů to nebyl až tak nadupaný přístroj, šlo ale o první plně dotykový telefon, který určil jasný směr do dalších let.

Revoluční byly také T-Mobile G1/HTC Dream. Stejné telefony pod dvěma různými jmény, které jako první běžely na OS Android.

Samsung Galaxy S konkuroval iPhonu jako první

Samsung Galaxy S se v roce 2010 ukázal jako první schopný konkurent k iPhonu. Na svou dobu byl se svými 9,9 mm nejtenčí smartphone a lákal na svůj 4” AMOLED displej. První generace Samsungu Galaxy S se prodalo přes 25 milionů.

A jaká je situace teď? I přes svou vysokou cenu si Apple na pomyslném žebříčku oblíbenosti stojí velmi vysoko a patří mezi nejžádanější smartphony současnosti. Nejnovější model iPhone 11 Pro trhá všechny možné rekordy a láká především na svou propracovanou foto soustavu. Podobně je na tom i iPhone 11, akorát je o něco větší než jeho brácha s přívlastkem PRO.

O autorovi

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.