Vyberte možnost Stránka

Fúzní biopsie prostaty umí zachytit nejčastější karcinom u mužů

Fúzní biopsie prostaty umí zachytit nejčastější karcinom u mužů

Více než 63 000 mužů v České republice trpí rakovinou prostaty. Je to po kožních nádorech druhé nejčastější nádorové onemocnění u mužů. A je to právě ten typ rakoviny, jejíž léčitelnost je zcela zásadně závislá na včasně stanovené diagnóze.

Prostata je přídatná žláza malé velikosti, která však nám mužům umí přivodit velké problémy. Až 60 mužů ze 100 000 onemocní rakovinou prostaty. Objevení karcinomu prostaty nemusí být fatální. Avšak pouze, pokud se zjistí včas. Čím dříve se karcinom diagnostikuje, tím je větší šance na uzdravení pacienta i vyřešení problémů bez vedlejších následků. Pokud je však již nemoc pokročilou, dochází k metastázování. Nejčastěji do kostí.

K čemu nám vlastně prostata je a jak nás umí pozlobit?

Prostata produkuje tekutinu, která je součástí ejakulátu. Bez ní by nebyly spermie životaschopnými. Zvyšuje jejich životnost a tím i pravděpodobnost otěhotnění. Nejčastěji po 70. roku života se však může proměnit na zdroj problémů. To je totiž věk, od kterého dochází obvykle k objevení karcinomu prostaty. Statistiky dokazují jednoznačnou korelaci mezi věkem a výskytem tohoto problému. Ve skupině mužů kolem 80 let je výskyt karcinomu prostaty již přes 700 případů na 100 000 mužů.

Prostata nás však umí pozlobit i jinak. Její zvětšení, které bývá časté mnohdy už po čtyřicítce, může způsobovat problémy s močením i močovou inkontinenci, tedy samovolný únik moči. Prostata je totiž uložena pod močovým měchýřem a její zbytnění ovlivňuje negativně jeho funkci.

Asymptomatické onemocnění se odhaluje těžko. A přesně takovým je i rakovina prostaty. Obvyklými příznaky bývají problémy při močení. Zejména časté chození na toaletu s následnou neschopností se vymočit. Pokud nádor pokročil, může se objevit též bolest kyčlí a dolních končetin, rovněž bolesti zad. Souběžně se objeví hubnutí bez příčiny, nechutenství, únava a celková slabost.

Léčba karcinomu existuje. Nejdůležitější je však včasná diagnostika

Tou je biopsie prostaty. Specializuje se na ní UroKlinikum. K čemu vlastně je biopsie prostaty? Umožňuje cílený odběr vzorků z této žlázy za účelem vyloučení či potvrzení přítomnosti karcinomu. V UroKlinikum nabízí hned tři typy biopsie. První je standardní biopsie s využitím ultrazvuku, která se dělá přes rektum. Druhou je perineální biopsie přes hráz, která se dělá ultrazvukovou sondou. Nejmodernější metodou je fúzní biopsie prostaty, přesným názvem fúzní perineální biopsie. Záchyt rakoviny prostaty umožňuje v tomto třetím případě propojení magnetické rezonance a obrazu ultrazvuku.

Fúzní biopsie prostaty

Tento typ nejmodernějšího vyšetření, fúzní biopsie prostaty, zcela zásadně zpřesňuje diagnózu a umožňuje včasné nasazení správného typu léčby. Nabízí digitální propojení dat ze dvou zdrojům, tedy dat získaných jak magnetickou rezonancí, tak ultrazvukem. Na klinice UroKlinikum je fúzní biopsie realizována za pomoci špičkové německé technologie BiopSEE společnosti MedCom.

Velkou výhodou metody je možnost zachycení i velice malých ložisek karcinomu, která jiné metody zachytit nemusí. Například u standardní biopsie se odebírá ze žlázy 10 až 12 vzorků, avšak to nemusí být dostačující k odhalení počátečního stavu problému, kdy je ještě léčení velice úspěšné. Fúzní biopsie prostaty není přitom nijak invazivnější, právě naopak. Jde o šetrný přístup přes hráz, tedy částí mezi varlaty a konečníkem. Vyšetření probíhá za pomoci naváděcího zařízení. Jedná se o cílený přístup, ne tzv. naslepo jako u dalších metod. Odpadá též nutnost nepříjemného opakování odběru.

Přijďte včas na vyšetření

Každý rok je v České republice diagnostikováno zhruba 7500 nových případů karcinomu prostaty u mužů, z nichž je 700 v pokročilém stádiu. Domluvte si vyšetření včas. Do UroKlinikum se snadno objednáte online. Vyšetření probíhá ambulantně v lokální nebo inhalační anestezii. Už 30 minut po vyšetření může pacient odejít domů. Celkový zákrok trvá 25 minut, z čehož je 15 minut příprava na zákrok a 10 minut samotný zákrok.

Zdroj informaci: https://www.uroklinikum.cz/

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Nová online půjčka od českého poskytovatele

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.