Vyberte možnost Stránka

Chcete pronajmout dům v Praze přes realitní kancelář? Těchto 5 věcí si musíte pohlídat!

Chcete pronajmout dům v Praze přes realitní kancelář? Těchto 5 věcí si musíte pohlídat!
Rate this post

Za pronájem domu v Praze můžete dnes požadovat velmi zajímavé peníze. Stačí si zběžně prohlédnout některý z realitních portálů, a bude vám jasné, že měsíční nájemné ve výši několika desítek tisíc je v naší metropoli zcela běžné, už nemluvíme ani o cenách na novostavby v Praze. Není nutno vlastnit žádný zámek ani honosnou vilu. Stačí, když je vaše nemovitost v dobrém stavu. Může vám zajistit nezanedbatelný a pravidelný příjem. Veškeré záležitosti související s pronájmem si pochopitelně můžete obstarat sami. Pokud se však v realitním oboru příliš nevyznáte, přijdou vám zřejmě vhod služby odborníků. Je to jistě pohodlnější a nemusí to být drahé. Avšak než s realitní kanceláří uzavřete nějakou dohodu, ujistěte se, že pro vás není nevýhodná. Jak to poznáte?

Pronájem domu v Praze vás pohodlně uživí

Ceny nemovitostí a s tím související hladina nájemného v České republice stoupaly nepřetržitě nejméně celou poslední dekádu. Rostly každoročně takovým tempem, že se investice do bytu nebo rodinného domu mohla člověku zhodnotit klidně o desítky procent a to během pouhých tří nebo čtyř let. Nejmarkantnější byl tento trend v Praze. Vlastníte-li v našem hlavním městě nemovitost, která je v solidním stavu a je vhodná k pronajmutí, můžete si gratulovat. Nejenže disponujete majetkem v hodnotě několika milionů a to i v případě malého bytu, ale můžete si navíc zajistit pravidelný finanční příjem. Stačí najít spolehlivého a především solventního nájemníka. Neporadíte si s tím sami? Požádejte o pomoc specialisty!

Zkoušeli jste to „na vlastní pěst“?

Možná jste se už v minulosti o pronájem vašeho domu pokusili takříkajíc „na vlastní pěst“. Pokud ano, pak jistě víte, že je třeba mít hodně velké štěstí, aby vše proběhlo rychle a bez komplikací. Sehnat člověka, kterému byste mohli bez obav svěřit svůj majetek, dá obvykle zabrat. Zdaleka ne vždy se to podaří. Naštěstí existují také jiné cesty, kterými si lze spolehlivého nájemníka zajistit.

Profesionál si poradí

Nejjistějším řešením je obvykle takové,že vám nájemníka dohodí váš dobrý známý, který s ním má už vlastní nebo alespoň zprostředkovanou zkušenost. Takové štěstí ale většina vlastníků nemovitostí nemá a obrací se proto na realitní kancelář. Skutečný odborník si se situací zpravidla poradí dobře. Výhodou zkušeného realitního makléře totiž bývá jeho dobrý odhad. Má zkrátka čich na problémové lidi, kterým je lépe se vyhnout. Pokud má také nějakou profesní čest a hodlá se svou prací živit i nadále, nepřenechá klíče od vašeho domu jen tak někomu.

5 věcí, na které si dejte pozor!

Řekněme, že jste se pro spolupráci s realitní kanceláří nakonec rozhodli. Usnadníte si práci a vaše šance na to, že získáte spolehlivého nájemníka, o poznání vzrostou. Jenže i realitní kanceláři jde, tak jako vám, o byznys a proto byste měli být při podpisu zprostředkovatelské smlouvy ostražití. Co si musíte hlídat?

  • EXKLUZIVITA – exkluzivní neboli výhradní smlouva je taková, kterou svěřujete pronájem vašeho domu výhradně do rukou konkrétní firmy. Pokud ji podepíšete a přesto se ve snaze o co nejrychlejší pronajmutí nemovitosti obrátíte ještě na někoho jiného, máte problém! Může vám hrozit i pokuta. Dejte proto raději přednost uzavření dohody o nevýhradním zastoupení.
  • VÝPOVĚDNÍ DOBA – jestliže se přece jen odhodláte k podpisu exkluzivní smlouvy, určitě ji uzavřete jen na velmi krátké období (určitě ne na rok). Ještě lepším řešením je její uzavření na dobu neurčitou a to s velmi krátkou výpovědní dobou. Když narazíte na makléře, kteří svou profesi moc neovládají, můžete se jich díky tomu rychle a bez problémů zbavit. Exkluzivní zastupování je u realitních makléřů velmi oblíbené. Je to pochopitelné. Jsou živi z provizí a tímto mohou eliminovat konkurenci. Hlavně v situaci, kdy jim svěříte nějakou obzvláště lukrativní nemovitost ve vyhlášené pražské čtvrti, si mohou chtít svou zajímavou provizi takto „pojistit“.
  • VÝŠE NÁJMU – nezapomeňte, že stanovení požadovaného nájemného nesmí v dokumentu rozhodně chybět!
  • SLUŽBY A VÝŠE PROVIZE – provizi obvykle platí nový nájemník a nejčastěji dosahuje výše jedné měsíční činže. Přesto je lepší tento údaj do zprostředkovatelské smlouvy zahrnout. Je dobré rovněž přesně specifikovat služby, kterých se vám dostane. Jde hlavně o to, jestli vám makléř pouze sežene nájemníka, nebo zda se jeho firma také postará o kompletní právní servis.
  • DORUČENÍ VÝPOVĚDI – výpověď můžete dát svojí realitní kanceláři tehdy, nejste-li s jejími službami z jakéhokoliv důvodu spokojeni. Nabývá účinnosti ve chvíli, kdy je doručena a ihned také začíná běžet výpovědní lhůta. Abyste předešli tomu, že si ji firma nepřevezme, uveďte do smlouvy i způsob doručení a přesnou adresu. Jako pojistka vám poslouží formulace, že je v případě jakýchkoliv pochybností výpověď považována za doručenou například čtvrtý den po odeslání.

20 tisíc měsíčně je minimum

Jako majiteli některého z pražských domů je vám situace na realitním trhu bezesporu nakloněna. Pokud vlastníte prostornou a architektonicky zajímavou vilu v žádané lokalitě, zajistíte si jejím pronájmem velmi pěknou „rentu“, která může atakovat i stotisícovou hranici. Máte jen obyčejný rodinný domek na okraji města? Nevadí. Pod 20 tisíc korun měsíčně s nájmem rozhodně nechoďte!

Jste zvyklí nabízet svou nemovitost sami nebo jsou pro vás služby realitních makléřů nepostradatelné?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.