Vyberte možnost Stránka

10 zajímavostí, které jste nevěděli o tiskárnách

10 zajímavostí, které jste nevěděli o tiskárnách
Rate this post
!AdSense – before contentTiskárna je naprostou nezbytností v jakékoli kanceláři či domácí pracovně. Možná zrovna vedle nějaké sedíte, zatímco čtete tyto řádky. Většina lidí si však na vlastní tiskárnu ani nevzpomene, dokud nepotřebuje vytisknout nějaký důležitý dokument.

Jedná se zkrátka o praktická a funkční zařízení, která zřídkakdy budí hlubší zájem.

Každý vynález ale má svou historii a i ty nejvšednější věci občas dokážou překvapit. Zde je proto deset překvapivých faktů, které jste o tiskárnách pravděpodobně nikdy neslyšeli.

Obsah článku

# 1

Nejstarší dochovanou vytisknutou památkou je čínská Diamantová sútra z roku 868. Jedná se o buddhistický text, který zdůrazňuje, jak je důležité odpoutat se od materiálních tužeb.

28807-10-zajimavosti-ktere-jste-nevedeli-o-tiskarnach-1 (1)

Diamantová sútra je nejstarším dochovaným vytisknutým dokumentem. Foto: flickr.com

# 2

Evropská technologie tisku byla vynalezena roku 1440 Johannesem Gutenbergem. Ke své smůle na svém vynálezu Gutenberg nezbohatl. V roce 1455 ho zažalovali bohatí obchodní partneři a následně ho donutili se jeho tiskařského podniku vzdát. Zemřel v chudobě roku 1486.

# 3

Laserová tiskárna byla vynalezena firmou Xerox v roce 1969 modifikací běžné kopírky.

# 4

Fixační válce v laserových tiskárnách se zahřívají téměř na 200 °C, aby pořádně zapustily toner do papíru. Válce se ale po papíru pohybují tak rychle, že papír ani nestihne doutnat nebo dokonce hořet.

# 5

Nejmenší tiskárnou na světě je model PrintStick americké společnosti Planon. Jeho rozměry jsou 2 × 2 × 11 palců (5,08 cm × 5,08 cm × 27,94 cm) a váží pouhých 680 gramů.

# 6

Nejmenší vytisknutou knihou na světě je 22 stránková japonská obrázková knížka, která má rozměry 0,074 cm × 0,075 cm. Obsahuje především obrázky květin a k jejich rozpoznání je potřeba použít zvětšovací sklo.

# 7

Vůbec první tiskárnou určenou pro kancelářský provoz byl model Xerox Star 8010. Na trh byl uveden v roce 1981 a stál dnes neuvěřitelných 17 000 dolarů.

# 8

Náplň toneru netvoří inkoust, ale miniaturní plastové kuličky, které se v průběhu procesu tisku roztaví. Každý výrobce tonerů ale používá trochu odlišný druh plastu, což se projevuje i na výsledné kvalitě tisku.

# 9

Největší tiskárna na světě se jmenuje Infinitus a vyrobila ji firma Big Image Systems. Používá se pro tisk filmových, televizních a divadelních kulis. Dokáže potisknout plochu o délce až 12 metrů a šířce 50 metrů.

28808-10-zajimavosti-ktere-jste-nevedeli-o-tiskarnach-2 (1)

Posádce ISS značně ulehčuje život 3D tiskárna na palubě. Foto: wikimedia.org

# 10

Na ISS (Mezinárodní vesmírné stanici) je 3D tiskárna. Je využívána pro tisk nářadí k opravě stanice. Její konstrukce je speciálně vytvořená pro podmínky nulové gravitace a umožňuje astronautům delší mise v kosmu, výrazně totiž snižuje množství součástek a nářadí fyzicky dopravovaných z povrchu Země.

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.