Vyberte možnost Stránka

Vytápění dřevěnými peletami – ideální řešení pro vytápění vaší domácnosti

Vytápění dřevěnými peletami – ideální řešení pro vytápění vaší domácnosti
Rate this post

 

Dřevěné pelety nabízí mnoho různých výhod a jsou tak oblíbeným řešením pro vytápění. Oproti jiným způsobům vytápění jsou levnější, přičemž pro zdraví jsou lepší než uhlí. Díky zpracování do tvaru pelet je navíc vytápění s nimi velmi jednoduché. Zároveň je lze také dobře skladovat, tento způsob vytápění vás tak rozhodně nezklame.

Obsah článku

Dřevěné pelety

Pelety jsou specifické svým tvarem, jedná se o drobné válečky s průměrem kolem 6—8 milimetrů, přičemž délka dosahuje až 40 milimetrů. Vyráběny jsou slisováním dřevních zbytků, tedy dřevěných pilin, hoblin či prachu. Lisování probíhá za vysokých teplot a vznikají soudržné dřevěné pelety. Tento proces je nazýván peletováním a nejsou při něm využívána žádná chemická pojiva.

Přírodním pojivem je totiž lignin obsažený ve dřevě. Peletky jsou navíc označeny certifikací ENplus A1 – je tak zajištěna vysoká výhřevnost a účinnost při spalování. Nebudete tak potřebovat velké množství pelet pro spolehlivé vytápění. Peletky jsou vyráběny pouze z čisté odkorněné smrkové piliny bez příměsi, jedná se tak o velmi kvalitní produkt.

Pelety, nebo brikety?

Vzhledem k tomu, jak jsou palety zpracovány, jsou poměrně blízké briketám. Ty jsou totiž také vyráběny lisováním dřevní piliny, hlavní rozdíl je však ve velikosti a také způsobu používání. Brikety jsou totiž větší a je třeba je po kusech přikládat do kamen či krbu. Oproti tomu pelety jsou drobné a využívají se ke spalování v automatických kotlích. Jejich použití je tak značně jednoduché, což je jednou z hlavních výhod.

Skladování pelet

Vytápění peletami může být finančně velmi výhodné. Nejlepší ceny jsou nabízeny v jarním období, během května a června je tak ideální pelety nakoupit. Výhodou je, že pelety jsou baleny v igelitových pytlích, díky tomu jsou tak chráněny před vzdušnou vlhkostí. Můžete je tak skladovat i venku, avšak pod přístřeškem. Je totiž důležité, aby se k nim nedostala voda. Vzdušná vlhkost však kvalitu pelet nijak nesnižuje a možnosti skladování jsou tak různé. Je třeba počítat také s tím, že přímé sluneční záření může změnit barvu pelet, nijak však neovlivňuje jejich funkčnost.

Automatické vytápění

Jednou z těch největších výhod vytápění peletami je automatické topení. Potřebovat totiž budete pouze sklad pelet, kam můžete uskladnit zásoby klidně na celý rok. Z tohoto místa pak vede dopravník směřující rovnou do automatického kotle. Ten už zvládne všechno sám – od zapálení, přikládání až po čištění a další.

Dřevěné pelety nabízí ideální způsob vytápění. Jedná se o ekologický i ekonomický způsob, jak zajistit spolehlivé vytápění nejen během zimních měsíců. Kotlů na pelety je celá řada, stačí tak už jen vybrat ten pravý a nakoupit peletky.

 

Zdroj obrázku: springtime78 / Shutterstock.com

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.