Vyberte možnost Stránka

Teplo domova: 3 tipy, čím zatopit

Teplo domova: 3 tipy, čím zatopit
Rate this post

Oheň z krbových kamen k pobytu na chalupě jednoduše patří. Pokud máte to štěstí a nějakou chalupu nebo chatu vlastníte, jistě se nezdráhejte ani pořízení krbu. Čím ale zatápět? Přinášíme tři tipy na ideální paliva, díky kterým vám bude i v té nejtužší zimě pořádně teploučko.

Dřevo nikdy nezklame 

Ať máte krb či kamna, nestárnoucí klasikou k zajištění tepla je dřevo. Dřeva je velké množství druhů a každé z nich má jinou výhřevnost, chemické složení a vlhkost. K zátopu bychom měli využívat co nejvíce proschlé dřevo, protože čím sušší, tím samozřejmě i vyšší výhřevnost.

Využít můžeme např. buk, dub, jasan nebo ovocné stromy. Naopak jehličnaté dřevo není úplně nejvhodnější, protože přesto, že má dobrou výhřevnost, poměrně rychle hoří. Dřevo na zátop by mělo schnout ideálně přes dva roky. Pokud tuto podmínku není možné splnit, doporučuje se dřevo nasekat alespoň na malá polínka, aby k proschnutí došlo co nejdříve.

Dejte šanci dřevěným briketám 

Dřevo není jedinou možností, která je využitelná v krbových kamnech. Využít můžete i dřevěné brikety. Ty se vyrábí z čistých suchých pilin z tvrdého dřeva, jako je dub či buk. Ze slisování pilin vzniká pomocí vysokého tlaku pevná hmota, která díky zvolenému materiálu disponuje i velmi vysokou výhřevností.

Brikety ale nejsou oblíbené pouze pro zvolený materiál a vysokou výhřevnost, ale i pro svou skladnost. Kvůli briketám nemusíte mít velký dřevník, postačí pouze prostor v chalupě či přilehlých prostorách, který díky PE obalu udržíte v čistotě a bezprašnosti. Jedná se tak o velmi dobrou alternativu dřeva.

Vyzkoušejte kvalitní pelety 

Pelety jsou vyráběny ze suchých pilin měkkého dřeva, jako je borovice či smrk. Stejně jako brikety jsou lisovány pomocí vysokého tlaku a neobsahují žádné chemické látky. I pelety je možné skladovat jak venku, tak i vevnitř. Pokud je pro vás lepší varianta mít pelety venku, je nutné je nechat vyskládané na paletě a přikrýt je před nepřízní počasí.

Ať už vyberete jakékoliv palivo, vybírejte dostatečně proschlý a kvalitní materiál. Oceníte to zejména při zatápění a klidných chvílích na chalupě s knihou či dobrými přáteli.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.