Vyberte možnost Stránka

Na co nezapomenout při koupi auta v roce 2022

Na co nezapomenout při koupi auta v roce 2022
Rate this post

Je tu nový rok a s ním se opět množí dotazy, zda se nenastala nějaká změna při přihlašování vozidla, až už nového, nebo ojetého. Zajímavé jsou tyto informace především pro ty, kteří se chystají, nebo už kupují své první auto a v povinném papírování ještě nejsou tak zběhlí. Prvním krokem, samozřejmě, je vybrat a zafinancovat to správné auto. Co ale budete muset udělat hned po tom?

Obsah článku

Povinné ručení a havarijní pojištění

První a nejdůležitější věcí, ještě před tím než vyjedete s koupeným vozem od prodejce, je mít sjednané povinné ručení. Bez toho byste raději neměli do auta ani sedat. Povinné ručení je dané ze zákona. Často ho můžete sjednat u samotného prodejce, vybrat si v různých online srovnávačích. Pokud ale máte dobré zkušenosti s konkrétní pojišťovnou, také přímo na jejích stránkách často můžete sjednat pojištění online. V takovém případě vás dokonce může čekat sleva a další zajímavé bonusy.

Zdroj: Unsplash.com

 

Při sjednání povinného ručení si raději hned zařiďte také havarijní pojištění, případně i další doplňková pojištění, jako je pojištění skel. Ta sice nejsou ze zákona povinná, ale v případě nehody se vám určitě vyplatí. Nešetřete tam, kde nemusíte. Dejte si také velký pozor, co vám dá pojišťovna v povinném ručení i havarijním pojištění nabízí, jaké jsou její asistenční služby, jak snadno se dá vyřídit pojistná událost, například online a pod.

Ojetina potřebuje evidenční kontrolu

Pokud máte nové auto, nemusíte jít na STK. Pokud jste ale koupili ojeté auto, evidenční kontrola vás nemine. Sami tak zjistíte, zda skutečný stav odpovídá tomu, který je zapsaný v technickém průkazu. Následně obdržíte protokol o evidenční kontrole. Ten si dobře uschovejte, budete ho ještě potřebovat.

Přepis/zápis auta do registru vozidel

Nejpozději do deseti dnů od koupi vozu musíte zajít na registr vozidel, abyste tam přepsali auto na vaše jméno. Při návštěvě potřebujete doklad o koupi vozu, při ojetém autě také zplnomocnění původního majitele. Nesmíte si zapomenout občanku, malý i velký technický průkaz, zelenou kartu, kupní smlouvu a protokol o provedení evidenční kontroly, pokud se jedná o ojeté auto.

Zdroj: Pexels.com

Nezapomeňte na povinnou výbavu a pravidelný servis

U ojetého auta si raději zajděte na pravidelnou kontrola jednou za rok. Čekat na STK se nevyplatí. U nového auta tak často chodit nemusíte.

Dejte si také pozor na povinnou výbavu. Tu většinou v autě máte od jeho koupě, ale i tak si ji zkontrolujte, především u staršího vozu. V autě byste měli mít výstražný trojúhelník, bezpečnostní vestu, lékárničku, rezervu, nebo sadu na opravu pneumatik.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.