Na co nezapomenout při koupi auta v roce 2022
Je tu nový rok a s ním se opět množí dotazy, zda se nenastala nějaká změna při přihlašování vozidla, až už nového, nebo ojetého. Zajímavé jsou tyto informace především pro ty, kteří se chystají, nebo už kupují své první auto a v povinném papírování ještě nejsou tak zběhlí. Prvním krokem, samozřejmě, je vybrat a zafinancovat to správné auto. Co ale budete muset udělat hned po tom?
Obsah článku
Povinné ručení a havarijní pojištění
První a nejdůležitější věcí, ještě před tím než vyjedete s koupeným vozem od prodejce, je mít sjednané povinné ručení. Bez toho byste raději neměli do auta ani sedat. Povinné ručení je dané ze zákona. Často ho můžete sjednat u samotného prodejce, vybrat si v různých online srovnávačích. Pokud ale máte dobré zkušenosti s konkrétní pojišťovnou, také přímo na jejích stránkách často můžete sjednat pojištění online. V takovém případě vás dokonce může čekat sleva a další zajímavé bonusy.
Zdroj: Unsplash.com
Při sjednání povinného ručení si raději hned zařiďte také havarijní pojištění, případně i další doplňková pojištění, jako je pojištění skel. Ta sice nejsou ze zákona povinná, ale v případě nehody se vám určitě vyplatí. Nešetřete tam, kde nemusíte. Dejte si také velký pozor, co vám dá pojišťovna v povinném ručení i havarijním pojištění nabízí, jaké jsou její asistenční služby, jak snadno se dá vyřídit pojistná událost, například online a pod.
Ojetina potřebuje evidenční kontrolu
Pokud máte nové auto, nemusíte jít na STK. Pokud jste ale koupili ojeté auto, evidenční kontrola vás nemine. Sami tak zjistíte, zda skutečný stav odpovídá tomu, který je zapsaný v technickém průkazu. Následně obdržíte protokol o evidenční kontrole. Ten si dobře uschovejte, budete ho ještě potřebovat.
Přepis/zápis auta do registru vozidel
Nejpozději do deseti dnů od koupi vozu musíte zajít na registr vozidel, abyste tam přepsali auto na vaše jméno. Při návštěvě potřebujete doklad o koupi vozu, při ojetém autě také zplnomocnění původního majitele. Nesmíte si zapomenout občanku, malý i velký technický průkaz, zelenou kartu, kupní smlouvu a protokol o provedení evidenční kontroly, pokud se jedná o ojeté auto.
Zdroj: Pexels.com
Nezapomeňte na povinnou výbavu a pravidelný servis
U ojetého auta si raději zajděte na pravidelnou kontrola jednou za rok. Čekat na STK se nevyplatí. U nového auta tak často chodit nemusíte.
Dejte si také pozor na povinnou výbavu. Tu většinou v autě máte od jeho koupě, ale i tak si ji zkontrolujte, především u staršího vozu. V autě byste měli mít výstražný trojúhelník, bezpečnostní vestu, lékárničku, rezervu, nebo sadu na opravu pneumatik.