Vyberte možnost Stránka

Sportovní hodinky Garmin Fenix 6 jsou ty nejlepší na trhu. Jaké jsou rozdíly mezi jejich jednotlivými modely?

Sportovní hodinky Garmin Fenix 6 jsou ty nejlepší na trhu. Jaké jsou rozdíly mezi jejich jednotlivými modely?
Rate this post

Sporttestery a sportovní hodinky jsou hitem posledních let. Když už se totiž naplno pouštíte do nějakých sportovních aktivit, byla by škoda z nich nezískávat data, která vám mohou pomoci ke zlepšování vašich výkonů. Navíc své chytré hodinky využijete i jako budík, přehrávač písniček nebo přijímač notifikací z vašeho telefonu. Mezi největší hráče na poli sportovních hodinek patří v posledních letech značka Garmin, konkrétně pak její dnes už kultovní řada Garmin Fenix.

Hodinky Garmin Fenix jsou typické svojí dlouhou výdrží, využíváním nejmodernějších technologií a spojením sportovního a elegantního stylu. Vlajkovou lodí modelů Fenix je jejich 6. generace. Byť v těch minulých vznikl mírný zmatek v číslování (označení Fenix 4 se jaksi ztratilo), řada Fenix 6 skutečně šestou generací je.

Přirozeně navazuje na předchozí modely Garmin Fenix 5. A to jak funkcemi, tak vzhledem. Stále na ni sedí označení sportovně-elegantní hodinky, byť oproti verzím Garmin Fenix 5 a Garmin Fenix 5plus, které více inklinovaly ke sportovnímu vzhledu, zaznamenávají větší návrat k městskému stylu. Elegantní dojem z hodinek činí především kovová luneta.

Zejména modely Garmin Fenix 6 a 6X jsou na první pohled širší. Rámeček kolem displeje je poměrně mohutný. Model Fenix 6S je naopak jemnější, už jen proto, že cílí především na dámská zápěstí. Robustnost verzí 6 a 6X naznačuje i hmotnost. Pro uživatele, který takto těžké hodinky nikdy neměl, může být necelých 100 gramů u 6X zpočátku nepříjemných, ať už při samotných sportovních aktivitách nebo například při spánku.

Hodinky Garmin Fenix 6X Pro vás potěší podrobnými mapami celé Evropy. Zdroj: Pulsmetry.cz

Velikosti jednotlivých modelů

Fenix 6S

Fenix 6

Fenix 6X

Průměr pouzdra

42 mm

57 mm

51 mm

Velikost displeje

1,2″

1,3″

1,4″

Hmotnost

58 g

80 g

93 g

Změna oproti páté generaci nastala v uchycení osiček. Ramena, která se o něj starají, jsou umístěna velmi blízko tělu hodinek. Téměř se tak až zdá, že řemínek vychází přímo z něj. Díky tomu hodinky velmi dobře sedí na ruce. Řemínek je k ramenům uchycený pomocí pružinového systému QuickFit, není tak problém nylonový pásek, který je ve většině základních balení, vyměnit za jinak barevný, kožený, případně i kovový.

Na spodní straně hodinek najdeme označení modelu a typu skla, senzor optického měření tepu a měřič okysličení krve. Tělo hodinek je vyrobené z polykarbonátu, dno a luneta jsou kovové. V titanové verzi je ocel nahrazena titanem. Jeho výhodou je nižší hmotnost. Bez další povrchové úpravy na něm ale mohou být lépe vidět škrábance.

Přejděme k displeji, který se dočkal poměrně výrazného zvětšení. Oproti modelům z páté generace si užijete o 36 % více plochy. Nebudete se už tak muset dívat na velké množství nevyužitého prostoru kolem displeje. Rozlišení displeje je 280 × 280 px. Možná, že by hodinky snesly i větší rozlišení a živější barvy, ale při běžném používání jednoduše více nepotřebujete. Pro sledování a vyhodnocování vašich sportovních aktivit takové rozlišení bohatě stačí, a pokud by jeho zvýšení mělo znamenat (zcela logicky) snížení výdrže, není vůbec namístě proti němu protestovat. Garmin zde používá transreflexní LC displej, který je velmi dobře čitelný i na přímém slunci.

Čitelnost displeje ovlivňuje i výběr skla, které ho překrývá. Existují dvě varianty. Ta první, Gorilla Glass, je velmi pevná, sklíčko prakticky nemůžete rozbít, při velké smůle se může stát, že se na něm objeví drobné škrábance. Ještě odolnější možnost představuje safírové sklíčko. Ta je však vykoupená snížením kontrastu, může se tak stát, že pouze letmý pohled na hodinky vám nebude stačit k tomu, abyste z displeje přečetli vše, co jste chtěli.

Řada Garmin Fenix 6 přichází v oblasti sklíček s novinkou, kterou už někteří její konkurenti používají. A sice s možností solárního nabíjení. Ve verzi Fenix 6X Pro Solar je možné hodinky napájet i ze slunečního svitu. Bohužel, prozatím lze takto přidat pouhý zlomek kapacity baterie, díky solárnímu nabíjení prodloužíte výdrž baterie o pouhých 10 %. Garmin konkrétně uvádí ke každým 60 hodinám 6 hodin ze solárního napájení navíc. Žádný game changer to prozatím není, příslib do budoucna však rozhodně.

Malou kaňkou na řadě Fenix 6 je absence dotykového displeje. Hodinky tak můžete ovládat pomocí 5 fyzických tlačítek po stranách. Většině z nich lze přiřadit 2 funkce (na stisknutí a podržení). Při vykonávání sportovních aktivit to zase tak nevadí, tam je ovládání pomocí tlačítek možná i pohodlnější, v režimu klasických smartwatch je už nemožnost aktivně se displeje dotknout mírně omezující.

Elegantní a funkcemi nabitý doplněk pro každého sportovce. Zdroj: Pulsmetry.cz

Rozdíly mezi modely řady Garmin Fenix

Možná, že už jste se trochu ztratili v tom, jaké všechny modely vlastně tato šestá generace chytrých hodinek Garmin Fenix nabízí. Podle velikosti se dělí na Fenix 6S, Fenix 6 a Fenix 6X. Dále rozlišujeme další verze, které se liší rozdílnými vlastnostmi. Ke každé z velikostí existují verze PRO a Sapphire. Nejvyšším modelem je pak Fenix 6X Pro Solar, který podporuje již zmíněné solární nabíjení. Ve verzi Sapphire si můžete užívat všech vlastností verze PRO, místo Gorilla Glass ale hodinky chrání safírové sklíčko.

V čem je tedy verze PRO lepší? Pokud se u označení konkrétního modelu tato tři písmenka nenachází, připravíte se o velké množství vnitřní paměti. Obyčejné modely Fenix 6 a 6S disponují pouhými 64 MB vnitřní paměti, které akorát vystačí na předinstalované aplikace. Modely PRO naopak mohou využívat až 32 GB volné paměti. Tu využijete například pro uložení hudby, topografických map celé Evropy či dalších aplikací. Navíc je v modelech PRO integrovaný hudební přehrávač a Wi-Fi.

Výdrž jednotlivých modelů

Výdrž baterie patří mezi největší přednosti sportovních hodinek Garmin. Konkrétní časy se poměrně výrazně liší u jednotlivých modelů. Spotřebu energie lze navíc kontrolovat nástrojem Power Manager. Na základě informací z něj pak můžete spotřebu i velmi účinně regulovat. Například vypnutím GPS nebo aktivováním režimu šetření baterie.

Fenix 6S

Fenix 6

Fenix 6X

Fenix 6X Solar

Režim Smartwatch

až 9 dní

až 14 dní

až 21 dní

až 24 dní

Režim se zapnutou GPS

až 25 hodin

až 36 hodin

až 60 hodin

až 66 hodin

Režim Battery Save

až 34 dní

až 48 dní

až 80 dní

až 120 dní

Režim Smartwatch nepočítá s neustálým zapnutím GPS. U modelu Fenix 6X Solar se bere v úvahu i solární nabíjení.

Obrovské množství funkcí nejen pro sportování

Hodinky Garmin Fenix 6 jsou schopné zaznamenávat několik desítek různých sportovních aktivit a ukládat veškerá data z nich posbíraná, včetně velmi specifických dat pro různé sporty, například kadence šlapání a sklon trasy u cyklistiky. Mimo jiné pracují s hodnotou VO2 MAX, která je brána jako jeden z nejlepších ukazatelů aktuální kondice. Uvádí odhad maximálního množství kyslíku, které lze využít během dané sportovní aktivity.

S funkcemi a daty z hodinek si lze velmi dobře plánovat tréninkové zatížení. Díky funkci PacePro si naplánujete délku trasy a časový rámec, ve kterém ji plánujete zdolat, a hodinky vám při provádění dané aktivity samy hlásí, jak se svého plánu držíte, jestli máte zrychlit, či naopak můžete zpomalit. S funkcí ClimbPro si zase lépe rozvrhnete síly na celé trasy. Dopředu si totiž prohlédnete podrobnosti stoupání, která vás na trase čekají (průměrný sklon, celkové převýšení, kdy dané stoupání nastane apod.).

Velkým pozitivem modelů Fenix 6 ve verzích PRO je přítomnost podrobných map celé Evropy. Kromě klasických zde naleznete i mapy lyžařských rezortů nebo golfových hřišť.

Hodinky jsou vybavené celou řadou senzorů. Od GPS, který snímá vaši polohu každou vteřinu, přes gyroskop, krokoměr, kompas, výškoměr, oxymetr či akcelerometr. Kromě GPS je možné aktuální polohu snímat i pomocí systémů Galileo a Glonass. Díky technologii NFC je možné s hodinkami bezkontaktně platit.

Konkrétní prostředí hodinek si může každý uživatel libovolně nastavit. Na hlavní obrazovku lze umístit různé informace, jako jsou předpověď počasí, počet kroků, poslední zaznamenaná aktivita, hodnota VO2 MAX, kalendář, widgety aplikací (Spotify, kalendář), výstupy z různých senzorů apod. Obdobně je možné nakonfigurovat také datové pole, zobrazující statistiky o jednotlivých sportovních aktivitách. Hodinky jsou schopné najednou ukazovat až 8 údajů.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.