Vyberte možnost Stránka

Jak se vyrábí pískové formy pro slévání šedé litiny

Jak se vyrábí pískové formy pro slévání šedé litiny
Rate this post

 

 

Výroba odlitků je dlouhý proces, který začíná přípravou formovacích směsí a výrobou forem. Teprve jakmile je forma složená, může se roztavit materiál a do formy odlít. Na závěr jsou na řadě ještě dokončovací operace, jimiž se upraví tvar či vlastnosti odlitku.

Už samotný vznik formy je zajímavým procesem, potřebujete model a tzv. jaderník. Model musí svým tvarem odpovídat vnějšímu povrchu odlitku, obvykle je dřevěný či z epoxidové pryskyřice. Jádro představuje vnitřní dutinu odlitku.

Obsah článku

Typicky se používají pískové formy

Typická slévárna šedé litiny používá pískové formy. Existují i jiné metody zajišťující jemnější strukturu zrna, avšak těm se věnovat nebudeme. Odlévání do písku je známé dlouhá léta a stále ještě využívané.

Formovací směs pro výrobu pískové formy má velký vliv na výsledek. Uvádí se, že zhruba za jednu polovinu zmetků může špatná formovací směs. A jaká je ta dobrá? Tvoří ji tři složky: ostřivo, pojivo, přísady.

  • Ostřivo – nejčastěji oxid křemičitý, který je levným a přírodním materiálem.
  • Pojivo – dodává směsi plastičnost a vaznost. Jako anorganická pojiva se využívají jíly a vodní sklo (vodný roztok křemičitanu sodného), organickými jsou umělé pryskyřice.
  • Přísady – černé uhlí brání kovu proniknout mezi zrnka písku.

Ne úplně součástí směsí pak jsou třeba petrolej a grafit či lepidla sloužící k lepení částí jader, taktéž postřiky a nátěry pro zkvalitnění povrchu formy a jádra.

Netrvalé formy pro odlitky z šedé litiny

Pro výrobu odlitků z šedé litiny se využívají tzv. netrvalé formy. Znamená to, že po odlití jde odlitek k dalšímu obrábění a forma se teplem znehodnotí. Písek se pak vrátí zpět do výrobního cyklu.

Zhotovení formy může být ruční, to se využívá při kusové výrobě. Slévač v takovém případě pěchovačkou písek upěchuje na model, vytvoří jakýsi jeho obtisk. Písek pěchuje po vrstvách, aby měl všude rovnoměrnou tvrdost. Vyztužovací konstrukcí jsou formovací rámy, obvykle jsou dva (vrchní a spodní).

Alternativou k ručnímu formování je formování strojní, v tomto případě je forma vyrobená lisovacím a střásacím strojem. Obvykle se používají dva stroje současně. Jeden formuje vršek a druhý spodek, potom se spojí.

Jádro jako nejvíce namáhaná část formy

Jestliže se v odlitku nachází otvory či dutiny, pak je zapotřebí vytvořit také jádro, které se vloží do formy. Jádro je nejvíce namáhanou částí formy, proto je nutné ho vyrobit z kvalitního materiálu.

Opět je možné vyrobit ho ručně či strojně. Vyrábí se v negativu, tzv. jaderníku. Ten se postaví na desku a vyplní jádrovou směsí.

Dokončovací práce a další obrábění

Následně už se slitek odlije, nechá se zchladnout, uvolní se z formy na střásacím roštu nebo vytloukáním. Nahrubo se očistí nečistoty a zbytky připečeného písku, obvykle tryskáním ocelovými broky. Pak se odstraňují výfuky, nálitky a vtoky, ty se ulamují. Následuje broušení, nátěr proti korozi. Někdy jdou odlitky k dalšímu obrábění.

Slévání šedé litiny u profesionálů

Profesionální firmy zabývající se sléváním šedé litiny dnes mají vychytané pokročilé metody a techniky. Jednou z nich je i UCB Technometal, jež vznikla v roce 1998 sloučením tří skvělých evropských sléváren. Litinu vyrábí pod obchodní značkou Unibar, a pokud se v oblasti trochu pohybujete, zřejmě víte, že právě tato litina má řadu výhod oproti jiným. Povrch je skutečně kvalitní, skvěle tlumí vibrace, má jemnou strukturu zrna, časy obrábění a broušení jsou kratší. Firma zároveň zajišťuje CNC soustružení, frézování, vrtání, řezání, loupání a také další služby.

Kromě šedé litiny UCB Technometal vyrábí taktéž tvárnou litinu. Ta se od šedé liší tím, že obsahuje grafit v jiné podobě, konkrétně v podobě kuliček. Dodává se v kruhových i čtyřhranných průřezech.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.