Vyberte možnost Stránka

Rakovina kůže – Může se to stát i vám!

Rakovina kůže – Může se to stát i vám!
Rate this post
!AdSense – before contentDnes se společně podíváme na celosvětový problém, který se nevyplatí podcenit a tím je právě rakovina kůže. Včasná informovanost a zahájení léčby, může zachránit mnoho životů. Nahlédneme na některé typy rakovinových útvarů a v krátkosti si popíšeme jejich projevy.

Statistiky hovoří, že rakovina kůže je celosvětový problém, který se vyskytuje stále častěji. Nejvíce to platí pro země, kde slunce svítí téměř neustále. Nejsou žádné pochyby o souvislosti s rakovinou kůže a UV zářením.

Rovněž celkové devastování životního prostředí hraje roli v tom, že i v našich zeměpisných šířkách, je rakovina kůže na vzestupu. Celkově se rozlišuje několik druhů kožních karcinomů, které se liší od sebe navzájem stupněm nebezpečnosti. Mezi nejzákeřnější patří maligní melanom, který je znám jako černá rakovina kůže. Nadměrné vystavování pokožky slunci a spáleniny způsobené dlouhým opalováním, patří do skupiny rizikových faktorů.

Svůj význam zde sehrává i dědičnost, kdy je citlivost některých jedinců na UV záření mimořádně vysoká. To se týká zejména světlých typů lidí. UV záření pozvolna poškozuje kůži a napadá geny kožních buněk. Kontrolní mechanismy v buňkách většinou způsobené změny opraví. Neopravené změny v genech se však hromadí, až dojde k rakovinovému bujení. Napadená buňka nepodléhá regulačním mechanismům, nekontrolovatelně se dělí a dá prostor vzniku nádoru.

Mezi další faktory, které vyvolávají rakovinu kůže, patří vystavování rentgenovému záření, některé chemické sloučeniny a radioaktivní látky.

Druhy rakoviny kůže a jak se projevují

Spinaliom

Vypadá jako vyvýšené šupinaté ložisko nebo trhlinka ve spodní části rtů, která nezmizne. Včasná léčba bývá úspěšná, avšak neléčen včas, postihne mízní uzliny a rozšíří se do celého těla.

Basaliom

Roste pozvolna, jako malý tuhý a lesklý uzlík, v jehož středu může vzniknout vřed. Ten může prasknout, krvácet a následně se na něm vytvoří strup. Tato forma rakoviny nezakládá druhotná ložiska a nešíří se dál do těla. Může však poškodit tkáň a způsobit poškození v místě výskytu.

Meligní melanom

Je nehorší typ rakoviny kůže. Vzniká z pigmentových buněk kůže, které se jmenují melanocyty. Zpočátku vypadá jako hnědá skvrna nebo mateřské znaménko, které změní svůj tvar i barvu. Je to zhoubný typ nádoru, který pokud se neléčí včas, rozšíří se kamkoliv do těla a způsobí i smrt.

Kdy jste byl naposledy u lékaře?

 

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.