Vyberte možnost Stránka

Příznaky a léčba rakoviny prostaty

Příznaky a léčba rakoviny prostaty

Karcinom prostaty je ročně v České republice diagnostikován asi 7 000 mužů a patří tak mezi nejčastější nádorová onemocnění. Na rozdíl od rakoviny prsu u žen se karcinom prostaty ve svých prvotních stádiích nijak zjevně neprojevuje. Příznaky se objevují až v pokročilém stádiu nemoci, kdy nádor prostupuje již celou prostatou. Tehdy se může objevit bolest nebo obtíže při močení, bolestivá ejakulace a případně i krev v moči nebo spermatu. O to důležitější je zde zodpovědně přistupovat ke svému zdraví a po padesátce absolvovat pravidelné preventivní prohlídky u urologa. V případě, že se ve vaší rodinné historii již někdy objevil karcinom prostaty, doporučuje se začít s kontrolami o deset let dříve. Prostatu si bohužel v rámci prevence rakoviny nelze kontrolovat samovyšetřením — návštěva lékaře je nutná.

Průběh vyšetření prostaty

Preventivní prohlídka není nijak složitá, ale i tak dokáže poměrně přesně odhalit případné nesrovnalosti. Spočívá ve vyšetření prostaty pohmatem přes konečník a odebrání vzorku krve ke zjištění hladiny PSA (prostatický specifický antigen). Koncentrace PSA v krvi je v případě existence nádoru vyšší než u zdravých pacientů. Na druhou stranu ale zvýšené hodnoty PSA neznamenají automaticky, že máte rakovinu. Tu může následně potvrdit nebo vyvrátit biopsie, tedy odběr malého vzorku tkáně a jeho následný rozbor v laboratoři.

Léčba rakoviny prostaty a její dopad

Pokud biopsie potvrdí přítomnost rakoviny, je pro další léčbu nejdříve nutné přesně určit stádium nemoci. Zásadní roli hraje to, zda je karcinom lokalizovaný pouze v prostatě, anebo se již rozrostl do jiných orgánů. Rakovina prostaty se může léčit operací, hormonálně, anebo ozařováním (radiací). Léčba ozařováním, čili radioterapie, může být založená na bázi fotonů nebo protonů. Zatímco při ozařování fotony jsou záření vystaveny i zdravé tkáně a orgány, protonová radioterapie nabízí mnohem přesnější, a tím i bezpečnější řešení.

Protonová léčba pomůže v 99 % případů

Moderní protonová léčba rakoviny prostaty je šetrná, ale zároveň mimořádně úspěšná. Navíc při ní, ve srovnání s ostatními typy léčby, hrozí naprosto minimální riziko nežádoucích účinků, jako je inkontinence nebo poruchy erekce. Zatímco po operaci trpí erektilní dysfunkcí až 75 % pacientů, po protonové terapii je to pouhé 1 %. Nezapomínejte, že máte právo se rozhodnout: zeptejte se proto svého lékaře na možnost léčby protonovou radioterapií, která je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Existuje prevence rakoviny prostaty?

V první řadě nezanedbávejte preventivní prohlídky na urologii. Pokud se budete vyváženě stravovat a zdravě sportovat, je to jen dobře. A důležitý je i pravidelný sex, respektive pravidelná ejakulace, a to minimálně 3× do týdne.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Nová online půjčka od českého poskytovatele

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.