Vyberte možnost Stránka

Je libo Scalu nebo Kamiq na CNG? Žádný problém, Škoda právě zahájila prodej

Je libo Scalu nebo Kamiq na CNG? Žádný problém, Škoda právě zahájila prodej
5/5 - (1 vote)

Fascinují vás ekologické a úsporné motory a rádi byste měli právě takový pod kapotou nové škodovky? Pokud vám imponují atraktivní linie modelů Scala nebo Kamiq, můžete si je nyní objednat ve verzi G-Tec. Jak moc se jízda na stlačený zemní plyn vyplatí a za kolik budou novinky od mladoboleslavské automobilky k mání? Nepřestávejte číst, dozvíte se vše podstatné.

Oba vozy, tedy Scala i nová Škoda Kamiq G-Tec prošly značnou úpravou. Přibyly jim tři ocelové nádrže na CNG o kapacitě 13,8 kg, a navíc i jedna přídavná, devítilitrová nádrž na benzín. Ten budou auta využívat například při startování po natankování zemního plynu, kdy dochází ke změně tlaku v nádržích a automatické kontrole kvality plynu.

Marketingové oddělení Škody Auto Česká republika uvedlo, že výhody stlačeného zemního plynu nejsou zanedbatelné. Mimo elektřiny jde o dostupné a okamžitě využitelné palivo, které výrazně snižuje náklady na kilometr. Budoucí majitelé se mohou těšit na to, že nezaplatí více než korunu, což je mnohem méně než u běžných benzinových či dieselových motorů.

Na své si však přijdou také řidiči, kterým není lhostejný dopad provozu vozidla na životní prostředí. Kamiq i nová Škoda Scala produkují o cca 20 % méně emisí CO2 oproti benzinovým agregátům a žádné saze. Proto z výrobní linky sjíždějí bez nepříliš oblíbeného filtru pevných částic. Oba modely mají společný agregát 1.0 G-Tec o výkonu 66 kW (90 koní) s maximálním točivým momentem 150 Nm.

Co se týče tankování CNG, není na něm nic komplikovaného. Probíhá stejně rychle jako čerpání tradičních pohonných hmot a o čerpací stanice u nás také není nouze. V České republice jich máme cca dvě stě, v rámci Evropy více než pět tisíc.

Pro srovnání LPG stanic je u nás až 900. Je to dáno tím, že LPG si v ČR získalo v 90. letech popularitu kvůli výhodné ceně ve srovnání s drahým benzínem. Následně vznikla značná síť stanic, servisů i firem realizujících přestavby vozů.

A konečně ceny. Za CNG si připlatíte 30 000 Kč, což v praxi znamená, že vás Scala v základní výbavě vyjde na 462 000 Kč a Kamiq na 475 900 Kč. Rezervaci můžete provést třeba hned u některého z autorizovaných prodejců (např. na www.auto-poly.cz), první automobily se na cestách objeví začátkem příštího roku.

Zdroj/ foto: skoda-storyboard.com.

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.