Vyberte možnost Stránka

Praktický rádce: Na co si dát pozor při nákupu ojetého auta?

Praktický rádce: Na co si dát pozor při nákupu ojetého auta?
4.3/5 - (6 votes)

Tvrzení, že muži se vyznají v technice a ženy se zase umí otáčet v kuchyni, se v žádném případě nezakládá na pravdě. Alespoň ne v dnešní době, kdy se specifika obou pohlaví do značné míry stírají. A co se týče automobilů, není ostuda, jestli jste se nenarodili s volantem v ruce a během dospívání nelistovali v motoristických časopisech. Ovšem problém může nastat v momentě, kdy se rozhodnete pro pořízení staršího vozu z bazaru. Na co byste si měli dát pozor? Všechny důležité zásady najdete v tomto manuálu.

V prvé řadě byste měli (pokud je tedy máte) zapomenout na jakékoliv předsudky vůči autobazarům.  Nákup v nich není o nic rizikovější než v případě soukromé inzerce. Renomovaný autobazar vám naopak nabídne garance (např. původ vozu) a téměř jistě s vámi bude lépe komunikovat při řešení jakýchkoliv problémů.


Přesto počítejte s tím, že zdaleka ne všechny vozy jsou v perfektním technickém stavu. A ačkoliv mohou být v pořádku z legislativního hlediska, z pohledu technika je na nich hodně práce. Stačí však dodržet určité zásady – vůz si podrobně prohlédnout a samozřejmě se v něm projet. Odborníci na prodej ojetých vozů doporučují následující postup:

1) Kontrola dokladů a základních identifikátorů

Naprostou samozřejmostí by měla být kontrola VIN, č. motoru a č. typu motoru – musí souhlasit s údaji uvedenými v technickém průkazu. To samé platí i o barvě auta.

2) Nechte si ověřit původ vozidla

Jak již bylo zmíněno, solidní auto bazary garantují původ vozidel a na požádání vám vystaví certifikát společností Car Detect či Cebia.

3) Pozor na skutečného majitele

V minulosti se do technického průkazu zapisovali pouze držitelé, ale v praxi mohl být majitelem někdo jiný, např. leasingová společnost.

Našli jste vhodné auto, ale co teď?

Ověření původu máte za sebou a nezbývá, než automobil zkontrolovat po technické stránce. Znamená to, že byste měli:

  • automobil obhlídnout ze všech stran a opticky prověřit, zda karoserie nebyla opravována po havárii. Po vizuální kontrole by měla následovat kontrola hloubky laku. Renomovaný autobazar vám předchozí havárií nezamlčí, ale naopak oznámí předem.
  • vozidlo zkontrolovat na rampě a zaměřit se přitom na motorové části podvozku a brzdy. Pokud na to nestačíte, vezměte si s sebou do autobazaru mechanika, případně si s vozem zajeďte do nejbližšího servisu.
  • provést kontrolu interiéru, protože i z té se dá mnohé vysledovat. Například to, jak se předchozí majitelé o vůz starali. Na druhou stranu zpozorněte, pokud u staršího vozu narazíte na zbrusu nové prvky – pravděpodobně byly z určitého důvodu vyměněny.

Projeďte se a udělejte si názor

Poslední a rozhodující fází nákupu ojetiny je testovací jízda. Během ní poslouchejte, jak auto reaguje při startování a projevy motoru během jízdy. Dejte si pozor na chování auta v zatáčkách, brzdění a řazení – jedině tak poznáte, zda vybrané vozidlo stojí za to.

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.