Vyberte možnost Stránka

Pro sport i svojí ochranu – Víte, jak získat zbrojní pas?

Pro sport i svojí ochranu – Víte, jak získat zbrojní pas?
Rate this post
!AdSense – before contentKaždý bezúhonný český občan má možnost držet legálně zbraň. Zjistěte, jak získat zbrojní pas?

Láká vás mít zbraň pro sport, nebo na svou ochranu? 

K vlastnictví zbraně je třeba mít zbrojní průkaz i povolení od policie. Tyto podmínky zaručují, že se zbraň nedostane legálně do ruky tomu, kdo pro její držení není způsobilý.

Obsah článku

11 kroků k získání zbrojního pasu a legálnímu držení zbraně

Podrobně jsme popsali kroky, které je třeba podstoupit, abyste zbrojní pas získali. 

Nejdříve musíte podat příhlášku na Policii České republiky

Před vyplněním přihlášky byste měli mít vybranou střelnici, kde absolvujete nácvik střelby a také samotnou zkoušku, jejíž složení vám zajistí získání zbrojního pasu. Na policii si vezměte kolek v hodnotě 100 Kč.

Bez naučení teorie to nepůjde!

Potřebujete získat teoretické znalosti o zbraních, střelivu, legislativě a nějaké to povědomí o zdravotnickém minimu.

Tip redakce! Stáhněte si užitečnou aplikaci pro učení se na cestách do práce/z práce, při čekání u doktora atd. 

Nácvik střelby je ta zábavnější část

Příprava na praktickou zkoušku znamená absolvovat přípravu na střelnici. Ideálně, když na vybrané střelnici budete skládat i samotnou zkoušku. Na střelnici se naučíte, jak se zbraní bezpečně zacházet a samotná střelba je trénována pod dozorem. Cena nácviku se pohybuje okolo 2 000 korun.

Úspěšně složit zkoušku

Hlavní je být dobře naučený, nezmatkovat, být v klidu. Jediná chyba v bezpečnosti a od zkoušky budete vyhozeni. Dobré je vědět, že celý průběh zkoušky je natáčen policií na kameru.

Zkouška vás vyjde na necelé 3 000 korun, případné opakování praktické části (po 14 dnech) pak ještě na další 1 000 korun. 

Co, když neprojdete zkouškou ani napodruhé? Pak musíte projít znova celé kolečko s novou přihláškou. Nový pokus získat zbrojní pas pak nastává nejdříve za dva měsíce.

Nutné je mít potvrzení od lékaře

Váš doktor vám vystaví potvrzení o zdravotní způsobilosti. Na prohlídku se pak chodí znova po 10 letech. U skupiny D je to dříve, po 5 letech.

U doktora zaplatíte cca 500 korun. Pokud se však doktorovi něco na vás nezdá, pošle vás k psychiatrovi, a tam stojí vyšetření další tisíce korun. 

Žádost o vydání zbrojního pasu

U skupiny A, B a E stojí 700 korun. U skupiny E je zkouška nejtěžší, je ovšem nutná v případě, že chcete nosit zbraň u sebe. U skupiny C vás čeká zkouška i ze střelby z dlouhých zbraní, jak je např. brokovnice. Skupina D má pak poloviční dobu další nutné lékařské prohlídky.

jak-ziskat-zbrojni-pas

Nenechte si ujít zajímavý rozhovor s českou dívkou, která střílí zvěř po celém světě! Foto: Pinterest

Konečně výběr zbraně

Většina z vás asi bude vybírat z kategorie B, kam spadají všechny krátké zbraně (pistole, revolver) a většina nezakázaných dlouhých zbraní.

Žádost o povolení nákupu zbraně

Opět vás čeká cesta na Policii ČR. Uvést musíte typ zbraně a připravte si kolek 200 Kč za žádost. Na vystavení povolení si počkáte cca 1 – 2 týdny.

Tip! Povolení na nákup platí rok, vyplatí se jich tedy udělat více. 

Nákup zbraně

Do obchodu si vezměte zbrojní pas a nákupní povolení. Prodejce pak zapisuje váš nákup do registru zbraní a tiskne formulář pro policii.

Registrování zbraně

Opět vás čeká cesta na policii, kde na nákupním povolení označí, že bylo využito, zkontrolují se čísla na zbrani (zbraň předávejte vybitou, v opačném případě je to přestupek) a za dva týdny získáte průkaz ke zbrani.

Měli byste vědět! Do vystavení průkazu musíte nechat zbraň doma. 

Bezpečné používání zbraně

Zde se jedná o držení, nošení, přepravování a samozřejmě zabezpečení zbraně. Zbraň mějte uloženou např. ve zbraňovém trezoru (ten musíte mít např. od určitého množství nábojů).

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.