Vyberte možnost Stránka

Nakupujeme domácí vinotéku

Rate this post
!AdSense – before contentMáte rádi víno, ale nevlastníte dům se sklepem, naopak byt? Optimální způsob skladování tohoto lahodného moku vám nabídne domácí vinotéka. Víte, podle jakých parametrů si ji vybrat?

Není podstatné, zda dáváte přednost červenému, nebo bílému vínu, důležité je láhve s tímto úžasným nápojem správně skladovat.

Obsah článku

Proč říci NE lednici

Milovníci vína vědí, že lednice opravdu není ideálním místem pro skladování vína. Proč? Nesplňují základní parametry pro optimální skladování vín, jako jsou stálá teplota bez jakéhokoliv kolísání, správná vlhkost, přítmí a stabilita bez sebemenších otřesů. „A právě vinotéky na rozdíl od chladniček tyto podmínky splňují. Umožňují nastavení konstantní teploty vhodné pro konkrétní odrůdu vína a to většinou v rozmezí 4 až 20 °C, zatímco v chladničce můžete dosáhnout teploty maximálně 8 °C. Speciální antivibrační systém zabraňuje otřesům vína, tmavší skleněné dveře jsou vybaveny UV filtrem proti pronikání UV záření,“ vysvětluje Martina Křižáková ze společnosti Indesit Company.

vinoteky_image

Typologie vinoték

Tyto spotřebiče můžeme rozškatulkovat do několika skupin. První členění třídí vinotéky podle umístění, tedy volně stojící a vestavné. „Jinak rozlišujeme kompresorové nebo absorpční spotřebiče – pro oba typy je velice důležitém, aby nedocházelo ani k minimálním otřesům a víno bylo v klidu. Dále se dělí podle konstrukce na temperované a klimatizované, přičemž pro dlouhodobé uskladnění vín slouží ty klimatizované,“ podotýká Ladislav Váňa ze společnosti Euronics

Další parametry

Při nákupu si kromě základní typologie všímejte i řady dalších parametrů, podle odborníka je třeba sledovat::
– pro kolik lahví je určená (setkáte se s menšími spotřebiči třeba i pro 7, 12 nebo 24 lahví, ale i s většími například pro 120 lahví),
– provedení polic (skleněné, dřevěné),
– provedení dvířek (skleněná vám nabídnou okamžitý přehled),
– rozdělení na teplotní zóny (jedna, dvě či více, například pokud máte rádi jen červené víno, postačí jednozónová vinotéka, a když pijete nejen různá vína, ale i šampaňské, potřebujete vícezónový spotřebič: dole uchováte nejchladnější sekt či šampaňské, uprostřed bílé víno a nahoře červené),
– provedení termostatu (přesnější řízení teploty).Některé vinotéky mají vybavení navíc (uhlíkový filtr, lávové kameny)¨a dokonalejší modely třeba i speciální uložení kompresorů, aby nedocházelo k vibracím.

 

Na co ještě myslet

Přemýšlíte, kam s ní? „V tomto směru platí pro vinotéku stejná pravidla jako pro ledničku. Nedávejte ji k tepelnému zdroji, například k troubě, sporáku, topení, nevystavujte ji slunci. V případě umístění na jiný spotřebič je třeba velmi dobře zvážit, zda váha vinotéky nepoškodí spotřebič pod ním a potom toto lze řešit buď nástavcem, který jeho váhu rozloží, nebo volbou vestavného výrobku,“ doporučuje Ladislav Váňa.

Posledním parametrem, který je třeba při nákupu vinotéky řešit, je samozřejmě cena. Prodávají se spotřebiče v řádech tisíců i desetitisíců korun, avšak to čemu dáte přednost, to už skutečně záleží jen na vás.

 

Máte doma vinotéku?

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.