Vyberte stránku

Nahradí 3D tiskárny klasické nástroje pro obrábění kovů?

Nahradí 3D tiskárny klasické nástroje pro obrábění kovů?

3D tisk už není žádnou převratnou novinkou. Sice je taková tiskárna ještě stále docela drahou záležitostí, nicméně drobné součásti se z plastu tisknou celkem běžně. Občas svět obletí i nějaká zpráva o celém autě či domu z 3D tiskárny. Slyšeli jste ale o tom, že se dá tisknout i z kovu?

Standardním materiálem, z nějž tvoří 3D tiskárny, je plast. V průběhu poslední doby se ovšem začal prosazovat také tisk z kovu. Má potenciál?

Jak probíhá 3D tisk z kovu?

Tisk z kovu probíhá trochu jiným principem než u plastu. Tiskne se z oceli, hliníku či titanu. Tyto materiály jsou do tiskárny dodávány ve formě prášku. Prášek se nanese v rovnoměrné vrstvě, pak ho laser taví a spojí. Jednotlivé vrstvy jsou nanášeny na sebe, zatímco laserový paprsek je spéká. Nakonec se odstraní přebytečný prášek a díl se vystaví dalšímu tepelnému zpracování.

Tento proces je náročnější než tisk z plastu, kdy se na sebe jen vrství roztavený materiál. Logicky je tedy i dražší. Přesto se v některých situacích vyplatí.

Jsou případy, kdy je aditivní tisk výhodnější

Vzhledem k ceně se 3D tisk kovových součástí vůbec nevyplatí, pokud jde o sériovou výrobu jednoduchých tvarů. Tam je lepší použít klasické frézy či jiné nástroje pro obrábění kovů a pustit se do výroby starým dobrým způsobem. Pokud se ovšem bavíme o atypických součástech, které nejdou klasicky vyrobit zrovna moc jednoduše a rychle, 3D tisk vyhrává a je levnější variantou.

3D tiskárna není tak přesná

Bohužel má 3D tisk z kovu ještě jednu nevýhodu, a to nižší přesnost. Tradiční nástroje pro obrábění kovů mívají odchylku v setinách či tisícinách, 3D tiskárny se mohou splést i o desetiny milimetru. To je přitom ve strojírenství dost velká jednotka.

Navíc jsme ještě nezmínili některé speciality. Například závitníky 3D tiskárna nahradí jen těžko, tak přesný závit prostě nevytiskne.

Vypadá to, že 3D tiskárny neohrozí tradiční postupy obrábění kovů. Strojírenství má v ČR dlouhou tradici a firmy jako Michovský Tools, které dodávají kvalitní nástroje pro obrábění kovů, se nemusí bát.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.