Vyberte možnost Stránka

Liberec a prodej bytů – 1 m2 vás v průměru vyjde už na 60 000 Kč! Kam zamíří ceny v příštích měsících?

Liberec a prodej bytů – 1 m2 vás v průměru vyjde už na 60 000 Kč! Kam zamíří ceny v příštích měsících?
Rate this post


Máte v Liberci na prodej byt? Nebo byste naopak ve městě pod Ještědem nějakou nemovitost rádi koupili? Ať už se o realitní trh v této stotisícové krajské metropoli zajímáte z jakéhokoliv důvodu, zřejmě vám nedává spát neustálý cenový růst. Za metr čtvereční podlahové plochy zde aktuálně zaplatíte už 60 tisíc korun, což znamená, že byty meziročně podražily o těžko uvěřitelných 45%! Mnohé lokality naší republiky na tom však nejsou o mnoho lépe. Vlastní střecha nad hlavou se stává nedostižným snem dokonce už i pro ty z nás, kteří domů nosí lehce nadprůměrné výdělky. A jaká je cenová prognóza pro nejbližší měsíce a roky? Jedním slovem? Nejistá! Faktorů, které vstupují do hry, je zkrátka mnoho, takže se často liší i předpovědi zkušených analytiků. Nevěříte? Tak se na to podíváme!

Obsah článku

Liberec a prodej bytů – 82 tisíce Kč za metr novostavby

Zmiňovaných 60 tisíc za metr čtvereční je průměrná nabídková cena za liberecký byt, se kterou se dnes běžně setkáte na webech s realitní inzercí. Ve srovnání s nedávnou minulostí jde o číslo velmi vysoké. Stále je to však ještě suma poměrně přijatelná v porovnání s tím, za co jsou nabízeny zdejší novostavby. Ty meziročně podražily z nějakých 57 na 82 tisíce za jediný čtvereční metr podlahové plochy, což je cena, která byla teprve před čtyřmi lety běžná v Praze, kde jsou ovšem rezidenční nemovitosti už tradičně nejdražší. Trh s realitami v Liberci však navzdory tomu rozhodně „nezamrzl“. Byty se alespoň prozatím prodávají velmi dobře. Také vás napadá otázka, jak dlouho to může ještě trvat? Kdy přestane být o extrémně drahé nemovitosti zájem? A ptáte se také, co žene ceny neustále vzhůru? Jednoznačnou odpověď vám samozřejmě nikdo nedá. Můžeme však nahlédnout do úvah odborníků z řad developerů, analytiků, realitních specialistů či ekonomů a přiblížit si nejčastěji zmiňované příčiny zdražování a také mnohdy odlišné predikce budoucího vývoje.

Meziroční zdražení bytů v Liberci

Byty Kč/m2

(11/2020)

Kč/m2

(03/2021)

Kč/m2

(07/2021)

Kč/m2

(11/2021)

Všechny typy 40 770 46 890 49 800 59 500
Novostavby 57 600 63 620 75 000 82 200

Hlavní příčiny zdražování

Každý z analytiků může jednotlivým faktorům působícím na ceny tuzemských nemovitostí přisuzovat jinou váhu. Tak to zkrátka je. Na tom podstatném se však obvykle naprostá většina z nich shodne. Odborníci vidí hlavní příčiny razantního zdražování v těchto věcech:

  • Dlouhodobě poddimenzovaná výstavba – zapříčiněná zejména extrémně náročnými byrokratickými procesy, které musí každý, kdo chce stavět, absolvovat. Přestože se situace s výstavbou začala pomalu zlepšovat a nové byty přibývají po tisících, k uspokojení vyhladovělého trhu to prozatím nestačí.
  • Vysoká poptávka – která nás provází už řadu let, s příchodem „pandemické“ krize ještě významně zesílila. Movitější lidé do nemovitostí ukládají své úspory, aby je ochránili před znehodnocením. Ti méně majetní kupují byty většinou na hypotéky, které byly až donedávna vcelku výhodné. A jsou tu také velcí investoři. Třeba realitní společnosti nebo penzijní fondy skupují byty vyloženě v masovém měřítku.
  • „Covidové“ restrikce – zavedené jako součást boje proti šíření této nemoci situaci na realitním trhu ještě více vyhrotily. Nejmarkantněji se to projevuje ve zdražování stavebních materiálů a také energií, ale i v nedostatku zahraničních pracovníků. Realizace developerských projektů je zkrátka stále náročnější.

Byty nabízené k prodeji – Liberec (11/2021)

Dispozice Podlahová plocha (m2) Typ stavby Cena (Kč) Lokalita
1+kk 32 Panel 2 700 000 Staré Pavlovice
2+kk 41 Cihla 2 900 000 Vratislavice
2+1 50 Cihla 3 650 000 Kristiánov
3+kk 67 Cihla 4 300 000 Staré Město
3+1 82 Cihla 4 490 000 Perštýn

Nový zákon a úročení hypoték

Vrtalo vám hlavou, proč jsou domy a byty v České republice tak neuvěřitelně drahé? Proč vás dvoupokojový byt v Liberce vyjde na 3,5 milionu? Nyní už to přinejmenším tušíte. A co predikce dalšího vývoje? Předpovědi jsou opět do jisté míry závislé na tom, kterého experta oslovíte. Alespoň na dvou věcech se však většina z nich zase shoduje. Ceny mohou přibrzdit, stagnovat či dokonce začít klesat zejména pod vlivem těchto dvou faktorů:

  • Vyšší úročení hypoték – jehož jsme v současnosti svědky, může utlumit poptávku ze strany běžných lidí, kteří si s pomocí úvěru chtěli pořídit vlastní bydlení. Méně mohou nakupovat také ti z drobnějších investorů, kteří tyto realitní obchody rovněž uskutečňují „na dluh“, s vidinou toho, že se půjčka díky rostoucím cenám nemovitostí vyplatí. Jde o faktor, který by se mohl projevit už v řádu měsíců.
  • Nový stavební zákon – který byl schválen teprve před nedávnem, sice ještě nevstoupil v platnost, přesto se od něj hodně očekává. Zejména developeři, kteří jsou zřejmě jedním z hlavních iniciátorů tohoto zákona, věří, že se díky změnám spočívajícím ve významném zkrácení stavebního řízení podaří realizovat podstatně více projektů. Hlavně větší projekty čítající stovky nových bytů by mohly zdražování konečně zastavit a alespoň v některých lokalitách snad zapříčinit i cenovou korekci. Přínos tohoto zákona však nepocítíme dříve než za dva nebo tři roky. Jde tedy o faktor dlouhodobější.

Nelehké rozhodování

Existují ovšem také analytici, kteří tvrdí, že žádný z výše zmíněných faktorů zlevnění rezidenčních nemovitostí v České republice nezpůsobí a že bude bydlení stále hůře dostupné. A takových odborníků není málo! Kdo ví, co následující roky přinesou? Ať už se tedy chystáte nějaký byt v Liberci koupit nebo naopak uvažujete o jeho prodeji, volba to nemusí být vůbec snadná. Udělat obchod hned nebo až za pár měsíců? Anebo snad raději vyčkat ještě déle? Jednoznačnou odpověď na to, zda na svém rozhodnutí vyděláte či zda budete tratit, vám dnes zřejmě nikdo zodpovědný nedá.

Chcete kupovat či prodávat? A „půjdete do toho“ už brzy nebo si s rozhodnutím dáte na čas?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.