Vyberte možnost Stránka

Uvažujete o podkrovním bytě? S tímhle počítejte

Uvažujete o podkrovním bytě? S tímhle počítejte
Rate this post

Hledáte nový byt a součástí vašeho výběru jsou i byty podkrovní? Dobře zvažte všechna pozitiva a negativa spojená s takovou nemovitostí. Velké procento lidí se totiž již po pár letech z podkrovního bytu odstěhuje.

Obsah článku

V létě vám bude horko… opravdu horko

Nevěřte tomu, co vám říká prodávající. Pokud nejde o moderní novostavbu s kvalitní izolací střechy, je téměř jisté, že se bude podkrovní byt během slunečních letních dnů přehřívat. Samozřejmostí musí být žaluzie do střešních oken, střešní okna totiž při přímém slunečním svitu promění váš byt doslova ve skleník. Ještě lépe v tomto směru poslouží venkovní rolety.

Je však pravděpodobné, že se nakonec neobejdete bez klimatizace, která bude jedinou možností, jak přes den udržet teplotu v místnostech na přijatelných teplotách. Klimatizace se však nepříjemně projeví na vašem vyúčtování za elektřinu. Bydlení v podkroví je zkrátka nákladnější.

Vede vám k bytu výtah?

V mnoha starších činžovních domech, ve kterých podkrovní byty vznikly půdní vestavbou, nevede výtah až do nejvyššího patra. Minimálně jedno patro se proto budete muset obejít bez něj.

Říkáte si, že to není problém? Litovat budete zejména při stěhování těžkého nábytku a spotřebičů. Každý schod je znát i ve chvíli, kdy se musíte tahat s nákupy nebo s kočárkem. A to nemluvíme o úrazech či jiných problémech, kvůli kterým se dočasně či trvale stanete nepohyblivými.

Skutečná užitná plocha je mnohem menší než plocha podlahová

Předpisy na tuto skutečnost pamatují a uváděná podlahová plocha nezahrnuje podlahu po okrajích s nízkým stropem. I tak jsou ale do ní zahrnuta místa, kde budete schopni chodit jedině ohnutí. A zkrátka platí, že byt je po praktické stránce pocitově mnohem menší než po té vizuální.

Budete muset velice improvizovat s nábytkem, který často budete muset nechat vyrobit draze na míru. A úderům do hlavy o strop nebo o trám se bohužel nevyhnete. O to větší starosti budete mít s dítětem, které si na sebe ještě nedává příliš pozor. A různé karamboly proto budou v podkrovním bytě na denním pořádku.

Jedinečnou atmosféru není lehké udržet

Z předchozích řádků vyplývá, že pořízení podkrovního bytu není příliš racionálním krokem. Jsou s ním spojené vyšší náklady a jeho nevýhodou je nižší praktičnost.

Proč je tedy o takové byty zájem? Je to díky specifickému charakteru podkrovních bytů. Takové byty mají jedinečnou atmosféru, a pokud je dokážete „kvalitně zabydlet“, jde skutečně o jedno z nejkrásnějších bydlení, jaké si můžete přát. Proto jde o častou volbu umělců, designérů, herců apod.

Právě zde by ale měli zpozornět všichni, kteří po podkrovním bytě touží, protože jej u těchto osob viděli na sociálních sítích. Atmosféru takového bytu lze poměrně snadno narušit nevhodným nábytkem a spotřebiči. Byt zkrátka nebude v kombinaci s vaším zařízením ladit. A stává se to poměrně často. Musíte tedy skutečně umět s tímto specifickým prostorem pracovat, abyste jeho potenciál dokázali využít. Nebo využít služby bytového designéra.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.