Vyberte možnost Stránka

Jak na zdravý jídelníček. Víte, čeho se vyvarovat a jak vyřešit nechuť k vaření?

Jak na zdravý jídelníček. Víte, čeho se vyvarovat a jak vyřešit nechuť k vaření?
Rate this post

Strava má mnohem větší vliv na lidské tělo, než se předpokládalo. Nejde totiž jen o váhu a cholesterol v krvi. I to, jak se cítíte, jak jste výkonní, a dokonce i stav vaší pokožky je dán tím, co konzumujete. Vytvořit si zdravý jídelníček a dobré stravovací návyky by měl každý, v jehož zájmu je prožít co nejkvalitnější život. Co všechno to obnáší a na co si dát pozor?

Obsah článku

Kvalitní potraviny by měly být základ

Co to vlastně znamená kvalitní? Kupovat to nejdražší? Vlastně ani ne. Spíše jde o to, aby se jednalo o prvotní suroviny – tedy vajíčka, zeleninu, ovoce, maso, luštěniny. Prostě takové, kde nemusíte číst složení. Tedy žádné průmyslově zpracovávané polotovary nebo dokonce jídlo z fast food řetězců. Sice se zdají chutné, ale tělu moc výživy nepřidají.

Nejlepší je, pokud si uvaříte vlastní jídlo ze základních surovin.

Slané pochoutky, kterých je lepší se vyvarovat

Dáte si rádi brambůrky k seriálu? Pozor v tomto případě na váhu. Patří mezi jednu z pochutin, po kterých velmi rychle a jednoduše získáte kila navíc. A na co si dát ještě pozor?

  • Brambůrky, ale nejen ty z brambor. I zeleninové chipsy nejsou úplně vhodnou náhradou.
  • Popcorn. I když s ním je film možná zábavnější, tak figuře rozhodně nepřidá.
  • Preclíky, ale i krekry, tyčinky a různé další slané pochutiny.

I mezi sladkostmi je potřeba vybírat

Slané vám vůbec nechutná, ale k šálku dobré kávy si velmi rádi zakousnete něco sladkého? Tak i zde si musíte dávat pozor na to, co vložíte do úst.

  • Čokoláda – hlavně mléčná a bílá. A také ta, která se jako čokoláda jen tváří. Pokud na čokoládu nedáte dopustit, zkuste ty s vyšším obsahem kakaové sušiny. Nejlepší je, pokud se skládá pouze kakaových bobů a másla, třtinové šťávy a popřípadě mléka.
  • Kupované marmelády a kompoty.
  • Sušenky a různé zákusky.
  • Pozor na slazení agávovým nebo řepným cukrem.

Další potraviny, jejichž konzumaci je lepší omezit

  • Uzeniny – hlavně tvrdé salámy, párky. Pokud si bez šunky nedokážete představit snídani, pak volte tu s vysokým procentem masa.
  • Majonézy, tatarské omáčky a dresinky – zeleninové saláty s nimi sice chutnají lépe, ale zdravější variantou je jejich smíchání s jogurtem nebo vytvoření si svého vlastní dresinku.
  • Paštiky a masové konzervy – ty si šetřete hlavně pro případ nouze nebo dovolenkovou pohodu při stanování v přírodě.

Ne každého baví vařit. Co s tím?

Možná se vám chce stravovat zdravě, ale už nemáte sílu a třeba ani chuť si po náročném dni si ještě večer připravovat jídlo na zítřek. I když víte, že je to pro vaše tělo to nejlepší. A ač v televizi i na internetu běží mnoho pořadů o vaření, ne každý musí mít přípravu jídla jako koníček. Pokud patříte mezi lidi, kteří by chtěli jíst sice zdravě, ale kuchyni se vyhýbají obloukem, nemusíte se za to vůbec stydět. Jak toto dilema vyřešit?

Plánování je základem, pokud nechcete strávit v kuchyni moc dlouhou dobu

V případě, že vám kuchyně není úplně cizí a vaření vás občas i baví, myslete při přípravě jídla několik dní dopředu. Plánování se vyplatí. Přílohy z jednoho dne, jdou použít na základ do dalšího dne. Příkladem mohou být i obyčejné brambory. Jeden den je můžete použít jako klasickou přílohu, druhý den z nich jednoduše uděláte bramborové knedlíky. A vlastně je vůbec nepodceňujte. Jsou plné vitamínů a jejich využití je rozmanité.

Stravovat se zdravě jde i bez vaření a povinných nákupů

Pokud však raději budete dělat cokoliv jiného než vařit, i pro vás existuje řešení. Například jídlo do krabičky. To vás oprostí od mnoha starostí. Nejen, že nebudete muset pracně vymýšlet, co si dát k obědu, ale některé společnosti nabízejí rovnou menu na celý den. Tedy nejen oběd, ale i snídani, večeři, a pokud jste zvyklí i na svačiny, tak i ty mohou být zahrnuty. Kvalitní firmy vám připraví nejen chutné jídlo, ale i zdravé a podle vašich preferencí. Chcete zhubnout nebo naopak velmi aktivně sportujete? Podle toho se váš jídelníček upraví.

Jak jste na tom se stravováním vy?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.