Vyberte možnost Stránka

Lahodné a svěží Verdejo – bílé víno ze španělské Ruedy si zamilujete!

Lahodné a svěží Verdejo – bílé víno ze španělské Ruedy si zamilujete!
Rate this post

Odrůda bílého vína zvaná Verdejo přicestovala na Pyrenejský poloostrov z jihu Afriky údajně už v 11. století. Je tedy pochopitelné, že zde za tak dlouhou dobu zdomácněla a že mají Španělé s jejím pěstováním obrovské zkušenosti. To se také patřičně odráží v kvalitě této révy a rovněž v produktech, které z ní vznikají. Vzhledem k tomu, že je Španělsko jednou z největších vinařských velmocí, najdeme zde i celou řadu jiných odrůd. A naprostá většina z nich je podobně jako svěží a lahodné Verdejo skutečně mimořádná. Pokud si skleničku bílého dopřáváte často a s velkou chutí a rádi byste si trochu rozšířili obzory, podívejte se spolu s námi, jaké skvosty z poza Pyrenejí můžete ochutnat. Zklamáni rozhodně nebudete!

Obsah článku

Verdejo z prosluněné Ruedy

Nejprve pár řádek o odrůdě, která nás zaujala nejvíce. Podle dochovaných záznamů se Verdejo, které má kořeny až v daleké jižní Africe, objevilo ve Španělsku už v 11. století. Jeho novou domovinou se stala oblast Rueda ležící severozápadním směrem od Madridu. Tato oblast, která je pěstováním bílých vín proslulá, je z velké části tvořena náhorní plošinou nacházející se v průměrné nadmořské výšce okolo 700 metrů nad mořem. K nejznámějším vinařstvím patří například Bodegas Menade či José Pariente. Setkáte se zde sice i s odrůdami jako jsou například Sauvignon Blanc či Viura, ovšem Verdejo, to jednoznačně převládá. Jelikož je klima ve Španělsku převážně velmi horké, hrozny Verdeja jsou zpravidla sklízeny v noci, kdy jsou teploty v Ruedě příznivější a pohybují se nejčastěji pod 15 °C. Tento postup je velice důležitý s ohledem na kvalitu a rovněž pro udržení typické barvy hroznů. Při vysokých teplotách totiž dochází k rychlé oxidaci.

Svěží víno s vůní bylinek

Až budete mít to štěstí a nějaká lahev se vám dostane do rukou, můžete se těšit na skvělý zážitek. Verdejo je totiž zcela jedinečné. Bílá vína, která jsou z této ušlechtilé révy vyráběna, si s jinými druhy pravděpodobně nespletete. Poznáte je podle typické vůně bylinek a mladé trávy. Toto bílé víno po bylinkách rovněž chutná, čímž se od většiny jiných také ve značné míře odlišuje. Je svěží s lehkým ovocným nádechem a vyváženou kyselinkou. Naprostá harmonie a příjemná měkkost. To je španělské Verdejo. Zkrátka úžasný originál. S dalšími druhy pocházejícími z Ruedy má však přece jen něco společného. Je to vysoká kvalita a také tzv. známka označení původu (zkratka D. O.).

Španělské vinařství, to jsou stovky let zkušeností

Vinařství má na jihu Evropy tisíciletou tradici. Bez přehánění. Týká se to Řecka, Itálie a samozřejmě také Španělska. Některá vína jsou natolik stará a také slavná, že mají dokonce svůj vlastní svátek, který si příznivci tohoto oblíbeného alkoholického nápoje obvykle dovedou náležitě užít. První stopy po pěstování révy na Pyrenejském poloostrově sahají až do 8. století před Kristem a narazit na ně lze nedaleko Cádizu. Zlaté časy však přišly až společně s nadvládou Římanů, kteří svým pěstitelským uměním a také zálibou v pití vína ostatně ovlivnili podstatnou část Středomoří. Horší už to bylo po té, co velkou část dnešního Španělska a také Portugalska v průběhu 8. a 9. století obsadili Arabové. Vzhledem k jejich víře, která má s alkoholem problém, to neměli vinaři tak úplně snadné. Nicméně s tím, jak se jednotlivé regiony díky Reconquistě postupně dostávaly zase do rukou křesťanů, mohlo se vinařství opět rozvíjet.

Albariňo, Macabeo a samozřejmě Verdejo

Vzhledem k tomu, že se na Pyrenejském poloostrově réva pěstuje na bezmála 1,2 milionu hektarů půdy, najdete zde nepřeberné množství odrůd. Těch ušlechtilých, které jsou tu doma, je hned několik. Až budete mít příležitost ochutnat nějaké kvalitní španělské víno, s velkou pravděpodobností bude vyrobeno z některé z těchto odrůd révy:

PŮVODNÍ BÍLÉ PŮVODNÍ ČERVENÉ
Albariňo Mazuelo
Palomino Grenache
Verdejo Graciano
Macabeo Tempranillo

R jako Rueda a Rioja

Vinařských oblastí je ve Španělsku tolik, že bychom na jejich vyjmenování potřebovali bezmála celou další stranu textu. O Ruedě, domovském regionu odrůdy Verdejo, už tu řeč byla. Další lokalitou, která je pěstováním kvalitních vín celosvětově proslulá, je Rioja ležící na severu země. Více než 50 tisíc hektarů vinic dává zdejším pěstitelům téměř 340 milionů lahví prvotřídního moku ročně. Převládají vína červená a to z více než 80 %. Nejběžnější z nich je odrůda Tempranillo. Bílé odrůdy jsou zastoupeny zejména takovými jmény jako Viura či Malvasia. Na světě zřejmě nenajdete mnoho milovníků vína, kteří by nějakou lahev skvělého pití pocházející právě z oblasti Rioja ještě neochutnali.

Bezpočet kvalitních vín

Přestože jsme přesvědčeni, si některé z bílých vín vyrobených z odrůdy Verdejo oblíbíte, nabízí se vám celá řada dalších možností, jak potěšit své chuťové buňky. Množství druhů těch nejkvalitnějších vín pocházejících ze sluncem zalitého Španělska je totiž zcela mimořádné. Na své si tak přijde každý, kdo chová k tomuto nápoji náklonnost.

Dáváte přednost bílému nebo červenému? A záleží vám na tom, odkud ta která lahev pochází?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.