Vyberte možnost Stránka

Jan Matura – doskáče na pódium?

Jan Matura – doskáče na pódium?
Rate this post
!AdSense – before contentJe to již třináct let, co Jan Matura pověsil své běžky na hřebík a přesedlal výhradně na skokanský můstek. Tento rodák z Českého Krumlova (*29. ledna 1980) totiž v sezónách 1996-2001 reprezentoval Českou republiku jako sdruženář v severské kombinaci (kombinace skoku na lyžích a běhu na lyžích).

 

Od této sezóny, díky lepšímu skoku než běhu, přestoupil mezi skokany-specialisty. Po velmi úspěšné loňské sezóně, kdy dokázal dvakrát vyhrát ve světovém poháru, opět i v tomto ročníku předvádí velice dobré skoky a jeho forma má stoupající tendenci.

Obsah článku

Forma jde nahoru

Již od začátku sezóny se očekávalo, že Jan Matura bude českou skokanskou jedničkou, ale začátek nebyl příliš vyvedený. V prvních dvou závodech v Klingentalu (Německo) a Kuusamu (Finsko) sice kvalifikací postoupil, ale v závodě pokaždé skončil těsně za bodovanou třicítkou. V následném dějišti třetí části světového poháru v Titisee-Neustadt (Německo) to vypadalo hodně podobně jako předešlé závody a skončil hned v prvním kole. Následující den, v druhém závodě na německém území, se mu konečně podařilo postoupit do druhého kola a skončil na dvacátém druhém místě, a tedy pronikl poprvé v této sezóně do druhého kola. Od tohoto závodu nabraly jeho výsledky vzestupné tendence a vyvrcholily sedmým a osmým místem v Sapporu (Japonsko).

Sám skokan však v úvodu sezóny nebyl nikterak skeptický a bral pomalejší rozjezd s nadhledem. „Na začátku to moc nešlo, ale nebylo potřeba to nějak zbytečně hrotit. Olympiáda se blíží, takže bude potřeba, abych měl energii v pravou chvíli,“ konstatoval Matura.

Naději má i reprezentační družstvo

Na OH v Soči by se měl český skokan představit i v závodě družstev, ve kterém však nebude záležet pouze na jeho formě, ale především na optimálním rozpoložení celého reprezentačního týmu. Tým, pod vedením trenéra Davida Jiroutka, odcestuje na OH v pětičlenném složení (Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Roman Koudelka, Jan Matura) a trenér o konečném složení týmu (závod družstev se skáče pouze ve čtyřčlenném složení) rozhodne až podle aktuální formy jednotlivých skokanů v průběhu her. Jelikož se týmový závod koná až jako poslední, (po dvou individuálních závodech) budou mít výsledky ze závodů jednotlivců s velkou pravděpodobností zásadní vliv na nominaci právě do závodu družstev.

Přejme tedy, aby Jan Matura i celé české skokanské družstvo „chytalo“ pro zbytek sezóny, a především na OH, na můstcích příznivý vítr pod lyže a navážou na bronzovou a stříbrnou medaili Jakuba Jandy z Mistrovství Světa 2005 (Obersdorf).

Program závodů ve skocích na lyžích na OH v Soči

  • 9. února – individuální závod mužů (HS106)

  • 11. února – individuální závod žen (HS106)

  • 15. února – individuální závod mužů (HS140)

  • 17. února – týmový závod mužů (HS140)

 

Největší úspěchy Jana Matury

  • 1. místo – světový pohár ve skocích na lyžích v Sapporu 2013 (Japonsko)

  • 1. místo – světový pohár ve skocích na lyžích v Sapporu 2013 (Japonsko)

  • 2. místo – světový pohár v letech na lyžích v Harrachově 2013 (ČR)

  • 3. místo – světový pohár v letech na lyžích v Harrachově 2013 (ČR)

  • 5. místo – mistrovství světa ve skocích na lyžích ve Val di Fiemme 2013 (Itálie)

  • 10. místo – celkové pořadí ve světovém poháru v sezóně 2012/2013

 

Budete sledovat OH?

 

napsal: Petr Mácal

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.