Vyberte možnost Stránka

Eva Samková – suverénní první zlato pro Českou republiku

Eva Samková – suverénní první zlato pro Českou republiku
Rate this post
!AdSense – before contentTato mladá česká sportovkyně, která se narodila 28. dubna 1993 ve Vrchlabí, nás na letošních olympijských hrách v Soči úspěšně reprezentovala ve snowboardcrossu (jedná se o disciplínu, ve které odstartuje najednou skupina nejčastěji čtyř až šesti závodníků a ten kdo jako první protne cílovou pásku, se stává vítězem) a suverénním způsobem získala zlatou medaili. Samková je také trojnásobná juniorská mistryně světa ve snowboardcrossu a již ve svém raném věku získala i několik pódiových umístění ve světovém poháru.

 

Vážné zranění v „pravý“ čas

Eva Samková v tréninku před úvodním závodem světového poháru (2011/2012) najela v nízké rychlosti na jeden ze skoků a při dopadu z třímetrové výšky kolmo na svah ucítila velký náraz na přední nohu. Do závodu sice nenastoupila, ale jelikož se zdálo, že je koleno jenom pohmožděné, nešla na vyšetření okamžitě, ale až po příletu ze světového poháru v Praze. Magnetická rezonance odhalila přetržený křížový vaz a bylo tak jasné, že celá sezóna pro ni skončila. Sama závodnice se to však snažila brát s nadhledem, když říkala, že bude mít alespoň čas na maturitu. Pro pooperační rehabilitaci využila služby vyhlášené rakouské kliniky, kterou provozuje firma Red Bull. „Budu tam dva týdny a snad mě dají do kupy. Hlavně budu pořád pod dohledem trenérů, “ uvedla Samková po operaci. Na novou, před olympijskou sezónu 2012/2013 byla naštěstí už zase fit a mohla se opět pustit do boje se světovými snowboardistkami.

Na začátku sezóny se zúčastnila mistrovství světa v kanadském Stonehamu, kde se umístila na sedmém místě a hned v následném závodě v Blue Mountain (Kanada) získala své první vítězství ve světovém poháru a zařadila se mezi světovou špičku.

Suverénní zlatá pod pěti kruhy

Celá prozatímní kariéra Evy Samkové vyvrcholila ziskem zlata na OH v Soči, kde neponechala absolutně nic náhodě. Kvalifikační jízdu, kde absolvuje každá účastnice jednou trať na čas, ovládla v naprosto nejrychlejším čase 1:20.61 (o 0,79 sekundy před druhou Američankou Lindsey Jacobellis a o 1,65 sekundy před Kanaďankou Dominique Maltais na třetím místě). Díky této výhře postoupila přímo do čtvrtfinále (prvních 12 závodnic z kvalifikace postoupilo přímo do čtvrtfinále) a nemusela absolvovat druhou kvalifikační jízdu, které se účastnily závodnice ze 13. – 24. místa z první části kvalifikace. Následnou čtvrtfinálovou a semifinálovou jízdu odjela naše závodnice ve stylu start – cíl, kdy se vezla od začátku závodu až do cíle na prvním místě, a čekalo se, co předvede ve finální jízdě o medaile. Už v tu chvíli bylo jasné, že na OH neskončí hůře než šestá. Do finálové jízdy se opět perfektně odpíchla, a tak nechala Samková i ve finále všechny soupeřky za svými zády. Celý závod se proto odehrál v režii české reprezentantky, která si vychutnala i finálový skok, v cíli se už jenom ohlédla za sebe a začala bouřlivá radost z triumfu. Její trenér Jakub Flejšar věřil už od začátku ve vítězství Samkové a po závodě prohlásil: „Bylo to jenom o tom, jak zvládne tlak. Věděl jsem, že pokud neudělá chybu, tak to zvládne. Nejlépe zvládla projíždět boule, skvěle létala na skocích a měla rychlé nohy. Až bylo skoro nudné, jak všem ujížděla, ale nám se to moc líbilo“.

Česká republika si tak mohla poprvé na letošních OH v Soči poslechnout českou národní hymnu a děkovat můžeme mladé české snowboardistce Evě Samkové, která nenechala v celém závodě nikoho na pochybách, že si zlatou medaili zaslouží. Je to teprve pátá individuální zlatá medaile ze zimních olympijských her pro Českou republiku (zlatou před ní získali akrobatický skokan Aleš Valenta, běžkyně na lyžích Kateřina Neumanová a rychlobruslařka Martina Sáblíková, která má zlaté medaile dvě).

A jak se zlatý závod líbil vám?

Největší úspěchy Evy Samkové

  • 1. místo – olympijské hry v Soči (Rusko) 2014

  • 1. místo – světový pohár ve Vallnord-Arcalís (Andora) 2014

  • 1. místo – světový pohár v Montafonu (Rakousko) 2014

  • 1. místo – světový pohár v Blue Mountain (Kanada) 2013

  • 1. místo – juniorské MS v Erzuru (Turecko) 2013

  • 1. místo – juniorské MS ve Valmalencu (Itálie) 2011

  • 1. místo – juniorské MS v Cardroně (Nový Zéland) 2010

 napsal: Petr Mácal

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.