Vyberte možnost Stránka

Slopestyle na OH – velká atraktivita, ale i kontroverze

Slopestyle na OH – velká atraktivita, ale i kontroverze
Rate this post
!AdSense – before contentVelice kontroverzní závody mají za sebou závodníci v disciplíně slopestyle („triky na svahu“) a bohužel se těmto patáliím nevyhnula ani česká závodnice Šárka Pančochová. Slopestyle jako nová olympijská disciplína slibovala velkou atraktivitu pro fanoušky snowboardingu, ale přinesla i dost kontroverzí.

Již ve finále mužů, se dá říci, udělali rozhodčí chybu, když hned jednu z prvních jízd, amerického závodníka  Sage Kotsenburga, přecenili a v průběhu zbylého závodu tak měli problémy s hodnocením dalších závodníků. Jednoduše řečeno se báli dát více bodů, aby pak mohli možnou lepší jízdu ještě vůbec ocenit. Z toho důvodu většině závodníků, kteří zajeli lepší jízdu, dávali menší body a tím se tak nedostali i přes lepší sportovní výkony před zmiňovaného Američana.

Jak je to vlastně možné?

Tato nová olympijská disciplína pronikla do světového poháru FIS v loňském roce, ve zkratce se jedná o překážkovou dráhu se skoky, odlišnými zábradlími a různými zábranami. Úkolem závodníků je předvést co nejzajímavější jízdu. O tom, jak jízda byla atraktivní, bodově rozhoduje panel šesti rozhodčích, přičemž nejlepší a nejhorší známka se škrtá, zbylé čtyři se sečtou a vytvoří se z nich průměr. Jakou známku jednotlivým jízdám rozhodčí přidělí, určuje jen a pouze subjektivní názor jednotlivých sudí, a v tom je největší problém. V mnohém to totiž připomíná velké problémy, které měla i jiná olympijská disciplína krasobruslení. Krizi krasobruslení, která vyvrcholila skandálem s ovlivňováním rozhodčí na OH v Salt Lake City, vyřešil nový způsob hodnocení, ve kterém se přesně stanovila obtížnost a následné bodové ohodnocení každého jednotlivého prvku, a tím se alespoň částečně eliminoval do teď zcela subjektivní názor rozhodčích. Vytvoření podobné škály, která by bodově ohodnotila jednotlivé prvky, by bezesporu pomohlo k objektivnějšímu a spravedlivějšímu průběhu jednotlivých závodů i ve slopstylu.

Česká závodnice nakonec bez medaile

V závodě žen se stala přesně opačná věc, než v případě závodů mužů a doplatila na to česká snowboardistka Šárka Pančochová. Naše reprezentantka zajela v prvním kole finálových jízd nejlepší jízdu ze všech, ale rozhodčí si pro změnu vzali ponaučení ze závodu mužů, nechali si bodovou rezervu a neohodnotili její jízdu dostatečně vysokými body. V následném druhém kole poslali rozhodčí před Pančochovou dvě závodnice, které bez pochyby nezajely tak čistou a kvalitní jízdu jako ona, ale po dlouhém čekání na výsledné body, se všichni fanoušci dočkali překvapení, když závodnice dostaly jen o nepatrný rozdíl lepší ohodnocení za své jízdy. Pančochové už nezbývalo nic jiného, než do své druhé jízdy zařadit některé těžší triky, ale bohužel při jednom ze skoků měla nepříjemný pád a bylo po nadějích (tento pád byl tak nepříjemný, že si česká reprezentantka při pádu rozlomila helmu, ale vyvázla z něj naštěstí bez zranění). Následně ji bodově předstihly další dvě závodnice, které objektivně řečeno zajely hezčí jízdy, a tak skončila na pátém místě. Samotné sportovkyni to bylo samozřejmě líto: „Věnuji tomu rok a půl tréninku, závodění a potom to rozhodčí pokazí. I „profíci“ a všichni ostatní věděli, jak to mělo dopadnout. Jen to nebylo na papíře“. Zásadní problém je podle trenéra české reprezentantky Černíka v tom, že od sebe opisují. „Jak si jinak vysvětlit, že všech šest rozhodčích dá stejné body?“ kladl si řečnickou otázku. Jedinou možností je změnit celkový způsob hodnocení závodních jízd, jinak se tento mladý a atraktivní olympijský sport od různých negativních debat a kontroverzí jen tak neoprostí.

A jak se vám závod ve slopestylu líbil?

napsal: Petr Mácal

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.