Vyberte možnost Stránka

Jak vytáhnout klíště?

Jak vytáhnout klíště?
Rate this post
!AdSense – before contentPřišli jste z lesa nebo z procházky a máte klíště? Nebo Vás čtyřnohý kamarád přinesl z procházky klíště? Pak se můžete nechat inspirovat naším článkem o tom, jak se dá správně vyndat klíště. 

1. Oblast, kam se Vám klíště zakouslo, potřete nebo postříkejte desinfekcí. Často se používá indulona a jiné mastné krémy, ale je dobré si uvědomit, že když se začne klíště dusit, tak obsah svých střev vydáví do zakousnuté rány a zvyšuje se možnost nákazy např. boreliózou.

Jak vyndat klíště?

Jak vyndat klíště?

2. Na vytažení klíštěte je dobré používat pinzetu. Nejlepší je si pořídit z lékárny plastovou pinzetu, která je na tento úkon nejvhodnější. Stojí kolem 30 Kč (viz.obr.) Klíště pomalu tahejte ze strany na stranu, za několik vteřin by se mělo pustit. Odmala se učíme, že se klíšťata mají krouživým pohybem proti směru hodinových ručiček vytočit, ale klíště není v kůži zatočené, ale zakousnuté, takže kroutit klíště nemá větší význam. Po vytažení klíštěte ráno znovu desinfikujte.

Pinzeta na klíště.

Pinzeta na klíště.

3. Poté co klíště vytáhnete si ho schovejte pro potřebu, že by Vám rána otekla a bylo by nutné zjistit, jestli bylo klíště nakažené. Nejlepší způsob je dát klíště do skleničky. Rána Vám po klíštěti zarudne, pokud po týdnu zmizí, tak je vše v pořádku a nejste nakaženi. Pokud začne rána více červenat a zvětšuje se, tak navštivte Vašeho lékaře.

Existují také speciální kartičky na klíšťata, kterými klíště podeberete a lehce vytáhnete – na video se můžete podívat tady. Ty jsou vhodné také na vyndavání klíšťat pro Vašeho mazlíčka.

Prevence proti klíštěti?

Jako prevence se nejčastěji používají různé postřiky proti hmyzu a klíšťatům. Dříve se používal česnek a vitamín B. Před návštěvou lesa se tedy postříkejte proti komárům a dejte si B-komplex, aby jste klíšťatům co nejvíce smrděli. Dalším důležitým prvkem prevence je oblečení. Do lesa noste dlouhé rukávy, dlouhé nohavice a vysoké boty. Předejdete tak řadě problémům s klíšťaty. Další možností je očkování pro encefalitidě, které Vám provede Váš praktický lékař.

Nejzávažnější choroby, které přenášejí klíšťata:

Borelióza – Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Jedná se o nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice. Má několik stádií a její projevy si můžete přečíst zde.

Klíšťová encefalitida je virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Můžete se proti tomuto onemocnění očkovat a existuje na něj vakcína.

 

 

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.