Vyberte možnost Stránka

Jak se určuje přesný čas?

Jak se určuje přesný čas?
Rate this post
!AdSense – before contentZajímá vás, jak se určuje přesný čas? Slouží k tomu atomové hodiny, které jsou považovány za jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva.  Zjistěte více informací o čase v našem článku!

Atomové hodiny jsou považovány za nejpřesnější měřič času, podle něhož se řídí počítače, navigační systémy, družice a další vyspělé technologie současné doby.

 

Obsah článku

Nejpřesnější čas

Nejpřesnější časový údaj ne světě je dán průměrem mnoha atomových hodin. Odchylky jednotlivých atomových časomír se uvádějí v nanosekundách. Přesný čas pak ze získaných hodnot určuje Mezinárodní úřad pro míry a váhy. Atomové hodiny docílily zatím té nejmenší odchylky, kterou je jedna sekunda za 32 miliard let!

 

Fungování atomových hodin

Princip fungování nejpřesnějších hodin je založený na kmitání atomů Celsia. Tento typ měření je oproti fungování křemíkových hodin rychlejší, stabilnější a přináší lepší výsledky.

Atomové hodiny nejsou žádný doplněk pro ženy či klasické hodinky pro muže. Jde o složité zařízení, podle něhož se řídí všechny systémy s celosvětovou působností.

 

Zajímavá historie atomových hodin

V historii lidé určovali čas podle pohybů slunce a měsíce. Ke zjištění denní rovnodenosti a slunovratu pravděpodobně sloužily kamenné obelisky Stonahenge. Později se začaly k určování přesného času používat první hodiny, které měřily pravidelné pohyby.

Mezi první modely hodin patří hodiny sluneční, později přesýpací a někdy ve 13. století vznikly první hodiny mechanické. Princip atomových hodin byl vytvořen roku 1946 američanem Williardem frankem Libbym. Po devíti letech vznikly první atomové hodiny s Celsiem.

 

Zmodernizování atomových hodin

Roku 2010 byly celsiové atomové hodiny zdokonalené, jejich základem se namísto atomu Celsia stal atom hliníku, který měří s ještě menší odchylkou. Vývoj nejpřesnějších hodin světa jde stále kupředu, i když je fungování s atomem hliníku obtížnější, zdá se, že již brzy budou komplikace odstraněny. Nejnověji také vzniká nová varianta atomových hodin s principem fungování na atomu hořčíku.

 

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.